Wiotkość skóry jest częstym problemem pojawiającym się w wyniku procesów starzenia, gwałtownej utraty wagi, po ciąży lub w wyniku zaburzeń hormonalnych. Z wiekiem zmniejsza się ilość kolagenu i elastyny w organizmie, skóra traci jędrność, staje się cieńsza, mniej elastyczna i wiotka. Rośnie grupa pacjentów pragnąca zadbać o młody wygląd również skóry ciała. Celem terapii łączonych jest uzyskanie lepszych i bardziej długotrwałych efektów w krótszym czasie oraz zindywidualizowanie kuracji.
dr Marta Walaszek o terapiach ujędrniających ciało
lekarz medycyny estetycznej
Połączenie kilku technologii podczas serii zabiegu medycyny estetycznej. Indywidualnie dobierany czas terapii, odstępy między zabiegami i ich kolejność potęguje pożądany efekt terapeutyczny.
Lasery frakcyjne
są wykorzystywane w wielu wskazaniach. Generowany bodziec termiczny powoduje punktowe podgrzanie skóry. Niszczy stare, pozbawione elastyczności, a ciało w procesie regeneracji zastępuje je nowymi. Za pomocą kontrolowanych mikrouszkodzeń uruchamiane są procesy regeneracyjne, aktywacji ulegają fibroblasty, a w efekcie zwiększa się produkcja włókien kolagenowych, elastynowych, macierzy zewnątrzkomórkowej oraz odbudowa keratynocytów. Dochodzi również do stymulacji podziałów komórkowych, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową. Skutkuje to zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry.
Radiofrekwencja mikroigłowa
nazywana termoliftingiem, jest mało inwazyjną metodą pozwalającą na działanie na głębokich warstwach skóry, dociera do ok. 3.5 mm pod powierzchnią skóry. Poprzez wprowadzanie cienkich igiełek uwalniane jest promieniowanie elektromagnetyczne. W komórkach skóry uwalniane jest ciepło, rozpoczyna się wzmożona produkcja kolagenu, co zwiększa napięcie, jędrność, regenerację. Opóźnia procesy starzenia się skóry, redukuje blizny, przebarwienia. Zaletą jest bezbolesność i szybki okres rekonwalescencji.
Endermologia
to masaż podciśnieniowy usprawniający krążenie krwi i limfy w naczyniach włosowatych tkanki podskórnej i skóry, co przyczynia się do redukcji obrzęków, cellulitu oraz wymodelowanie sylwetki i ujędrnienia skóry. Najlepsze efekty uzyskuje się stosując serię 6 zabiegów w odstępach 3-4 dniowych.
Kwas hialuronowy
jest substancją silnie hydrofilową, posiadającą zdolność wiązania wody w ilości przekraczającej 1000 razy masę jednej cząsteczki kwasu. Zapewnia to odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Z wiekiem stężenie kwasu hialuronowego w skórze stopniowo maleje co skutkuje zmniejszeniem napięcia, jędrności i pojawieniem się zmarszczek. Podskórne iniekcje drobnocząsteczkowego niskousieciowanego kwasu hialuronowego zapewnia utrzymanie wysokiego poziomu nawodnienia tkanki podskórnej i skóry. Poprawia jej jędrność i wydłuża efekt osiągnięty za pomocą urządzeń wysokoenergetyczmnych lub endermologii. Zastosowanie preparatów wysokousieciowanych pozwala dodatkowo na uzupełnienie utraconej objętości tkanek.
Stymulatory tkankowe
to jedna z najdynamiczniej rozwijających się grup preparatów w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej. Biostymulatory służą do odbudowy struktury skóry, dzięki stymulacji komórek skóry, kolagenu i elastyny, dają naturalne efekty poprawy jędrności, gęstości oraz jakości skóry, pozwalają na odbudowę utraconej objętości, nadają skórze świeżość i promienność. Do grupy najbardziej polecanych do modelowania ciała stymulatorów tkankowych zaliczamy preparaty na bazie: kwasu L-polimlekowego, hydroksyapatytu wapnia oraz polikaprolaktonu. W odróżnieniu od preparatów na bazie kwasu hialuronowego, ostateczny efekt działania preparatów widoczny jest po około 12 tygodniach.
Przykłady procedur łączonych na ciało:
- Laser frakcyjny z podskórnym podaniem stymulatorów tkankowych, 1-2 zabiegi w odstępie 3-miesięcznym
- Podanie preparatów na bazie kwasu hialuronowego celem zwiększenia uwodnienia tkanek, laser frakcyjny oraz po 4 tygodniach iniekcja preparatu na bazie kwasu L-polimlekowego. Ostateczny efekt takiej procedury oceniamy po ok. 6 miesiącach. W zależności od potrzeb procedurę tą można powtórzyć po 3 miesiącach.
- Radiofrekwencja mikroigłowa i podskórne podanie niskousieciowanego kwasu hialuronowego w serii 4 zabiegów w odstępie 3-4 tygodniowym
- Seria głębokiej mezoterapii niskocząsteczkowym kwasem hialuronowym w połączeniu z endermologią (3-4 zabiegi) oraz po kilku tygodniach laser frakcyjny z odbudową utraconej objętości tkanek ciała przez podanie wysokosieciowanego kwasu hialuronowego lub stymulatorów tkankowych.
Kluczem do sukcesu terapii łączonych jest stworzenie indywidualnych planów zabiegowych, dostosowanych do potrzeb skóry i zdrowotnych przeciwwskazań pacjenta, dobranie odpowiednich preparatów i technologii, które będą się uzupełniać i potęgować efekty terapii. Dobrze wykonany zabieg terapii łączonej daje szerokie możliwości terapeutyczne i zapewnia zaskakująco szybkie efekty. Należy pamiętać o tym, że zabiegi stanowić powinny jedynie element uzupełniający. Podstawę dbania o jędrną skórę i zgrabną sylwetkę stanowi w dużej mierze odpowiednia dieta. Niezwykle ważne jest także regularne nawadnianie organizmu, a także aktywność fizyczna.
Które zabiegi wymodelują ciało do wakacji?
Wielkimi krokami nadchodzą ciepłe dni, podczas których decydujemy się na odkrywanie ciała. W związku z tym, wiele z nas planuje zadbać o nie w przemyślany sposób. Wybór odpowiednich zabiegów odbywa się zawsze w trakcie konsultacji, podczas której pomaga się pacjentom w znalezieniu najlepszego dla nich rozwiązania…
Przewodzone w trakcie zabiegu ciepło powoduje obkurczenie włókien kolagenowych i elastynowych, odpowiedzialnych za napięcie skóry.…
Tak określany jest nadmiar tkanki tłuszczowej zlokalizowanej poniżej bioder, powodujący, że uda „wystają” poza ich…