fbpx

Świąd skóry głowy  – objaw złej pielęgnacji czy oznaka schorzeń dermatologicznych?

Autor Magdalena Błaszczak
swiad-skory-glowy

Swędzenie skóry głowy może mieć różnorodne podłoże. Często jest spowodowane przez stosowanie niewłaściwych kosmetyków albo nieodpowiednią pielęgnację włosów. Jednak ten uporczywy objaw może być także wywołany przez rozmaite schorzenia dermatologiczne. Jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości skórnej, omawia trycholog.

anna-mackojc-trycholog

Anna Mackojć

trycholog i założycielka Instytutu Trychologii

Grzybiczny świąd skóry głowy

Grzybica owłosionej skóry głowy jest wywoływana przez dermatofity. Jest to rodzaj grzybów bytujących na skórze i wykazujących powinowactwo do keratyny. Możemy wyróżnić grzybicę powierzchowną i grzybicę głęboką owłosionej skóry głowy.

  • Najczęściej spotykana jest grzybica powierzchowna. Objawia się ogniskami złuszczającego się naskórka z stanem zapalnym i zmianami w obrębie łodygi włosa. W zależności od rodzaju grzybicy, włosy mogą być matowe, suche i szorstkie bądź ułamane u nasady, z wyglądu przypominające zmiany jak w łysieniu plackowatym.
  • Grzybica głęboka przebiega z zapalnymi naciekami oraz ropnymi zmianami w ujściach mieszków włosowych. Wymaga szybkiego włączenia leczenia przeciwgrzybiczego.

Keratozy jako przyczyna świądu skóry głowy

Keratozy należą do zmian skórnych z zaburzeniem proliferacji komórek naskórka. Najprostszym objawem jest łupież. Może być spowodowany złą pielęgnacją, suchością, zabiegami fryzjerskimi lub chorobami skórnymi:

  • łojotokowym zapaleniem skóry,
  • atopowym zapaleniem skóry,
  • grzybicą,
  • łuszczycą.

W walce z łupieżem lub inną keratozą bardzo dobrze sprawdzają się produkty, które wykazują działanie przeciwzapalne oraz bakterio- i grzybobójcze. Szampony o takim działaniu można stosować zarówno w celach terapeutycznych w walce z łupieżem, jak i profilaktycznie, by zapobiec nawrotom łupieżu. Terapię przeciwłupieżową warto wspomóc suplementacją witaminy D3, która będzie regulować proliferację komórek skóry.

Świąd skóry głowy wywołany zaburzeniami hormonalnymi

Zbyt wysoki poziom niektórych hormonów może wpływać niekorzystnie na skórę i wywoływać świąd.

  • Takie działanie obserwujemy przy zwiększonym stężeniu hormonów męskich, które powoduje łysienie androgenowe. W przebiegu tego typu łysienia obserwujemy znaczny łojotok, który może działać drażniąco i zalegać na skórze co powoduje świąd skóry głowy.
  • Podobną sytuację możemy zaobserwować przy podwyższonym poziomie kortyzolu, wynikającym z sytuacji stresowej.
  • Zaburzenia hormonalne mogą powodować również suchość skóry. W wyniku tego zaburzenia skóra robi się sucha, zimna, uwidacznia się zmniejszona potliwość i nadmierne rogowacenie naskórka, co powoduje dosyć intensywny świąd skóry.

W tym przypadku, by pozbyć się swędzenia skóry głowy, trzeba przede wszystkim wyrównać zaburzenia hormonalne a w  pielęgnacji zastosować preparaty nawilżające przeznaczone do owłosionej skóry głowy.

Podsumowanie

Świąd owłosionej skóry głowy ma wiele rodzajów i może wynikać z błędów związanych z pielęgnacją skóry głowy bądź włosów, ale też może towarzyszyć wielu schorzeniom. Stąd nie warto bagatelizować tego objawu i w przypadku jego pojawienia się, skorzystać od razu z pomocy specjalisty.

W artykule wykorzystano fragmenty materiału prasowego Instytutu Trychologii

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.