Podstawowym problemem po 60. roku życia jest niedobór hormonów – nie tylko płciowych, lecz także innych, np. hormonów tarczycy. Powoduje to spowolnienie procesów naprawczych, w tym produkcji nowych keratynocytów, kolagenu, macierzy zewnątrzkomórkowej i komórek kostnych. Zmniejsza się przyswajanie białek, minerałów, witamin z przewodu pokarmowego.
dr Bożena Czekańska o odmładzaniu skóry bardzo dojrzałej
Terapia HTZ
Pacjentkom w tym wieku polecam hormonalną terapię zastępczą, w porozumieniu z prowadzącym je ginekologiem. Zachęcam je również do uzupełniania diety preparatami minerałów (cynku, siarki) oraz antyoksydantów (resweratrolu, dysmutazy ponadtlenkowej, peroksydazy glutationowej, a także witamin: E, A i D3 oraz witamin z grupy B).
Dieta i aktywność fizyczna
Po 60. roku życia duże znaczenie ma dieta, zwłaszcza uwzględnienie w jadłospisie olei roślinnych, zielonych warzyw spożywanych na surowo oraz roślin strączkowych. Ważne są dobre źródła białka: ryby, jaja, wołowina, kurczak z wolnego wybiegu, jagnięcina, cielęcina. I wreszcie kluczowa sprawa, coś bezcennego, czego nie można kupić ani zastąpić tabletką: ruch. Dowolna aktywność fizyczna, ale regularna, najlepiej codzienna, trwająca 30–60 minut, jest nie do przecenienia.
Peelingi
W ciągu ponad 60 lat skórę zdążyło uszkodzić promieniowanie UVA, UVB i podczerwień, skóra gromadzi bowiem to promieniowanie przez całe życie, a wszystkie dawki się sumują, powodując fotostarzenie skóry: elastozę, przebarwienia, uszkodzenie bariery lipidowej, pogrubienie warstwy rogowej, przerost gruczołów łojowych. W związku z tym zalecam pacjentkom w wieku 60+ przeprowadzenie w gabinecie dwa razy w roku peelingów średnio głębokich połączonych z osoczem bogatym w czynniki wzrostu. Peelingi powierzchowne sprawdzą sie natomiast podczas terapii domowej. Jeśli pacjentka nie chce złuszczania skóry, stosuję peeling z kwasem trójchlorooctowym połączony z kwasem kojowym i nadtlenkiem wodoru. Stymuluje on receptory dla czynników wzrostu i efekty działania osocza bogatego w czynniki wzrostu zostają wzmocnione.
Odmładzanie skóry bardzo dojrzałej – zabiegi w gabinecie
Przed latem wykonuję pacjentkom mezoterapię z polinukleotydów w połączeniu z wolnym kwasem hialuronowym. Polinukleotydy chronią skórę i naprawiają uszkodzenia białek i komórek spowodowane promieniowaniem słonecznym. Dobrym rozwiązaniem w przypadku pacjentek dojrzałych jest hydroksyapatyt wapnia – stymulator kolagenu i elastyny, pobudzający również „turn over” skóry i neoangiogenezę – stosowany raz do roku. Dodatkowych zabiegów wymagają powieki, które po 60. roku życia są cienkie, wiotkie i pozbawione podskórnej tkanki tłuszczowej. Pacjentkom dojrzałym warto polecić kolagen lub polinukleotydy w formie mezoterapii – cykl czterech spotkań co około 10 dni.
Pielęgnacja domowa skóry bardzo dojrzałej
Kładę nacisk na pielęgnację domową skóry. Kremy na noc powinny zawierać kwas glikolowy lub retinol w połączeniu z antyoksydantami, a kremy na dzień – filtr, ceramidy i witaminy.
Rozpuszczanie ust – powód nr.1: powikłania po zabiegu Oczywiście najpoważniejszym powikłaniem jest martwica po podaniu kwasu hialuronowego. Na szczęście dochodzi do tego bardzo rzadko. Dlatego …
Z wiekiem zmniejsza się ilość kolagenu i włókien elastycznych, co prowadzi to utraty elastyczności i napięcia skóry. Zmniejsza się ilość endogennego kwasu hialuronowego, liczba gruczołów …