Swędzenie skóry głowy może mieć różnorodne podłoże. Często jest spowodowane przez stosowanie niewłaściwych kosmetyków albo nieodpowiednią pielęgnację włosów. Jednak ten uporczywy objaw może być także wywołany przez rozmaite schorzenia dermatologiczne. Jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości skórnej, omawia trycholog.
Anna Mackojć
trycholog i założycielka Instytutu Trychologii
Grzybiczny świąd skóry głowy
Grzybica owłosionej skóry głowy jest wywoływana przez dermatofity. Jest to rodzaj grzybów bytujących na skórze i wykazujących powinowactwo do keratyny. Możemy wyróżnić grzybicę powierzchowną i grzybicę głęboką owłosionej skóry głowy.
- Najczęściej spotykana jest grzybica powierzchowna. Objawia się ogniskami złuszczającego się naskórka z stanem zapalnym i zmianami w obrębie łodygi włosa. W zależności od rodzaju grzybicy, włosy mogą być matowe, suche i szorstkie bądź ułamane u nasady, z wyglądu przypominające zmiany jak w łysieniu plackowatym.
- Grzybica głęboka przebiega z zapalnymi naciekami oraz ropnymi zmianami w ujściach mieszków włosowych. Wymaga szybkiego włączenia leczenia przeciwgrzybiczego.
Keratozy jako przyczyna świądu skóry głowy
Keratozy należą do zmian skórnych z zaburzeniem proliferacji komórek naskórka. Najprostszym objawem jest łupież. Może być spowodowany złą pielęgnacją, suchością, zabiegami fryzjerskimi lub chorobami skórnymi:
- łojotokowym zapaleniem skóry,
- atopowym zapaleniem skóry,
- grzybicą,
- łuszczycą.
W walce z łupieżem lub inną keratozą bardzo dobrze sprawdzają się produkty, które wykazują działanie przeciwzapalne oraz bakterio- i grzybobójcze. Szampony o takim działaniu można stosować zarówno w celach terapeutycznych w walce z łupieżem, jak i profilaktycznie, by zapobiec nawrotom łupieżu. Terapię przeciwłupieżową warto wspomóc suplementacją witaminy D3, która będzie regulować proliferację komórek skóry.
Świąd skóry głowy wywołany zaburzeniami hormonalnymi
Zbyt wysoki poziom niektórych hormonów może wpływać niekorzystnie na skórę i wywoływać świąd.
- Takie działanie obserwujemy przy zwiększonym stężeniu hormonów męskich, które powoduje łysienie androgenowe. W przebiegu tego typu łysienia obserwujemy znaczny łojotok, który może działać drażniąco i zalegać na skórze co powoduje świąd skóry głowy.
- Podobną sytuację możemy zaobserwować przy podwyższonym poziomie kortyzolu, wynikającym z sytuacji stresowej.
- Zaburzenia hormonalne mogą powodować również suchość skóry. W wyniku tego zaburzenia skóra robi się sucha, zimna, uwidacznia się zmniejszona potliwość i nadmierne rogowacenie naskórka, co powoduje dosyć intensywny świąd skóry.
W tym przypadku, by pozbyć się swędzenia skóry głowy, trzeba przede wszystkim wyrównać zaburzenia hormonalne a w pielęgnacji zastosować preparaty nawilżające przeznaczone do owłosionej skóry głowy.
Podsumowanie
Świąd owłosionej skóry głowy ma wiele rodzajów i może wynikać z błędów związanych z pielęgnacją skóry głowy bądź włosów, ale też może towarzyszyć wielu schorzeniom. Stąd nie warto bagatelizować tego objawu i w przypadku jego pojawienia się, skorzystać od razu z pomocy specjalisty.
W artykule wykorzystano fragmenty materiału prasowego Instytutu Trychologii
Jeden z najpopularniejszych suplementów przyjmowanych przez osoby skarżące się na wypadanie włosów, bardzo często w…
Zaburzone widzenie własnego ciała, czyli dysmorfofobia, to coraz częściej diagnozowane zaburzenie psychiczne. Jak się okazuje,…