1,2K 
Hiperpigmentacja skóry jest obecnie jednym z najczęstszych defektów moich klientek. Niewiele składników jest skutecznych w walce z przebarwieniami, gdy terapii poddajemy skóry wrażliwe i naczynkowe. W tych przypadkach najlepsze są kompleksowe kuracje z użyciem kwasu traneksamowego.
mgr kosmetologii Sabina Stubba-Wolska o kwasie traneksamowym
Gabinet Kosmetologii i Medycyny Estetycznej Chantelle
Przebarwienia – przyczyny powstawania
Na kolor skóry mają wpływ następujące barwniki:
- melanina;
- hemoglobina;
- oksyhemoglobina;
- karoten.
Wzmożona fizjologiczna zawartość barwników prowadzi do zaburzeń kolorytu, w tym przebarwień. Wynikają one przede wszystkim ze wzmożonej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.
Do najczęściej występujących przebarwień należą:
- piegi (pojawiają się u osób o bardzo jasnej karnacji);
- plamy soczewicowate (starcze);
- ostuda (melasma);
- przebarwienia pozapalne, występujące w miejscu wcześniejszych zmian trądzikowych lub pojawiające się w wyniku zabiegów kosmetyczno-medycznych. Podobne plamy mogą także być skutkiem występowania zaburzeń endokrynologicznych – chorób tarczycy i niedoczynności nadnerczy. Pojawiają się także u kobiet w ciąży, stosujących antykoncepcję hormonalną, lub w okresie menopauzy. Bywają również reakcją na niektóre leki i zioła.
Dlaczego kwas traneksamowy jest tak skuteczny?
- Pierwsza skuteczną liposomową formułę z udziałem 2% kwasu traneksamowego, opartą na fosfatydylocholinie, wprowadzono w 2002 roku.
- Naukowcy podejmowali próby wykorzystania również innych technik podania go do skóry, wykorzystując jontoforezę, czy mikroiniekcje.
- W 2017 Ate‹ i in. opublikowali wyniki badania, w którym kwas ten porównano do hydrochinonu – leku, który był standardem leczenia przebarwień przez wiele dekad. Został jednak zakazany do stosowania w produktach kosmetycznych przez Komisję Europejską.
- Kwas traneksamowy okazał się nie tylko skuteczny, ale również bardziej akceptowany przez pacjentki pod względem działań niepożądanych, w porównaniu do hydrochinonu.

W jaki sposób działa kwas traneksamowy?
- Kwas traneksamowy działając na keratynocyty, zapobiega aktywacji melanocytów przez światło słoneczne, na drodze hamowania układu aktywacji plazminogenu.
- Redukuje uwalnianie prostagladyn (PG) 5-8 i endoteliny -1 (ET-1) 9- 11 – czynników wpływających na naczynia krwionośne i indukujących stan zapalny.
- Działa zarówno na poziomie warstwy naskórka jak i skóry właściwej.
- W warstwie naskórka działając na keratynocyty, blokuje miejsca wiążące lizynę, w cząsteczkach plazminogenu hamuje powstawanie plazminy. W konsekwencji prowadzi do obniżenia produkcji prostaglandyn.
- Na tym poziomie również, aktywując mechanizmy depigmentujące we wnętrzu melanocytów, hamuje produkcję tyrozynazy, kontroluje proliferację melanocytów oraz zmniejsza ich dendrytyczność.
- W skórze właściwej, oddziaływując na komórki śródbłonka naczyniowego oraz komórki układu odpornościowego, niweluje rumień poprzez zwężenie naczyń krwionośnych oraz redukuje stan zapalny.
- Ze względu na fakt, iż kwas traneksamowy oprócz działania rozjaśniającego przebarwienia, wykazuje szczególne właściwości przeciwświądowe i łagodzące stany zapalne skóry, sprawdzi się w przypadku skóry z trądzikiem różowatym.
- Wykazuje również działanie nawilżające. To wszystko czyni go pożądanym aktywnym składnikiem preparatów kosmetycznych i zabiegów w gabinetach kosmetologicznych.
Kuracja depigmentująca z kwasem traneksamowym – kompleksowe działanie
- Terapia ta działa wielopoziomowo, przez co pozwala na aktywne działanie depigmentacyjne na różnej głębokości naskórka.
- Peeling o kwaśnym pH zawiera unikalną formułę 20% kwasu azelainowego, 10% rezorcyny, 6% kwasu fittowego oraz 3% kwasu traneksamowego.
- Redukuje widoczne przebarwienia obecne na wierzchnich warstwach naskórka.
- Koktajl z witaminą C, idebenonem, NAG – n-acetyloglukozaminą oraz kwasem treneksamowym, podawany śródnaskórkowo dociera do głębszych warstw skóry.
- Ta modułowa terapia depigmentujaca zapobiega powstawaniu przebarwień o różnym stopniu nasilenia: przebarwienia o podłożu naczyniowym np. melasma, przebarwienia posłoneczne, plamy soczewicowate (starcze), piegi oraz przebarwienia pozapalne (potrądzikowe).
- Kuracja okazuje się również skuteczna w przypadku zmian pigmentacyjnych powstałych po zabiegach, np. po zabiegach laserowych.
- Do pełnego sukcesu terapii konieczna jest współpraca pacjenta – stosowanie odpowiednio dobranej pielęgnacji domowej. Po kuracji należy stosować odpowiednie preparaty o działaniu depigmentującym, przeciwzapalnym, jak również chroniące przed promieniowaniem UV.
- Niezwykle ważne jest stosowanie po zabiegu produktów działających depigmentujaco, a zarazem hamujących stan zapalny oraz aktywność tyrozynazy. Kosmetyki po kuracji zawierają w składzie m.in. 3% kwas trenaksamowy, kompleks kwasów oraz niacynamid.
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.
CZYTAJ TAKŻE
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA