fbpx

Tycie – cała prawda o komórkach tłuszczowych

Autor Magdalena Błaszczak
Tycie

Liczba komórek tłuszczowych w organizmie nie jest stała. Kiedyś rzeczywiście uważano, że powstają one tylko do pewnego wieku. Przypuszczano, że tworzą się one u dzieci do 7 lat. Jeszcze na studiach uczono mnie, że grube dziecko będzie grubym dorosłym.

Dr Marek Wasiluk Estetyczny Portal

Dr Marek Wasiluk o tyciu i komórkach tłuszczowych

Lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Triclinium

Tycie – nowe badania

Jednak badania pokazują, że nowe komórki tłuszczowe mogą się tworzyć również w  całym dorosłym życiu. Wystarczy stworzyć im odpowiednie warunki. Najczęściej robimy to z łatwością je sami, gdy jemy za dużo i niezdrowo oraz nie ruszamy się odpowiednio dużo. Tymczasem w organizmie cały czas funkcjonują preadipocyty. 

Tycie – co to są preadipocyty?

 

Są to komórki prekursorskie, z których mogą powstawać adipocyty – komórki tłuszczowe. Preadipocyty  tylko czekają na to, aby stać się pełnoprawną komórką tłuszczową zdolną urosnąć do baaaardzo dużych rozmiarów. Na szczęście  możliwy jest też proces odwrotny, czyli przechodzenie komórek tłuszczowych w stan preadipocytów. Dzieje się tak wtedy gdy chudniemy. Niestety preadipocyty nie znikają z organizmu, są w nim cały czas obecne.

Tycie – jak wygląda proces przybierania na wadze?

Adipocyty (komórki tłuszczowe) są jak balonik, który może się powiększyć. Kiedy tyjemy, komórki tłuszczowe zwiększają swoją objętość. Każda komórka ma swoją wielkość maksymalną, tzw. wielkość krytyczną. To jak duża może być dana komórka mamy zapisane w genach. Jej wielkość zależy też od tego, w jakiej okolicy jest magazynowana. Kiedy osiągnie swoją wartość krytyczną, następuje rekrutacja nowych komórek tłuszczowych. Odwrotny proces ma miejsce w przypadku utraty masy ciała. Następuje wówczas redukcja zarówno objętości adipocytów, jak i ich liczby.

Od czego zależy to czy tyjemy?

To, czy będzie dochodziło do produkcji nowych komórek tłuszczowych, zależy od naszych nawyków żywieniowych. Znaczenie mają też zaburzenia metaboliczne w organizmie.
Bezpośrednimi czynnikami, które stymulują preadipocyty do zamiany w komórki tłuszczowe, są:

  •  insulina, 
  • glikokortykosteroidy,
  • pochodzące z diety wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Zostaw komentarz

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.
CZYTAJ TAKŻE
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.