Wypadanie włosów, łupież, łojotokowe zapalenie skóry… Wszystkie te problemy można zniwelować dzięki terapiom trychologicznym, w których jednym z elementów jest peeling z wykorzystaniem kwasów kosmetycznych. Które z nich są bezpieczne dla owłosionej skóry głowy i skutecznie zadziałają?
Claudia Musiał
Doktorantka nauk medycznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (Katedra i Zakład Chemii Medycznej, Wydział Lekarski), wykładowca w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku, specjalista kosmetologii bioestetycznej, trycholog. Autorka książki „Trychologia kosmetologiczna i lekarska”, wydanej przez PZWL.
Kwasy AHA w trychologii
Kwasy kosmetyczne, stosowane w formie peelingów chemicznych, stanowią jedne z najbardziej uznanych surowców w branży kosmetologicznej. Znajdują szerokie zastosowanie w preparatach profesjonalnych, jak również tych przeznaczonych do pielęgnacji w domu. Powszechnie stosuje się podział hydroksy-kwasów (kwasów hydroksylowych) na dwie klasy – AHA oraz BHA. W trychologii do peelingów chemicznych wykorzystywane są kwasy AHA, czyli α-hydroksykwasy (ang. Alpha-Hydroxy Acid). Do najczęściej stosowanych kwasów z grupy AHA zalicza się:
- kwas migdałowy ((RS)-2-fenylo-2-
hydroksyoctowy), - kwas mlekowy (2-hydroksypropanowy),
- kwas glikolowy (hydroksyoctowy),
- kwas jabłkowy (hydroksybutanodiowy),
- kwas winowy (2,3-dihydroksybutanodiowy),
- kwas cytrynowy (2-hydroksy-1,2,3-
propanotrikarboksylowy).
Kwasy AHA, określane również mianem kwasów owocowych, mają działanie eksfoliacyjne, ale efekt złuszczania jest uzależniony od rodzaju danego kwasu, jego pH oraz zastosowanego stężenia procentowego. Zazwyczaj w stężeniach powyżej 20% preparaty kwasowe wykazują działanie złuszczające, natomiast w niższych – działanie nawilżające.
W terapiach trychologicznych z wyżej wymienionych kwasów wykorzystuje się między innymi bardzo popularny kwas glikolowy, kwas mlekowy oraz kwas migdałowy. Jednak są jeszcze inne kwasy, które sprawdzają się w leczeniu problemów owłosionej skóry głowy.
Kwas szikimowy – jego wykorzystanie w trychologii i nie tylko
Jednym z najnowszych kwasów chemicznych stosowanych w kosmetologii, ale także wykorzystywanych w kuracjach trychologicznych, jest kwas szikimowy (kwas 3,4,5-trihydroksy-
- Znajduje zastosowanie w preparatach trychologicznych ze względu na swoje działanie przeciwłupieżowe, a także stymulujące wzrost włosów.
- Poza tym kwas szikimowy ma działanie antyoksydacyjne oraz, jak wskazuje szereg badań, ogranicza rozwój bakterii Cutibacterium acnes (znanych uprzednio jako Propionibacterium acnes), które są odpowiedzialne za rozwój zmian trądzikowych.
- Jak wynika z publikacji „Shikimic acid in the light of current knowledge” z 2021 roku, opublikowanej w „Journal of Cosmetic Dermatology”, kwas szikimowy o stężeniu 5% ma podobne działanie eksfoliacyjne jak kwas glikolowy o stężeniu 50%.
- Do jego najważniejszych właściwości zalicza się też działanie: rozjaśniające, seboregulujące, przeciwzapalne, przeciwwirusowe.
Kwas glicyretynowy na łupież i łojotokowe zapalenie skóry głowy
Kolejnym kwasem, jeszcze do niedawna mało znanym, który również z powodzeniem można wykorzystywać w zabiegach trychologicznych, jest kwas glicyretynowy (kwas 18b-glicyretynowy, GA, ang. Glycyrrhetinic Acid), czyli składnik otrzymywany z wyciągu z korzenia lukrecji. Kwas glycyretynowy, przynależący do pentacyklicznych związków triterpenowych, jest jedną ze składowych kwasu glicyryzynowego. Ma działanie nawilżające, przeciwwirusowe oraz przeciwzapalne, bo hamuje wpływ enzymów 5-LOX (5-lipooksygenazy) oraz COX, jak również anionorodnika ponadtlenkowego. Co więcej, hamuje też działanie enzymu hialuronidazy. Jak wskazuje publikacja „18b-Glycyrrhetinic acid: its core biological properties and dermatological applications”, opublikowana w „International Journal of Cosmetic Science” z 2019 roku, jest składnikiem odpowiednim do pielęgnacji skóry z łuszczycą, egzemą, AZS i trądzikiem pospolitym. Kwas glicyretynowy stosuje się też w pielęgnacji owłosionej skóry głowy. Jak wskazują badania, kwas ten skutecznie ogranicza:
- łupież,
- łojotokowe zapalenie skóry głowy,
- a także wspiera odrost włosów – nawet w przypadku łysienia androgenowego.
Wypadanie włosów po covidzie – jak je zatrzymać?
Nasilona utrata włosów po przebyciu infekcji ma charakter reaktywny i pojawia się około 3 miesiące po przechorowaniu COVID-19. Im cięższy przebieg choroby, tym bardziej nasilone objawy. Włosy są osłabione, wypadają z obszaru całej głowy, zwykle również są pozbawione blasku, plączą się, łamią i sprawiają trudności pielęgnacyjne.