fbpx

Skóra wrażliwa – dekalog pielęgnacji

Autor Magdalena Błaszczak
skora-wrazliwa

Skóra wrażliwa to problem związany nie tylko z kosmetykami. Za jej stan odpowiedzialne są również czynniki środowiskowe (np.: zimno, ciepło, słońce, zanieczyszczenie, wilgotność), a także   stres i silne emocje. Najwięcej osób ze skórą wrażliwą żyje w Japonii – ponad połowa dorosłej populacji. W Europie mają ją najczęściej mieszkańcy Włoch i Francji.

dr-aleksandra-lesiak

prof. dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak o skórze wrażliwej

Klinika Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej UM w Łodzi

Koncepcja skóry wrażliwej została opisana po raz pierwszy w ujęciu klinicznym dopiero w latach 60. XX wieku przez dr. Bruce H. Thiersa. Do tej pory zjawisko to wzbudzało dyskusję, a nawet rozbawienie z powodu rozbieżności pomiędzy różnorodnymi opiniami, a ich konfrontacją z danymi naukowymi. 

Skóra wrażliwa – objawy

W 2017 International Forum for the Study of Itch zaproponowało poniższą definicję SSS (Sensitive Skin Syndrome):

Zjawisko nieprzyjemnych odczuć: kłucia, świądu, uczucia pieczenia, zwiększonego napięcia skóry, a nawet bólu, w odpowiedzi na bodźce, które nie prowokują takich odczuć na zdrowej skórze. Odczucia te nie mogą być wytłumaczone chorobą skóry. Skóra wygląda prawidłowo, ale może występować w jej obrębie rumień. Wrażliwa skóra może dotyczyć każdej okolicy ciała, ale szczególnie często występuje na twarzy. Wrażliwa skóra to nie tylko sam wygląd. Może powodować zaburzenia emocjonalne czy obniżony nastrój.

Zmiany na skórze wrażliwej

Szczególnie często występują w okolicach fałd nosowo-wargowych. Tam warstwa rogowa naskórka jest bardziej przepuszczalna, występuje duża gęstość przydatków skóry oraz wzmożona sieć unerwienia czuciowego. Drugim obszarem jest skóra wokół oczu z racji tego, że jest cieńsza, a naczynia krwionośne są łatwiej widoczne, więc przy rozwoju nawet niewielkiego stanu zapalnego rumień jest tu natychmiast zauważalny.

Przyczyny powstawania skóry wrażliwej

Badania kliniczne wykazały, że najczęstszymi powodami są:

  • Zaburzenia dotyczące bariery naskórkowej – nadmierne parowanie wody przez skórę. Transepidermalna utrata wody TEWL (Transepidermal Water Loss) definiowana jest jako ilości wody, która dyfunduje z wnętrza ciała, poprzez warstwę rogową naskórka do otaczającej atmosfery i jest wyrażana w g/m2/h.
  • Zwiększona aktywność zakończeń nerwowych – brak „zabezpieczenia” zakończeń nerwowych.
  • Zaburzenia mikrobiomu prowadzące do dysregulacji układu immunologicznego.
  • Pogorszenie stanu skóry pod wpływem stresu u osób predysponowanych.
  • Zanieczyszczenie środowiska: Według WHO – (pył zawieszony) < 2,5μm jest najbardziej szkodliwy (ze wszystkich zanieczyszczeń atmosferycznych) dla człowieka, ponieważ ma zdolność penetracji do skóry i jest przyczyną zmian zapalnych. Wpływa też na ekspresję genów poprzez aktywacje receptorów AHR (aryl carbon receptors) i jest związany z występowaniem i zaostrzeniami atopowego zapalenia skóry.

Jak pomóc skórze wrażliwej? 10 zasad.

1. Wybieraj kosmetyki o minimalnej ilości składników.

2. Wyeliminuj mydło. Używaj jedynie preparatów myjących na bazie wody termalnej.

3. Unikaj zabiegów złuszczających (dermobrazja, AHA, retinaldehyd).

4. Chroń skórę przed nagłymi zmianami temperatury.

5 Chroń skórę przed promieniowaniem słonecznym, przed wiatrem i źródłami ciepła.

6. Ogranicz ilość wypijanego alkoholu.

7. Używaj wyłącznie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej, najlepiej poleconych przez lekarza.

8. Twoje kosmetyki powinny łagodzić stany zapalne, nawilżać i pomagać odbudować barierę naskórkową oraz pomóc jej zachować zdrowy mikrobiom.

9. Kosmetyki powinny mieć lekką konsystencję.

10 Kosmetyki nie powinny zawierać potencjalnie drażniących substancji zapachowych, konserwantów (parabenów), surfaktantów ani emulgatorów.*w artykule wykorzystano fragmenty materiału prasowego marki Avene

CZYTAJ TAKŻE
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.