fbpx

Odchudzanie: jak schudnąć w (i po) menopauzie?

Autor Magdalena Błaszczak
jak-schudnac-po-menopauzie-portal

Czy po menopauzie wszystkie kobiety tyją? I nie ma na to żadnej rady? Na pierwszą część pytania odpowiem – tak, na drugą – nie.

agnieszka-piskala

Agnieszka Piskała – Topczewska o odchudzaniu po menopauzie

dietetyk, coach żywieniowy, autorka książki „Chrzań te diety”

Odchudzanie: dlaczego kobiety tyją po menopauzie?

 • Większość moich pacjentek w wieku 55+ przychodzi do mnie i od progu zadaje pytanie: „Jem tyle, co zawsze, i ostatnio tyję. Dlaczego?”
  Odpowiedź jest banalnie prosta: „Tyje pani właśnie dlatego, że je pani tyle, co zawsze”. Prawda jest kiepska, ale nie da się jej przeskoczyć.
 • Każda kobieta od 40. roku życia powinna co 10 lat ograniczać wielkość każdego posiłku o jedną trzecią. To tzw. reguła jednej trzeciej. Nie można całe życie jeść „tyle, co zawsze”, bo na ogół to właśnie jest przyczyną tycia.
 • Już około 35. roku życia metabolizm zaczyna w naturalny sposób spowalniać.
 • Potrzebujemy energii jedynie na doczesne działania organizmu i procesy naprawcze, czyli odbudowanie wypadającego włosa, odrośnięcie złamanego paznokcia lub wyprodukowanie enzymów trawiennych.

To już nie jest to zapotrzebowanie, które „naście” lat wcześniej spełniało swoją rolę.

Odchudzanie podczas menopauzy: jak przestać przybierać na wadze i zacząć chudnąć?

 • należy jeść to, co zawsze, ale w porcjach mniejszych o jedną trzecią;
 • wprowadzić lekkostrawną dietę na poziomie 1200 kcal;
 • więcej się ruszaj (może to być nordic walking, szybsze spacery, jazda na rowerze, „aqua aerobik”, pływanie) – najlepsza jest rekreacja połączona z aktywnością fizyczną. Ruszamy się zdecydowanie za mało! Siedzimy na kanapie, a nawet na najmniejsze i najkrótsze zakupy wybieramy się samochodem. Wszystko mamy w zasięgu ręki: pilot od telewizora zmieni kanał, sklep internetowy dostarczy zakupy, samochód zawiezie do pracy. Podczas aktywności fizycznej wydzielają się endorfiny, hormony szczęścia, nasz organizm spala tkankę tłuszczową. Zaczynamy chudnąć, mamy pretekst, by kupić nowe buty do biegania czy strój do jazdy na rowerze;
 • uprawiaj sport, ogródek, seks, seks w ogródku. Po prostu ruszaj się w wolnym czasie cyklicznie, aby pobudzać mięśnie, serce, płuca, skórę;
 • wysypiaj się każdego dnia. Systematyczna, pełna regeneracja;
 • pobudzaj mózg atrakcjami intelektualnymi – on też zużywa do tego mnóstwo kalorii.  

Zapamiętaj!

Fakt, że kobieta przekracza rubikon wieku menopauzalnego, nie oznacza, że jej żywienie musi być teraz oparte jedynie na sałacie, kiełkach i wodzie. Można żyć normalnie, czerpać dotychczasową przyjemność z jedzenia, jeśli mądrze nim gospodarujemy. Warto w tym czasie zgłosić się do dietetyka, który określi zapotrzebowanie organizmu na energię i składniki odżywcze. 

CZYTAJ TAKŻE
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.