Do niedawna uważano, że przyczyny wypadania włosów u dzieci mają podłoże mechaniczne, są wynikiem niedoborów witamin lub makroelementów, zatrucia, grzybicy lub chorób tarczycy. Dzisiaj coraz częściej diagnozuje się je jako łysienie androgenowe.
dr n. med. Joanna Suseł o łysieniu androgenowym
u dzieci
specjalista dermatolog-wenerolog
W jaki sposób diagnozuje się łysienie androgenowe (AGA)?
Podstawowym badaniem do potwierdzenia rozpoznania AGA jest trichoskopia, czyli badanie dermatoskopem owłosionej skóry głowy. W ten sposób stwierdzamy typowe cechy ułatwiające postawienie diagnozy:
- Po pierwsze, występuje heterogenna szerokość łodyg włosów, co oznacza współwystępowanie włosów różnej grubości.
- Poza tym stwierdza się zwiększoną ilość włosów meszkowych. Włosy meszkowe u osoby bez AGA stanowią 10% włosów, są jasne, zwykle 2-3-milimetrowe, cienkie.
- Kolejna cecha to zmniejszenie liczby włosów wychodzących z jednej jednostki włosowej, co często oznacza dużą liczbę jednostek włosowych zawierających jedną łodygę.
- Żółte kropki stanowią element typowej dermoskopii AGA. Są to puste ujścia mieszków włosa wypełnione masami rogowymi i/lub łojem.
- Żółte kropki w AGA różnią się od tych w łysieniu plackowatym nieregularną dystrybucją oraz dużą zmiennością wielkości kształtu.
- Inną cechą dermoskopową jest objaw okołomieszkowy. To przebarwienie, które jest obecne w okolicy mieszka włosa, koloru brązowego lub szarobrązowego i koresponduje z obecnością nacieków limfocytarnych.
Łysienie androgenowe u dzieci
To fakt, który bardzo często zaskakuje młodych pacjentów oraz ich rodziców. Łysienie androgenowe to druga co do częstości, po łysieniu plackowatym, przyczyna utraty włosów u osób poniżej 18. roku życia. Epidemiologia nie jest do końca znana. Najmłodsze dziecko, u którego stwierdzono AGA, miało zaledwie 5 lat.
Wpływ nawyków żywieniowych na nasilenie zmian trądzikowych nadal pozostaje niejednoznaczny. Nie ma obecnie specyficznej diety trądzikowej, jednak wiele badań potwierdza związek pomiędzy niektórymi czynnikami dietetycznymi …
Przed nami kilka miesięcy słonecznej pogody, a to oznacza, że promienie UV będą regularnie wpływać na naszą skórę. Jeśli nie będzie ona odpowiednio chroniona przez …