fbpx

Powikłanie po zabiegu HIFU wykonanym nieznanym sprzętem – uszkodzenie nerwów czuciowych

Autor Magdalena Błaszczak
hifu-powiklania

Zabieg HIFU – jeden z najlepszych zabiegów medycyny estetycznej HIFU – nie może być zbyt tani. Jeśli jest, oznacza to, że jest wykonany sprzętem złej jakości. Taki nie tylko nie pomaga, ale jest wręcz groźny dla zdrowia.

Dr Marek Wasiluk o powikłaniu po HIFU

Lekarz medycyny estetycznej, Klinika Triclinium

Dlaczego zabieg HIFU tyle kosztuje?

Moi pacjenci pytają, dlaczego HIFU wykonywany na twarz kosztuje u mnie 3500 zł, a gdzie indziej można go zrobić za 500 zł. Jednym z wyjaśnień może być przypadek powikłania, który został wykonany rzekomo tą technologią.

W wakacje otrzymałem e-mail od kobiety, która narzekała na ogromny ból twarzy po wykonaniu HIFU. W gabinecie, w którym wykonywała zabieg usłyszała, że to normalne. Objawy tej nietypowej bolesności polegały na tym, że:

  • była to bolesność wędrująca,
  • odczuwana była w policzkach i zębach (a to zdarza się rzadko),
  • ból nie był ciągły,
  • ból zmieniał miejsce występowania.  

Było to nietypowe, bo powikłaniem po HIFU może być uszkodzenie nerwów ruchowych. To może powodować opadanie policzków, albo kącików ust.

Powikłanie po zabiegu HIFU – leczenie

Zacząłem od ogólnoustrojowej diagnostyki. Ta nic nie wykazała. Włączyłem standardowe leczenie ogólnoustrojowe. Sądziłem, że przyczyną jest uszkodzenie nerwów. Bóle powinny wyciszyć się za kilka tygodni, więc zaproponowałem zabiegi na przyspieszenie regeneracji nerwów. Niestety po dwóch dniach pacjentka narzekała jeszcze bardziej na ból wędrujący. Tym razem przeniósł się on na zęby. Na zmianę bolała ją szczęka, żuchwa, policzki. Pierwsze efekty pojawiły się dopiero, gdy dawki leków (mocnych, na receptę) były naprawdę duże. Do tego włączyliśmy terapię naświetlania LED. Okazało się jednak, że w przypadku naświetlania czasem po zabiegu było lepiej, czasem gorzej. Skierowałem pacjentkę do neurologa. Badania nie wykazały jednak nieprawidłowości. Okazało się, że kilka miesięcy wcześniej pacjentka miała podany termicznie stabilizowany kwas hialuronowy w policzki. Trudno jednak powiązać tak nieregularne objawy i wędrującą bolesność zębów z kwasem hialuronowym. Zwłaszcza, że mało prawdopodobne, aby kwas jeszcze się utrzymywał.

Powikłanie po zabiegu HIFU – stan obecny

Modyfikowałem terapię i czekaliśmy na efekty. W końcu objawy zaczęły się powoli wycofywać. Bolesność policzków i zębów jest coraz mniejsza. Niestety pojawiły się nietypowe efekty uboczne, związane z antybiotykami, które brała pacjentka. Jestem dobrej myśli, jednak problem trwa już ponad dwa miesiące. Paradoksalnie – cały czas walczymy nie o efekt estetyczny, ale o to, aby pacjentka poczuła się lepiej. Pacjentka wydała więcej na leczenie i zabiegi, niż zaoszczędziła na „tanim HIFU”, które jej zaszkodziło. 

Konsekwencje HIFU nieznanym sprzętem

Przykład tej pacjentki jest najlepszą odpowiedzią na pytanie, dlaczego zabiegi w każdym odpowiedzialnym i profesjonalnym miejscu, kosztują więcej. W mojej opinii pacjentka miała wykonany tani zabieg, nieznanym sprzętem. Dodatkowo zabieg nie został dobrze wykonany. Nie został po nim żaden pozytywny efekt. Jedynymi efektami były ból, stres, konieczność brania leków, częste zabiegi regenerujące.  Zabieg nie może być również być zbyt tani, bo może to oznaczać, że został wykonany zużytym kartridżem. Każdy kartridż wystarcza na ograniczoną liczbę strzałów. Przy „nadużytych” kartridżach może dochodzić do rozkalibrowania urządzenia. To oznacza, że przestaje ono być wiarygodne i bezpieczne – wtedy zabieg działa w sposób nieprzewidywalny, przypadkowy. Gdy rozkalibruje się laser, działa on słabo, będzie nieskuteczny, ale raczej bezpośrednio krzywdy nie zrobi. Przy HIFU niestety nie tylko działa słabiej, ale przede wszystkim nierówno. Generuje przypadkowe, niekontrolowane strzały. I tutaj krzywdę można zrobić.

Podsumowanie

Jeśli ktoś proponuje HIFU za 500 zł, do tego robione w serii, co miesiąc, to lepiej uciekać. HIFU za 500 zł jest niemożliwe, jeśli ktoś nie dokłada do zabiegów. I przede wszystkim HIFU jest zabiegiem tak mocnym, że nie wykonuje się go co miesiąc!

CZYTAJ TAKŻE

Skuteczne modelowanie ciała ciepłym laserem lipolitycznym

Jak modeluje ciało ciepły laser lipolityczny? Mechanizm jego działania jest odwrotnością kriolipolizy. Tam tkanka jest schładzana, tutaj podgrzewamy ją  do temperatury ok. 45 stopni. 

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.