Filtry SPF chronią jedynie przed promieniowaniem UV. To tylko fragment, bo ok. 10 procent całego spektrum promieniowania słonecznego. Nie chronią przed promieniowaniem podczerwonym i widzialnym, które również niszczą skórę.

dr Marek Wasiluk o kosmetykach z filtrem i przebarwieniach
lekarz medycyny estetycznej
Oczywiście to, że filtry SPF nie chronią nas całkowicie przed słońcem, nie znaczy, że mamy ich nie używać! Koniecznie używajmy, ale pamiętajmy jednocześnie, że to częściową ochrona.
Jak wybrać rodzaj filtra?
Rodzaj filtra też ma znaczenie. Przechodząc do wyboru dobrego filtra należy wiedzieć, że mamy podział na filtry mineralne oraz chemiczne. Filtry chemiczne pochłaniają promieniowanie UV i zmieniają go w nieszkodliwą energię cieplną, natomiast filtry mineralne odbijają lub rozpraszają promieniowanie słoneczne. Choć kosmetyki z filtrami chemicznymi mają lepszą konsystencję, to mają również więcej związków drażniących, dlatego ja sugeruję pacjentom te mineralne.
Kosmetyki z filtrem nie do końca chronią też przed przebarwieniami?
Wynika to z faktu, że hamują one tylko promieniowanie UV. Nie ma filtrów chroniących przed promieniowaniem widzialnym i podczerwonym, które również wywołują przebarwienia. Co gorsza, filtry chemiczne mogą też zadziałać w druga stronę, czyli mogą predestynować do tzw. przebarwień pourazowych, ponieważ zdarza się, że w swoim składzie mają składniki, które są drażniące dla skóry. Jeśli tak się zadzieje, że skóra zostanie podrażniona, a następnie wystawiona na słońce, to paradoksalnie ten system ochronny, zamiast zapobiec, może zastymulować skórę do wytworzenia przebarwienia .
Mitem jest to, że używanie filtrów z jak najwyższą wysokością SPF np. 50 lub więcej bardziej nas chroni przed promieniowaniem UV.
Filtr SPF 50 oznacza, że możemy 50 razy dłużej przebywać na słońcu, niż moglibyśmy być bez ochrony. Filtr o faktorze 30 będzie tak samo mocno chronił naszą skórę jak o faktorze 50 tylko krócej! Trzeba więc częściej go nakładać w ciągu dnia. Należy pamiętać, że nie wszystkie kosmetyki ochronne są wodoodporne. Uważajmy więc, gdy spędzamy czas nad wodą. Poza tym nawet te, które mają taką właściwość, po dłuższym czasie przebywania na plaży wycierają się, gdy leżymy na piasku czy wycieramy się ręcznikiem. Wtedy ich ochrona słabnie. Należy tego pilnować i regularnie powtarzać czynność nakładania filtra, aby był on skuteczny. Warto zaznaczyć też, że wiele osób korzysta z kremów ochronnych głównie latem, na plaży, podczas wakacji. Jest to nieprawidłowe, ponieważ nasza skóra na promieniowanie UV jest narażona przez cały rok. Dlatego warto zabezpieczać skórę niezależnie od pory roku i miejsca, w którym się przebywa.
Dlaczego przebarwienia są tak trudne do wyleczenia?
Powstają one gdy praca melanocytów staje się w niektórych miejscach na ciele wadliwa. Widać wówczas, że w skóra staje się tam zdecydowanie ciemniejsza. Przebarwienie jest więc nadmiarem patologicznie wytworzonego barwnika, która odłożyła się miejscowo w naskórku. Objawia się ono, jako ciemniejsza plama o różnej rozległości i nieregularnym kształcie. Są one niestety zwykle są bardzo trudne do usunięcia. Wynika to z faktu, że barwnik ciągle jest produkowany i stale wadliwie kumuluje się w takim miejscu w naskórku. Problem wynika ze złej pracy melanocytów, które pod wpływem różnych czynników stają się nadreaktywne. Nie wystarczy więc zadziałać na sam objaw. Nawet jeśli uda nam się usunąć przebarwienia, bardzo często one wracają. Aby naprawdę skutecznie je wyeliminować, należy przede wszystkim odpowiednio wyregulować niewłaściwe działanie melanocytów, tak aby zaczęły wytwarzać melaninę w odpowiedniej ilości i dopiero wtedy usunąć namiar nagromadzonego pigmentu. Warto więc przed przebarwieniami się chronić ograniczając eskpozycję na słońce.
Jak chronić przed słońcem skórę problematyczną?
W piśmiennictwie naukowym istnieją wytyczne do fotoprotekcji z uwzględnieniem nieprawidłowego stanu skóry. Oto substancje, które zapobiegną fotostarzeniu cery z problemami i jednocześnie nie zaostrzą jej zmian zapalnych…
Suchość pochwy, atrofia jej śluzówki oraz wysiłkowe nietrzymanie moczu to dolegliwości, z którymi boryka się…
Choroba ta dotyczy już malutkich dzieci, w wieku 4 czy 5 lat. Najczęściej schorzenie zaczyna…