Trądzik jest to przewlekła, zapalna choroba jednostek włosowo-łojowych, w której dochodzi do powstawania zmian niezapalnych (zaskórników zamkniętych i otwartych) oraz zapalnych (grudek, krost i torbieli), głównie na twarzy, dekolcie i plecach. Okazuje się, że zmiany w diecie powodują często poprawę stanu skóry.
lek. med. Aleksandra Znajewska-Pander o roli diety w trądziku zwyczajnym
specjalista dermatolog
Przyczyny trądziku
Wśród osób w wieku 11–30 lat trądzik dotyczy nawet 90–95% populacji. Etiopatogeneza trądziku jest wieloczynnikowa; wpływają na nią między innymi:
- czynniki hormonalne;
- czynniki genetyczne;
- przerost gruczołów łojowych;
- zmiana składu łoju;
- tworzenie zaskórników;
- odczyn zapalny;
- a także kolonizacja jednostek włosowo-łojowych przez gram-dodatnią beztlenową bakterię Cutibacterium acnes.
Jaki wpływ na rozwój choroby ma dieta?
- Wpływ nawyków żywieniowych na nasilenie zmian trądzikowych nadal jest niejednoznaczny.
- Nie ma obecnie specyficznej diety trądzikowej, jednak wiele badań potwierdza związek pomiędzy niektórymi czynnikami dietetycznymi a występowaniem choroby.
- Badania wykazują, niekorzystną korelacje między trądzikiem a dietą o wysokim indeksie glikemicznym (IG).
- Żywność o wysokim IG to przede wszystkim wysoko przetworzone produkty typu fast food.
- Produkty o niskim IG nie będą powodowały skoków glikemii i uchronią przed zwiększoną produkcją sebum, tak więc zaleca się dietę o niskim indeksie glikemicznym.
- Mleko może wpływać na zaostrzenie zmian trądzikowych oraz zwiększać tendencję do powstawania zaskórników ze względu na zawartość hormonów lub czynników, które wpływają na ich endogenną produkcję.
- Kolejnym produktem, który może zaostrzać zmiany trądzikowe jest czekolada mleczna. Posiada ona wysoki indeks glikemiczny. Opisano różnicę między czekoladą mleczną a ciemną.
- W rzeczywistości zaobserwowano, że ciemna czekolada jest mniej komedogenna, biorąc pod uwagę jej właściwości przeciwutleniające.
Co warto włączyć do diety chorując na trądzik zwyczajny?
Aby wspomóc leczenie trądziku należałby włączyć do diety produkty będące źródłem kwasów omega-3, takie jak ryby, olej lniany, nasiona chia czy orzechy włoskie. Istnieją prace, w których autorzy przekonują o pozytywnym wpływie na skórę pestek dyni oraz słonecznika, gdyż zawierają dużo cynku, który wykazuje bakteriostatyczne działanie względem Cutibacterium acnes.
Połączenie kwasu poli D,L mlekowego z nieusieciowanym kwasem hialuronowym intensywnie i bezpiecznie stymuluje skórę. lek. Magdalena Kędzia o biostymulatorze Lenisna lekarz medycyny estetycznej, specjalista marki …
Laserowe usuwanie przebarwień to najskuteczniejsza metoda na całkowite pozbycie się lub zredukowanie każdego ich rodzaju. mgr Anna Milewska o usuwaniu przebarwień laserem kosmetolog, Klinika Bezpieczna …