fbpx

Metoda FUE: czy robot przeszczepia włosy tak precyzyjnie jak człowiek?

Autor Magdalena Błaszczak
robot-przeszczep-wlosow

FUE (od Follicular Unit Extraction/Excision) to najbardziej zaawansowana metoda przeszczepiania włosów, która . Polega ona na tym, że zamiast całego płata skóry pobierane są pojedyncze mieszki włosowe, które następnie wszczepia się w miejsca bez włosów.

artur-kierach

lek. Artur Kierach o przeszczepie włosów metodą FUE

Prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacji Włosów i Trychologii oraz założyciel Kierach Medical Clinic
www.centrumkierach.pl

W metodzie FUE wykorzystuje się narzędzie, którego ostrze to ostro zakończona tuba o średnicy 0,6-1,0 mm w zależności od wielkości mieszków włosowych. Umożliwia ona precyzyjne nacięcie naskórka wokół mieszka włosowego, co pozwala na wyjęcie go pęsetą.

W przypadku pobierania np. 2000 mieszków włosowych lekarz musi wykonać 2000 nacięć naskórka wokół 2000 mieszków, a następnie jeden po drugim wyciągać je pęsetą. Z tego powodu proces pobierania materiału do przeszczepu trwa dłużej (ok. 2-3 godziny) niż w przypadku pobierania płata skóry w metodzie „strip” (20-30 minut ). Jednak warto poświęcić więcej czasu na ekstrakcję mieszków włosowych, gdyż w ten sposób unikamy nieestetycznej blizny, a do tego sam zabieg jest mniej bolesny, a rekonwalescencja po jego przeprowadzeniu trwa krócej. Obecnie to właśnie FUE jest najpopularniejszą metodą rekonstrukcji włosów ze względu na swoją małą inwazyjność.

Jaką rolę w zabiegach rekonstrukcji włosów odgrywają nowoczesne roboty?

Wiele placówek medycznych, oferujących zabiegi przeszczepiania włosów, reklamuje się, używając „rewolucyjnych” nazw metod pobierania mieszków włosowych. Może to wprowadzać pacjentów w błąd, ponieważ większość tych nazw w rzeczywistości nie oznacza żadnej nowatorskiej metody, tylko pochodzi od nazw urządzeń, wykorzystywanych podczas przeszczepu. Wszystkie one służą do pobierania mieszków włosowych w ramach metody FUE. Jaką zatem rolę w zabiegu rekonstrukcji włosów odgrywają roboty?

Metoda FUE składa się z 5 etapów. Są to:

  • nacięcie naskórka,
  • wyciągnięcie mieszka włosowego,
  • zaprojektowanie linii włosów,
  • wytworzenie otworu na mieszek włosowy,
  • wszczepienie mieszka włosowego.

Roboty do „przeszczepiania włosów” wykonują wyłącznie 1 z 5 powyższych czynności: robią nacięcia naskórka. Ewentualnie nowsze wersje robotycznego ramienia z ostrzem potrafią również nacinać otwory, w które asystenci wkładają pobrane mieszki włosowe. Zatem roboty ani nie dokonują przeszczepu, ani nawet nie pobierają mieszków włosowych. Do tego w dalszym ciągu wykorzystywany jest człowiek wyposażony w pęsetę. Niemniej największą zaletą takich urządzeń jest to, że lekarz nie musi osobiście pobierać mieszków włosowych, co w rezultacie doprowadziło do powstania licznych gabinetów, oferujących przeszczep włosów.

Jednocześnie to nie proces pobierania mieszków włosowych jest najtrudniejszą częścią zabiegu rekonstrukcji włosów. Ostateczny efekt zależy przede wszystkim od tego, jak ostatecznie będzie wyglądała linia włosów (czy będzie adekwatna do wieku i kształtu twarzy), jak będą układały się włosy i czy będą rosły w pożądanym kierunku i pod odpowiednim kątem. A za to odpowiada doświadczony lekarz, który ma umiejętności projektowania linii włosów i odpowiedniego wszczepiania mieszków włosowych.

Jak wzmocnić efekty przeszczepu włosów?

Metody przeszczepiania włosów takie jak FUE mają na celu odtworzenie gęstej fryzury. Jednocześnie w ostatnich latach coraz większą popularność zyskują metody łączone, które mają na celu wzmocnienie lub poprawę efektów zabiegu. W ramach metody łączonej stosuje się:

  • przeszczep włosów wraz z pobraniem komórek macierzystych, co ma na celu wspomóc proces gojenia i przyśpieszyć powstawanie nowych naczyń krwionośnych w obrębie przeszczepionego obszaru,
  • blokery dihydrotestosteronu (DTH), takie jak dutasteryd, który podawany jest podczas zabiegu w mezoterapii, co prowadzi do wzmocnienia istniejących włosów i zapobiega dalszej miniaturyzacji mieszków włosowych,
  • naświetlanie czerwonym światłem LLLT, co przyśpiesza gojenie, hamuje stan zapalny, a także wzmacnia włosy.

Wszystkie pomocnicze zabiegi mają sens, ale nie stanowią rewolucji samego procesu przeszczepiania włosów. Nie oznacza to jednak, że rozwój metod rekonstrukcji włosów dobiegł końca. Co zatem czeka nas w przyszłości?

Rewolucja w rekonstrukcji włosów

Z faktyczną rewolucją w przeszczepianiu włosów będziemy mieli do czynienia w momencie, gdy będziemy w stanie wyhodować z komórek macierzystych dowolną ilość mieszków włosowych. Wtedy nawet najbardziej rozległe i zaawansowane procesy łysienia nie będą stanowiły przeszkody w wykonaniu takiego zabiegu. Obecnie nie każdy pacjent może być zakwalifikowany do przeszczepu włosów. Pomijając choroby przewlekłe, największym problemem jest brak wystarczającej liczby włosów w miejscu pobrania. Jeśli okolica dawcza jest 3-4-krotnie mniejsza niż obszar bez włosów — wtedy należy zastanowić się nad zasadnością takiego zabiegu. Natomiast mając możliwość wyhodowania odpowiednio dużej ilości mieszków włosowych, problem ten automatycznie zniknie.

Wprawdzie hodowanie mieszków włosowych to kwestia przyszłości, ale już dziś tysiące osób mogą skorzystać z innych sposobów rekonstrukcji włosów. Metoda FUE wspomagana dodatkowymi zabiegami sprawia, że leczenie łysienia jest skuteczne i przynosi zadowalające efekty.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.