fbpx

Czy egzosomy skutecznie odmładzają skórę?

Autor Magdalena Błaszczak
egzosomy

Egzosomy i ich zastosowanie w dermatologii estetycznej są jednym z wiodących i najbardziej ekscytujących odkryć ostatnich lat.

mgr-Claudia-Musial

mgr Claudia Musiał o egzosomach

specjalista kosmetologii bioestetycznej, trycholog; wykładowca akademicki

Jak działają egzosomy?

  • Terapia egzosomalna to esencja medycyny regeneracyjnej.
  • Egzosomy przede wszystkim wykazują działanie przeciwzapalne i immunomudulujące.
  • Jak wskazuje publikacja Exosomes: the latest in regenerative aesthetics (Regenerative Medicine, 2023), przyspieszają również proces gojenia się ran, między innymi dzięki indukcji syntezy kolagenu i elastyny.
  • Terapie z zastosowaniem egzosomów znajdują także zastosowanie w przypadku łysienia. 

Egzosomy jako nośniki komunikacji międzykomórkowej

  • Egzosomy obecnie uznawane są za wiodące nośniki komunikacji międzykomórkowej.
  • Na łamach książki Rola Komórek Macierzystych we Współczesnej Medycynie Estetyczneji Kosmetologii, przedstawiono również skład ładunku egzosomalnego, na który składa się między innymi mRNA, miRNA, czynniki wzrostu, oraz cytokiny.
  • W zakresie nauk biomedycznych, kosmetologii i dermatologii translacyjnej, należy wziąć pod uwagę rolę i zastosowanie hodowli komórkowej. W tym zakresie zarówno komórki macierzyste, jak i egzosomy znajdują szerokie zastosowanie.

Egzosomy pozyskane z ludzkich fibroblastów

Egzosomy pozyskane z ludzkich fibroblastów skóry właściwej w hodowli trójwymiarowej pełnią istotną rolę w badaniach w zakresie fotostarzenia skóry. Egzosomy ludzkich fibroblastów skóry właściwej zastosowane beziniekcyjnie na modelach zwierzęcych wywołały wzrost prokolagenu-1, oraz ograniczyły kolagenazę-1 (znaną również jako MMP-1, czyli metaloproteinazy macierzy). Na chwilę obecną dowody naukowe są dość ograniczone. Jednak wyniki badań sugerują, że egzosomy również w zastosowaniu miejscowym mogą stanowić przyszłość dermatologii, trychologii i kosmetologii. 

Wykorzystanie egzosomów w przyszłości

Przyszłość należy do innowacji w zakresie indukcji potencjału regeneracyjnego. Istotnym jest, aby pamiętać, że holistyczne podejście zaczyna się od biologii komórki. Z naukowego punktu widzenia oznacza to, że priorytet stanowi zrozumienie złożonych mechanizmów molekularnych i komórkowych. Jak wskazuje aktualny raport trendów opublikowany przez Allergan Aestehtics, przyszłość stanowią personalizowane, indywidualne terapie przeciwstarzeniowe, bazujące na doniesieniach naukowych, jak również aplikacja metawersum w naukach medycznych. Estetyka regeneracyjna należy do innowacji biotechnologicznych, zarówno w zakresie zrozumienia mechanizmów regeneracyjnych, zabiegów autologicznych i biostymulujących, jak również w przypadku miejscowej pielęgnacji skóry w nurcie biotech beauty. Innowacje biotechnologiczne pełnią decydującą rolę w nowej erze medycyny estetycznej i kosmetologii, począwszy od zrozumienia mechanizmów starzenia, po strategie terapeutyczne.

Te zabiegi przywracają zdrowy wygląd skórze trądzikowej

Trądzik to trudny przeciwnik – i w okresie dorastania, i wtedy, gdy pojawia się u osób dorosłych. Oprócz leczenia dermatologicznego pacjenci mogą zastosować szereg skutecznych terapii u kosmetologa i lekarza medycyny estetycznej, które znacząco poprawią wygląd skóry, na której ta dermatoza pozostawiła blizny.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.