fbpx

Jak laser frakcyjny CO2 wpływa na białka szoku cieplnego w skórze?

Autor Magdalena Błaszczak
laser-frakcyjny

W starzejącej się skórze aktywność białek szoku cieplnego (HSP) jest zaburzona. Odgrywają one jednak kluczową rolę w procesie jej regeneracji.

Dr Dominik Kalinowski o działaniu lasera frakcyjnego CO2

Lekarz stomatolog, specjalista medycyny estetycznej

Laser frakcyjny CO2 – jak działa?

  • Światło lasera frakcyjnego CO2 wnika w głąb skóry.
  • Tam jest pochłaniane przez zawartą w komórkach wodę.
  • Woda w tkance jest błyskawicznie podgrzana i odparowana.
  • Wydzielane ciepło uszkadza komórki, w tym kolagenowe.
  • Uruchamiane są procesy naprawcze, które powodują tworzenie się nowego kolagenu.
  • Laser frakcyjny dziurkuje skórę w ten sposób, że mikrokolumny uszkodzeń są otoczone zdrową tkanką.
  • W ten sposób regeneracja uszkodzonych fragmentów skóry jest przyspieszona, a zabieg bezpieczny. 

Laser frakcyjny CO2 a białka szoku cieplnego

Istota zabiegu sprowadza się do stymulacji odtwarzania kolagenu. Kolagen  tworzy podstawowe rusztowanie skóry właściwej. W starzejącej się skórze zaburzona jest aktywność białek szoku cieplnego (HSP – heat shock proteins). To grupa białek, których ekspresja wzrasta kiedy komórki są narażone na działanie czynników stresogennych, np. wysokiej lub niskiej temperatury, metali ciężkich, stresu osmotycznego. Ich produkcja wzrasta w odpowiedzi na infekcje, działanie toksyn, niedotlenienie.  Część HSP jest produkowana w komórce cały czas. HSP działają jako białka opiekuńcze. Są odpowiedzialne za prawidłowe zwijanie się innych białek. Odgrywają kluczową rolę w regeneracji tkanek. Silne ich podgrzanie (szok termiczny) laserem frakcyjnym ablacyjnym CO2, stymuluje ich produkcję. Dlatego lasery są tak skuteczne w stymulowaniu odnowy skóry właściwej. Nowy kolagen to jędrniejsza, napięta, zagęszczona i bardzo mocno odświeżona skóra.

CZYTAJ TAKŻE
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.