fbpx

Laser frakcyjny CO2 – cztery najczęstsze powikłania po zabiegu

Autor Magdalena Błaszczak
laser-frakcyjny-powiklania
Dr Marek Wasiluk Estetyczny Portal

dr Marek Wasiluk o powikłaniach po laserze frakcyjnym CO2

Lekarz medycyny estetycznej z Kliniki L’experta

Jak działa laser frakcyjny CO2?

 • Światło lasera frakcyjnego CO2 ablacyjnego wnika w skórę i jest pochłaniane przez zawartą w niej wodę.
 • W wyniku reakcji fototermicznej dochodzi do błyskawicznego podgrzania wody w tkance do bardzo wysokiej temperatury, a potem jej odparowania.
 • Powstają mikroskopijne ubytki, jak kratery wulkanu.
 • Uszkodzenia oraz podgrzanie tkanki sąsiadującej bezpośrednio z brzegami kraterów uruchamia procesy naprawcze. Należy do nich miedzy innymi tworzenie się nowego kolagenu.
 • Kontrolowane poparzenie skóry, doprowadza do zwiększenia aktywności białek szoku cieplnego, które są jednymi z najsilniejszych stymulatorów naprawy.
 • Dlatego lasery ablacyjne są tak skuteczne w pobudzaniu procesów odnowy skóry.
 • Dodatkowym efektem zabiegów laserem frakcyjnym ablacyjnym jest złuszczanie skóry, czyli ablacja.

Laser frakcyjny CO2 – powikłania po zabiegu

Zabiegi laserowe, przeprowadzane przez doświadczoną osobę, są nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne. Każdy jednak powinien mieć świadomość powikłań, które mogą się zdarzyć. Oto ich lista w kolejności od najczęściej do najrzadziej występujących.

1. Przebarwienie pozapalne. To najczęstszy skutek uboczny zabiegów laserowych. Na początku pojawia się zaczerwienienie. Czerwone plamy zazwyczaj schodzą po 2-3 tygodniach. Mogą się jednak utrzymywać kilka miesięcy. Ocenia się, że przebarwienia mogą się pojawić w przypadku 10-30 proc. zabiegów. W mojej praktyce obserwuję je bardzo rzadko. Staram się tak dobierać parametry zabiegów, aby ich uniknąć. Poza tym na zakończenie zabiegu zacząłem stosować laser bromkowy. Ten stanowi skuteczną profilaktykę antyprzebarwieniową. Zdarzają się kobiety, dla których szybki efekt liftingujący jest ważniejszy od przebarwień (ich likwidacją można się zająć później). Decydują się od razu na mocniejszy zabieg pomimo ryzyka przebarwień.

2. Opryszczka. Jej pojawienie się byłoby niebezpieczne dla gojenia się twarzy. Jeśli ktoś ma do niej skłonności – trzeba profilaktycznie zastosować doustnie lek na opryszczkę, np. acyklowir.

3. Nadkażenie bakteryjne. Bardzo rzadko, ale jest możliwe. Niektórzy lekarze przepisują po zabiegach antybiotyk (maść lub doustnie). Ja tego nie stosuję, bo skóra lepiej się goi, gdy nie podaję żadnych leków. Nie chcę też, by organizm produkował szczepy bakterii uodpornionych na antybiotyk. W zamian proszę o obserwację gojenia. Nadkażenie bakteryjne nie zdarzyło się jeszcze u żadnego z moich pacjentów.

4. Blizny przerostowe. Są osoby, które maja skłonność do blizn przerostowych. Takim osobom nie wykonuje się zabiegów laserem frakcyjnym.

5. Blizny zanikowe. Mogą powstać, jeśli zaburzone jest gojenie skóry po zabiegu laserowym

Poparzenie nie jest powikłaniem, bo zabieg ten wiąże się z wykorzystaniem ciepła i świadomym, inteligentnym poparzeniem skóry.

Laser frakcyjny CO2 – jak wygląda się bezpośrednio po zabiegu?

 • Mitem jest, że po laserze pojawiają się pęcherze pooparzeniowe.
 • Po zabiegu skóra ma tworzyć suchą, jednorodną skorupę.
 • Przy mocnych zabiegach mogą pojawić się wysięki i lekkie podkrwawianie.
 • Po zabiegu laserem pacjent jest opuchnięty, a przez pierwsze 3-4 godziny odczuwa bolesność skóry.
 • Po dobie wygląda jeszcze gorzej bezpośrednio po zabiegu. Na szczęście później wygląd zaczyna wracać do normy.
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.
CZYTAJ TAKŻE

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.