W sezonie wakacyjnym stosowanie kosmetyków z wysokim filtrem SPF jest oczywistą koniecznością, bowiem pozwala uniknąć poparzeń posłonecznych. Promienie UV odpowiadają także za fotostarzenie oraz kancerogenezę, czyli powstawanie nowotworów skóry. Jakie zabiegi medycyny estetycznej mogą zniwelować te niekorzystne dla zdrowia procesy?
dr n. med. Battsengel Rentsen
lekarz medycyny estetycznej, specjalista chorób wewnętrznych i akupunktury z Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu
Czy filtry słoneczne trzeba stosować tylko w lecie, czy przez cały rok?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim dlatego, że nie przeprowadzono badań klinicznych, które wykazują, przy jakim poziomie promieniowania stosowanie filtrów wpływa pozytywnie na biologię skóry. Nie wiemy również, jaki wpływ ma wieloletnia redukcja ekspozycji na promienie UV na nasz organizm.
- Należy pamiętać o tym, że ekspozycja na promienie słońca jest dla nas naturalna.
- Z punktu widzenia medycyny estetycznej im mniejsze narażenie na UV, tym mniej jego objawów w postaci fotostarzenia i przebarwień.
- Moim zdaniem należy do słońca podchodzić w sposób zrównoważony i dostosowany do cech organizmu.
- Osoby z jaśniejszą cerą czy na przykład wykazujące skłonności do przebarwień, a szczególnie melasmy, powinny starać się unikać promieniowania UV.
Czy filtry słoneczne całkowicie eliminują proces fotostarzenia
Całkowicie eliminować wpływ słońca na skórę może tylko nieeksponowanie na słońce. Filtry w sposób istotny redukują wpływ promieni UV. Należy jednak pamiętać o regularnym nakładaniu ich na skórę oraz o doborze odpowiedniego filtra dla danej karnacji.
Zmiany wywołane w skórze przez słońce są odwracalne
Teoretycznie nie mamy możliwości odwrócenia następstw mutacji DNA, które pojawiły się w komórkach skóry pod wpływem promieni UV. Jednak wykazano, że niektóre zabiegi medycyny estetycznej mogą zarówno zmniejszać objawy fotostarzenia, jak i na przykład zmniejszać ryzyko zachorowania na raka skóry zależnego od UV.
Te zabiegi medycyny estetycznej mogą zregenerować skórę po słońcu
- Podstawowym zabiegiem, który warto stosować u osób narażonych na promienie UV, jest zabieg fotoodmładzania. Udowodniono, że długość fali światła stosowanej w laserze do tego typu zabiegu może również zmniejszać ryzyko zachorowania na UV-zależnego raka skóry. Zabieg ten ponadto w sposób istotny poprawi takie objawy fotostarzenia, jak popękane naczynka, czy przebarwienia.
- Przebarwienia skóry są kolejnym aspektem, który można leczyć za pomocą zabiegów medycyny estetycznej. W zależności od charakteru przebarwień stosuje się różne zabiegi laserowe. Ważne, żeby ośrodek zajmujący się tym problemem dysponował szerokim portfolio laserów medycznych. Kondycję skóry można w sposób istotny poprawić za pomocą laserów frakcyjnych. Ostatnio jedną z ciekawszym metod jest zabieg łączący dwa różne lasery w jednym – laser frakcyjny FRAX i fotoodmładzanie laserem Nordlys. Badania wykazały również, że zabieg Ulthera może „odmładzać” włókna elastyny w skórze, co wydaje się mieć istotny wpływ na proces fotostarzenia, którego objawem jest właśnie zaburzenie syntezy elastyny.
- Przesuszenie skóry związane z narażeniem na promienie UV można leczyć za pomocą takich zabiegów jak mezoterapia, czy osocze bogatopłytkowe.
Na ile skóra po słońcu jest w stanie sama się zregenerować
Skóra na pewno w pewnym stopniu się regeneruje. Gdyby jednak możliwa była autoregeneracja skóry, nie byłoby zjawiska fotostarzenia, dlatego warto poddawać się zabiegom, które zmniejszają objawy fotostarzenia i korzystać ze słońca mądrze, czyli tak jak we wszystkim – należy zachowywać umiar. Ochrona przed promieniami UV powinna być dostosowana do pory roku, nasilenia promieniowania oraz cech osobniczych.
Lipoliza – jakie efekty można uzyskać za jej pomocą (ZDJĘCIA przed i po zabiegu)
Mechanizm lipolizy wykorzystuje się w medycynie estetycznej w celu redukcji tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki…
Hormony są niewątpliwie zaangażowane w zmiany estetyczne związane z wiekiem. Spadające poziomy kilku z nich w okresie menopauzalnym powodują niepożądane zmiany w wyglądzie. Terapie hormonalne …
Ciąża to trudny okres dla skóry. Nawet jeśli na brzuchu nie pojawiają się rozstępy, to rozciągnięta skóra staje się obwisła, mało jędrna. W tym przypadku …