fbpx

Łysienie androgenowe u dzieci – najmłodszy chory ma zaledwie pięć lat!

Autor Magdalena Błaszczak
lysienie-androgenowe-u-dzieci

Do niedawna uważano, że przyczyny wypadania włosów u dzieci mają podłoże mechaniczne, są wynikiem niedoborów witamin lub makroelementów, zatrucia, grzybicy lub chorób tarczycy. Dzisiaj coraz częściej diagnozuje się je jako łysienie androgenowe.

Dr Joanna Suseł

dr n. med. Joanna Suseł o łysieniu androgenowym
u dzieci

specjalista dermatolog-wenerolog

W jaki sposób diagnozuje się łysienie androgenowe (AGA)? 

Podstawowym badaniem do potwierdzenia rozpoznania AGA jest trichoskopia, czyli badanie dermatoskopem owłosionej skóry głowy. W ten sposób  stwierdzamy  typowe cechy  ułatwiające postawienie diagnozy: 

  • Po pierwsze, występuje  heterogenna szerokość łodyg włosów, co oznacza współwystępowanie włosów różnej grubości.  
  • Poza tym stwierdza się zwiększoną ilość włosów meszkowych. Włosy meszkowe  u osoby bez AGA stanowią 10% włosów, są jasne, zwykle 2-3-milimetrowe, cienkie.  
  • Kolejna cecha to zmniejszenie liczby włosów wychodzących z jednej jednostki włosowej, co często oznacza dużą liczbę jednostek włosowych zawierających jedną łodygę.   
  • Żółte kropki stanowią element typowej dermoskopii AGA. Są to puste ujścia mieszków włosa wypełnione masami rogowymi i/lub łojem.  
  • Żółte kropki w AGA różnią się od tych w łysieniu plackowatym nieregularną dystrybucją oraz dużą zmiennością wielkości kształtu.
  • Inną cechą dermoskopową jest objaw okołomieszkowy. To przebarwienie, które jest obecne w okolicy mieszka włosa, koloru brązowego lub szarobrązowego i  koresponduje z obecnością nacieków limfocytarnych. 

Łysienie androgenowe u dzieci 

 To fakt, który bardzo często zaskakuje młodych pacjentów oraz ich rodziców. Łysienie androgenowe to druga co do częstości, po łysieniu plackowatym, przyczyna utraty włosów u osób poniżej 18. roku życia. Epidemiologia nie jest do końca znana. Najmłodsze dziecko, u którego stwierdzono AGA, miało zaledwie 5 lat. 

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.