AZS to przewlekła dermatoza, z której wyrasta coraz mniej dzieci. Częściej zaczyna też dotyczyć osób po 60. roku życia. Jej leczenie stanowi duże wyzwanie dla dermatologa. Kluczowa dla poprawy skóry jest odpowiednia pielęgnacja.

Dr Aleksandra Znajewska – Pander o błędach w pielęgnacji popełnianych przez chorych na AZS
specjalista dermatolog, lekarz medycyny estetycznej
AZS – czym jest ta choroba?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) lub wyprysk atopowy to zapalna, świądowa i przewlekła choroba skóry. Często rozpoczyna się w dzieciństwie. Skutecznie obniża jakość życia pacjentów. Wywiera duży wpływ na psychikę chorego. W związku z uszkodzeniem bariery naskórkowej dochodzi do uczulenia na alergeny pokarmowe i powietrznopochodne.
Przyczyny AZS
Uważa się, że najważniejszym czynnikiem powodującym objawy skórne jest zaburzona struktura i funkcja bariery naskórkowej. Na czym to polega? Otóż możemy to zobrazować porównując barierę skórno – naskórkową do muru z cegieł. W prawidłowych warunkach cegły dobrze przylegają do siebie za sprawą zaprawy murarskiej. Filagryna to białko, które wchodzi w skład cementu międzykomórkowego i odpowiada za spójność tej bariery. W atopowym zapaleniu skóry, mur nie jest do końca szczelny, cegły są luźno ułożone. Co za tym idzie? Alergeny zewnątrzpochodne łatwiej przenikają do głębokich warstw skóry, powodując zmiany zapalne. Dodatkowo pozbawiona prawidłowej bariery ochronnej skóra jest bardziej podatna na występowanie nadkażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych.
Czy alergeny pokarmowe mają wpływ na AZS?
Uczulenie na białko mleka krowiego, jaja kurzego czy pszenicy może wpływać na przebieg choroby. Obserwuje się to zwłaszcza w okresie niemowlęcym, w pierwszych 2 latach. Częściej uczulenie na alergeny pokarmowe stwierdza się u chorych na AZS o cięższym przebiegu. U dzieci z łagodnymi objawami, alergii pokarmowych nie stwierdza się. Restrykcyjna dieta eliminacyjna najczęściej nie gwarantuje istotnej poprawy. Często jej wprowadzenie bywa zbyt pochopne i niewłaściwe. Uczulenie na wspomniane alergeny ustępuje z wiekiem, a około 80% dzieci chorujących na AZS nie odczuwa pogorszenia objawów skórnych spowodowanym spożywanymi pokarmami. Przez całe życie natomiast potrafi utrzymać się nietolerancja orzechów czy ryb. Warto wiedzieć, że dieta to jedynie element wspomagający, a nie podstawowy element leczenia. Udowodniono, że w prawie 50% ryzyko AZS zmniejsza się jeśli matka karmi piersią swoje dziecko. Alergeny zewnątrzpochodne czyli np. sierść zwierząt domowych, roztocza kurzu domowego albo pyłki roślinne mogą skutecznie pogarszać stan skóry i przebieg choroby. Szczególnie dotyczy to okolic eksponowanych, czyli twarzy, szyi, dekoltu, przedramion i podudzi.

10 najczęściej popełnianych błędów pielęgnacyjnych przez chorychna AZS
- Nadmierne wysuszanie skóry zasadowymi mydłami i detergentami z dodatkiem substancji zapachowych.
- Noszenie wełnianych ubrań zimą.
- Przebywanie w zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze.
- Przebywanie w otoczeniu palących (szkodliwość dymu tytoniowego).
- Ekspozycja na uczulające alergeny oraz stres.
- Stosowanie emolientów tylko na zmiany skórne. Emolientoterapia powinna być stosowana nieprzerwanie, na całą skórę.
- Aplikowanie zbyt małych porcji emolientów.
- Nakładanie emolientów zbyt rzadko, należy to robić przynajmniej trzy razy dziennie.
- Rezygnacja z leczenia podtrzymującego. Niestety całkowite wyleczenie tej choroby jest często niemożliwe.
- Drapanie i pocieranie zmian skórnych, używanie ostrych gąbek i szczotek do ciała.
Trendy w powiększaniu ust kwasem hialuronowym
Nowoczesne formy kwasu hialuronowego stworzone w oparciu o polimer PEG pozwalają osiągnąć najlepsze rezultaty przy zabiegach w obszarze czerwieni wargowej. Pozwalają wymodelować usta w niemal dowolny sposób.