fbpx

Izotretynoina – jak działa najskuteczniejsza substancja na trądzik?

Autor Magdalena Błaszczak
Izotretynoina

Dermatolodzy przepisują ją doustnie już od  40 lat. Przede wszystkim jako terapię ciężkich i bardzo ciężkich postaci trądziku, trądziku nieodpowiadającego na wcześniej stosowane leczenie. Również w sytuacji, kiedy trądzik nawraca, pozostawia na skórze blizny albo przebiega z nasilonym łojotokiem skóry.

Dr Aleksandra Znajewska

Dr n. med. Aleksandra Znajewska o izotretynoinie

lekarz medycyny estetycznej

Jakie sa wskazania do stosowania izotretynoiny?

Oprócz tych opisanych wyżej, dodatkowym wskazaniem  jest obniżona jakość życia pacjenta a także trądzik piorunujący, czyli trądzik z obecnością torbieli zapalnych i guzków z towarzyszącymi objawami ogólnymi. Obecnie ilość wskazań, w których można stosować izotretynoinę wydłuża się od chorób przydatków skóry po choroby grudkowo-złuszczające i krostkowe, jednak nadal jest to leczenie off label. Należy też mieć na uwadze, że izotretynoina wykazuje także działanie anti-aging.  

Czym jest i jak działa izotretynoina?

 • Izotretynoina doustna jest zbliżona swoją budową do retinolu czyli witaminy A.
 • Wpływa na procesy różnicowania sebocytów i keratynocytów.
 • Wykazuje działanie na cztery czynniki patogenetyczne trądziku.
 • Po pierwsze zmniejsza wydzielanie łoju (ok. 80-90% już po kilku tygodniach stosowania).
 • Po drugie wykazuje działanie komedolityczne, czyli redukuje istotnie tworzenie się zaskórników.
 • Po trzecie hamuje rozwój stanu zapalnego.
 • Po czwarte, zmniejsza kolonizacje jednostki włosowo-łojowej przez Cutibacterium acnes, poprzez modyfikację mikrośrodowiska mieszka włosowego.
 • Mimo, że nie wykazuje działania antybakteryjnego, redukuje ilość wspomnianych bakterii na skórze osoby z trądzikiem.
 • W rękach doświadczonego dermatologa stanowi cenne narzędzie w walce z krostami, grudkami, zaskórnikami i bliznami.

Jak wygląda przeciwtrądzikowa kuracja izotretynoiną?

 • Izotretynoina jest obecna w aptekach w postaci kapsułek zawierających różną ilość substancji czynnej.
 • Dostępnych jest kilka różnych preparatów izotretynoiny i wydaje się, że każdy dermatolog ma swój ulubiony.
 • Dawka przyjmowanego leku zależy od masy ciała. Czas trwania terapii jest określany indywidualnie.
 • Uwzględniając masę ciała oraz zaawansowanie trądziku możemy określić dawkę dobową leku a także tzw. dawkę kumulacyjną.
 • Dawka kumulacyjna jest to obecnie orientacyjna granica czasu trwania terapii, ponieważ ostatecznie koniec terapii określamy weryfikując stan kliniczny pacjenta.
 • Skuteczna terapia wiąże się z ustąpieniem objawów, zapobieganiem powstawania blizn, wzmocnieniem efektów leczenia oraz minimalizacją ryzyka nawrotu.
 • Obecnie stosuje się niższe dawki leku niż kiedyś, co wiąże się ze zmniejszoną ilością działań niepożądanych i dzięki czemu pacjenci lepiej znoszą terapię.
 • Należy pamiętać, że izotretynoina lepiej wchłania się kiedy jest przyjmowana podczas posiłku lub bezpośrednio po nim.
 • Zaleca się przyjmowanie leku o tej samej porze dnia.
 • W trakcie terapii zazwyczaj nie stosuje się dodatkowo leków miejscowych jak ma to miejsce podczas antybiotykoterapii doustnej.
 • Ponieważ już po kilku dniach od rozpoczęcia terapii u większości pacjentów występuje zmniejszenie łojotoku (w tym przetłuszczania włosów) i wyraźne wysuszenie skóry, nie zaleca się jednoczesnego stosowania innych preparatów miejscowych, tylko łagodne  preparaty nawilżające wraz z ochroną przeciwsłoneczną.

Działania niepożądane

Wiadomo, że izotretynoina może powodować wiele działań niepożądanych; jej działanie teratogenne jest najpoważniejsze, co oznacza, że izotretynoiny nie wolno przyjmować w czasie ciąży. Wskazana jest skuteczna antykoncepcja w trakcie i miesiąc po zakończeniu terapii.  Należy zaznaczyć, że u mężczyzn izotretynoina nie wpływa uszkadzająco na spermatogenezę. Najczęstsze działania niepożądane obejmują objawy związane z suchością skóry. Pacjenci uskarżają się suchość warg i pękanie warg, powstawanie zajadów, czasem zapalenie okołoustne. Uciążliwe jest także wysychanie błon śluzowych nosa powodujące krwawienia z nosa i gardła tu możliwa chrypka, suchość oczu z zapaleniem spojówek, szczególnie nieprzyjemne dla osób noszących soczewki. Co istotne, w  trakcie terapii należy wykonywać badania laboratoryjne z krwi, ponieważ mogą wystąpić nieprawidłowości biochemiczne takie jak niedokrwistość, zmiana liczy płytek krwi, zwiększenie poziomu aminotransferaz, zwiększenie stężenia trójglicerydów, zmniejszenie stężenia cholesterolu frakcji HDL. Z innych objawów niepożądanych wymienia się także bóle głowy, wypadanie włosów, zmiany nastroju, przebarwienia skórne i inne. 

Jakie są nietypowe zastosowania toksyny botulinowej?

Toksyna botulinowa typu A zwana potocznie botoksem pojawiła się w medycynie w latach 70-tych. Jest to neurotoksyna, którą pozyskuje się z wyizolowanych oczyszczonych beztlenowych bakterii Clostridium botulinum. W nadmiernych dawkach substancja ta może być silnie trująca dla organizmu człowieka…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.