fbpx

Poduszki Bichata – redukcja: wskazania, przebieg zabiegu, efekty

Autor Magdalena Błaszczak
poduszki-bichata

Zabiegi chirurgiczne w obrębie twarzy cieszą się coraz większą popularnością wśród pacjentów. Redukcja poduszek tłuszczowych policzków wykonywana jest częściej, niż pozostałe z nich u osób młodych. Jest zabiegiem skutecznym u osób o szczególnej budowie twarzy. Pozwala ją skutecznie wysmuklić i nadać bardziej kobiecy wygląd.

dr-Zofia-Bochen

Dr Zofia Bochen o redukcji poduszek Bichata

Chirurg plastyk z Kliniki Dr Szczyt

Czym są poduszki Bichata?

  • To poduszki tłuszczowe policzków, depozyty tkanki tłuszczowej. Zlokalizowane są  w głębokich warstwach środkowego piętra twarzy.
  • Umożliwiają „ślizganie” się okolicznych struktur przy ruchach mimicznych i podczas żucia.
  • Stanowią również ochronę mechaniczną dla przebiegających w tamtej okolicy naczyń, nerwów i przewodu wyprowadzającego ślinianki przyusznej.
  • Zbudowane są ze szczególnego rodzaju tkanki tłuszczowej. Ta w bardzo niewielkim stopniu reaguje na zmiany ogólnej masy ciała, w odróżnieniu od podskórnej tkanki tłuszczowej. 'W związku z tym ich objętość niemalże nie podlega zmianom i jest charakterystyczna dla konkretnej osoby.
  • Wielkość poduszek tłuszczowych definiuje proporcje twarzy. Może być przyczyną zaokrąglenia i efektu pulchnych („dziecięcych”) policzków u ogólnie szczupłych osób.

Poduszki Bichata – chirurgiczna redukcja nie dla każdego

Aktualny kanon piękna kładzie nacisk na uwydatnienie kości policzkowych i podkreślenie smukłej budowy twarzy. Wiele można uzyskać w tym obszarze za pomocą makijażu. Jednak u niektórych osób uzyskanie tego efektu jest szczególnie trudne lub wręcz niemożliwe.
Chirurgiczna redukcja poduszek Bichata pozwala na trwałe wymodelowanie twarzy, uzyskanie jej wysmuklenia i podkreślenie kości policzkowych. Należy zaznaczyć, że tylko pacjenci o szczególnej budowie odniosą korzyść z tej procedury. Dlatego konieczna jest kwalifikacja doświadczonego chirurga plastyka.

Redukcja poduszek Bichata – przebieg zabiegu

Operację przeprowadza się zwykle w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wykonuje niewielkie cięcie w przedsionku jamy ustnej, powyżej zębów trzonowych. Nie pozostawia ona blizn na skórze. Po krótkiej obserwacji po zabiegu pacjent może wrócić do domu. Rana goi się zwykle przez około siedem dni. Nie ma konieczności usuwania szwów, ponieważ stosuje się szwy wchłanialne. Rekonwalescencja nie jest uciążliwa. W pierwszych dniach po operacji mogą pojawić się zasinienia policzków czy na szyi oraz obrzęk. Na ostateczny efekt trzeba poczekać ok. 1-2 miesięcy, ze względu na maskujący go początkowo obrzęk okolicznych tkanek.

Redukcja poduszek Bichata – przygotowania do zabiegu

Aby poddać się redukcji poduszek tłuszczowych policzków trzeba być ogólnie zdrowym. Należy również zadbać o całkowite zdrowie uzębienia, wykluczenie procesów zapalnych w obrębie jamy ustnej i zatok przynosowych. Przed zabiegiem wymagane jest wykonanie podstawowych badań krwi.

Redukcja poduszek Bichata – powikłania

To bezpieczna procedura, ale tak jak w przypadku każdej operacji i tu mogą wystąpić powikłania.
Najpoważniejsze, a jednocześnie najrzadziej występujące to:

  • uszkodzenie nerwu wyprowadzającego ślinianki,
  • uszkodzenie przewodu wyprowadzającego ślinianki.
  • może dojść również do wystąpienia krwiaka,
  • zakażenie rany pooperacyjnej.

Wystąpienie powikłania wiąże się z koniecznością dodatkowego leczenia. Bardzo ważne jest by skrupulatnie stosować się do zaleceń chirurga.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.
CZYTAJ TAKŻE

Abdominoplastyka – plastyka brzucha – dlaczego warto wykonać ten zabieg właśnie teraz?

Jesień i zima to najlepszy moment na wykonanie operacji. O tej porze roku lepiej goją się rany. Upał latem może upośledzać proces ich gojenia. Jest jednak jeszcze kilka innych powodów, dla których warto zdecydować się na zabieg teraz.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.