Nadmiar cukru w diecie i złe nawyki żywieniowe mogą znacznie przyspieszyć proces starzenia się skóry. Jak powstrzymać nadmierną glikację nieenzymatyczną wywołaną nieodpowiednim odżywianiem, czyli tak zwane scukrzenie kolagenu?
Katarzyna Nowacka
Ekspertka kosmetologii, prekursorka kosmetologii holistycznej, autorka programu „Uroda zaprasza Zdrowie”
Cukier a starzenie się skóry
Starzenie się jest procesem fizjologicznym podyktowanym rezerwuarem biologicznym organizmu, który obejmuje procesy autonaprawy oraz autoregulacji w kierunku homeostazy, śmierci komórkowej i wydolności metabolicznej, jednak w określonych ramach czasowych. W myśl ostatnich badań naukowych cykl życia ustroju ludzkiego został zaprogramowany na 120 –150 lat w warunkach „idealnych”, a ponieważ trudno dziś o tak dogodną sytuację, badacze skupiają uwagę na poznaniu jak największej liczby czynników przyspieszających ten proces. Jednym z nich jest nadmierna glikacja nieenzymatyczna, która jest przeciwieństwem enzymatycznej glikozylacji białek, fizjologicznego procesu zachodzącego w organizmie.
Czynniki sprzyjające nieenzymatycznej glikacji
Nadmierna glikacja zaburza pracę keratynocytów, fibroblastów i melanocytów. Zmiany strukturalne dotyczą kolagenu („scukrzenie kolagenu”), elastyny, mieliny, krystaliny, proteoglikanów. Skóra szybciej się starzeje, ulega usztywnieniu, pogrubieniu i traci elastyczność. Obserwujemy wzrost suchości skóry ze względu na ograniczoną syntezę kwasu hialuronowego oraz niską zawartość siarczanu heparanu w proteoglikanach. Kluczowe znaczenie w procesie nieenzymatycznej glikacji ma:
- przecukrzenie diety,
- nadmiar węglowodanów prostych,
- pojadanie między posiłkami,
- nadwyżka tłuszczy nasyconych pochodzących ze spożywania jedzenia wysoko przetworzonego i fast foodów,
- brak ruchu.
Przytoczone błędy żywieniowe i siedzący tryb życia wpływają na wzrost glikemii, nietolerancję glukozy, cytotoksyczność węglowodanów, wzrost przypadków otyłości i cukrzycy, a w dalszej konsekwencji do szkodliwej, spontanicznej glikacji białek. Taka atmosfera sprzyja przyspieszonemu starzeniu się skóry i organizmu. Niezbędne są modyfikacje żywieniowe.
Lista zaleceń dietetycznych ograniczających glikację:
- dieta o niskim indeksie glikemicznym i ładunku glikemicznym – wysoki ŁG podobnie jak IG wywołuje szybki wzrost glikemii, z daleko idącymi konsekwencjami dla organizmu;
- stałe godziny posiłków, zachowywanie przerw między posiłkami, odpowiedni odstęp czasowy między porą kolacji a porą snu. Ostatni posiłek powinien być lekko kaloryczny;
- ograniczenie spożycia cukrów prostych na rzecz węglowodanów złożonych;
- właściwe proporcje kwasów omega-6 do omega-3, duża ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT);
- 5 porcji warzyw dziennie ze skromnym udziałem owoców, głównie czerwonych i fioletowych. Zawierają antyoksydanty, flawonoidy i polifenole (borówki, jagody, truskawki, porzeczki) i charakteryzują się niskim IG;
- właściwa ilość aminokwasów, niezbędnych w jadłospisie w celu dostarczania odpowiedniej ilości związków potrzebnych do tworzenia białek budujących skórę, które ulegają nadmiernej glikacji wywołanej przez cząsteczki AGEs;
- rośliny i substancje pochodzenia roślinnego o działaniu przeciwzapalnym, redukującym ROS i AGEs – zarówno w diecie, jak i w pielęgnacji gabinetowej.
Te nawyki żywieniowe mogą prowadzić do powstawania przebarwień!
Nadmiar cukru i węglowodanów w codziennej diecie ma wpływ nie tylko na dodatkowe centymetry w talii czy biodrach. Te składniki, a także niektóre przyzwyczajenia żywieniowe, mają także wpływ na procesy, które zachodzą w skórze – powodują nadmierną glikację nieenzymatyczną…
Onkolodzy i pacjenci jednogłośnie przyznają – w raku piersi nastąpiły wielkie zmiany i wszystko wskazuje na to, że to nie koniec przełomów. Każdego roku dowiadujemy się …
Współtworzą i kierują największą placówką chirurgii plastycznej w Polsce zarówno pod kątem przychodów, jak i liczby zatrudnionych chirurgów. Daria i Michał Charytonowicz mimo młodego wieku mogą się …