fbpx

AZS – czy atopowe zapalenie skóry może być objawem raka?

Autor Magdalena Błaszczak
azs-atopowe-zapalenie-skory
Dr Aleksandra Znajewska

Dr Aleksandra Znajewska o związku AZS
z występowaniem nowotworów

Specjalista dermatolog

AZS – czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to zapalna, świądowa i przewlekła choroba skóry. Rozpoczyna się często w dzieciństwie i może utrzymywać się do końca życia. Niewątpliwie, jest to najczęstsza choroba wieku dziecięcego i dotyczy około 20% populacji dziecięcej. Zwykle objawy pojawiają się nie wcześniej niż po 3. miesiącu życia i nie później niż po 5. roku życia dziecka. W większości pacjentów ustępują one po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Choroba także dotyczy osób dorosłych (ok 1-4 % osób dorosłych). Co ciekawe, w ostatnich latach coraz częściej schorzenie występuje u osób starszych –  w 6-7 dekadzie życia. Według najnowszych danych, rzadziej niż uważano wcześniej, dochodzi do wyrastania z choroby. Obecnie obserwuje się jedynie zmniejszenie nasilenia objawów z wiekiem.

AZS – przyczyny choroby

Uważa się, że najważniejszym czynnikiem powodującym objawy skórne jest zaburzona struktura i funkcja bariery naskórkowej. Na czym to polega? Otóż możemy to zobrazować porównując barierę skórno- naskórkową do muru z cegieł. W prawidłowych warunkach cegły dobrze przylegają do siebie za sprawą zaprawy murarskiej. Filagryna to białko, które wchodzi w skład cementu międzykomórkowego i odpowiada za spójność tej bariery. W atopowym zapaleniu skóry, mur nie jest do końca szczelny, cegły luźno są ułożone. Co za tym idzie? Alergeny zewnątrzpochodne łatwiej przenikają do głębokich warstw skóry powodując zmiany zapalne. Dodatkowo pozbawiona prawidłowej bariery ochronnej skóra jest bardziej podatna na występowanie nadkażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych.

AZS – czy może być objawem raka?

Przebieg AZS można podzielić na trzy główne fazy choroby: niemowlęcą, dziecięcą i osób dorosłych. W zależności od wieku zmiany różnią się umiejscowieniem. Jednak jeżeli pierwsze objawy AZS występują po 40 r.ż, lub nie reagują na standardowe leczenie, trzeba wziąć pod uwagę, że może być to związane z rozrostem nowotworowym. Najczęściej ma to związek z chłoniakiem. 

Innym problemem w tej grupie wiekowej jest świąd skóry. On również może być manifestacją innych chorób ogólnoustrojowych np. chorób nerek, wątroby czy tarczycy. Dlatego AZS u osób dorosłych to stan, który także wymaga szczególnego zainteresowania ze strony lekarza i dokładnej diagnostyki.

CZYTAJ TAKŻE

Naturalna witamina C – Roślinne odpowiedniki składników syntetycznych

W nowych kosmetykach pojawia się coraz więcej roślinnych odpowiedników składników syntetycznych, o dobrze znanej i sprawdzonej skuteczności. Jednym z nich jest witamina C.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.