Terminy: biostymulacja, biostymulatory biją obecnie rekordy popularności. Wiele produktów i urządzeń dostępnych na rynku jest właśnie tak promowanych. Biostymulacja najczęściej jest definiowana jako małoinwazyjny zabieg stosowany w celu poprawy jakości skóry. Czyli do zwiększenia jej elastyczności czy napięcia. Dzięki temu uzyskuje się np. efekt subtelnej poprawy owalu twarzy. Może też służyć do przygotowania skóry do bardziej inwazyjnych zabiegów.
Czym się różni biostymulacja od biorewitalizacji?
Biostymulacja oznacza stymulację naturalnych procesów anabolicznych zachodzących w tkankach, w naszym przypadku w skórze. W przypadku skóry stymulacja dotyczy fibroblastów – ich proliferacji, syntezy białek, produkcji składników macierzy międzykomórkowej. Czasami spotykamy się z terminem biorewitalizacja, który nie jest tożsamy z biostymulacją. Biorewitalizacja oznacza suplementację niezbędnych skórze składników. Czyli takich jak kwas hialuronowy czy mikroelementy, ale nie oddziałujących bezpośrednio, lub oddziałujących jedynie w minimalnym stopniu na procesy metaboliczne zachodzące w tkance.
Kiedy warto poddać się zabiegom biostymulacji?
Biostymulacja sprawdza się nie tylko na twarzy, ale również znajduje zastosowanie na ciele. Jest zabiegiem dedykowanym do stosowania w newralgicznych miejscach – zdradzających upływ czasu i niedociągnięcia pielęgnacyjne.
Metody biostymulacji skóry
Metod stymulacji skóry jest wiele:
- powszechnie stosowany kwas hialuronowy (jeśli jest zastosowany w wystarczająco wysokim stężeniu),
- kwas polimlekowy,
- hydroksyapatyt wapnia,
- polinukleotydy,
- zawierające kwas hialuronowy i kawas polimlekowy nici mogą również być wykorzystane w celu stymulacji skóry, do poprawy jej stanu.
- w szerokim ujęciu wiele zabiegów „ sprzętowych” np. laserowych, czy radiofrekwencji można również traktować jako formę biostymulacji. One również stymulują procesy regeneracji skóry.
Niemniej na potrzeby tego opracowania skupię się głownie na metodach iniekcyjnych.
Biostymulator: kwas L-polimlekowy (PLLA)
Jest syntetycznym polimerem kwasu mlekowego. Znany jest z tego, że ujędrnia skórę oraz przywraca utraconą objętość tkanek. Stosowany jest nawet w zaawansowanych przypadkach utraty tkanki tłuszczowej twarzy (lipoatrofia). Kwas polimlekowy (PLLA) ulega powolnej biodegradacji do dwutlenku węgla i wody, które następnie są wydalane z organizmu. Utrzymuje się w tkankach do 18 miesięcy, co warunkuje długotrwałą stymulację skóry. Wywołuje zbliżoną reakcję do tej, jaką obserwujemy podczas gojenia się ran. W medycynie estetycznej, w celu odmłodzenia skóry, PLLA podawany jest najczęściej w postaci iniekcji podskórnych. Mikrokryształy PLLA wywołują zamierzona reakcję zapalną, co stymuluje produkcję kolagenu, a jednocześnie wzrost napięcia i objętości tkanek.
Biostymulator: hydroksyapatyt wapnia (CaHA)
Stosowany w medycynie estetycznej jako stymulator tkankowy hydroksyapatyt wapnia (CaHA), zazwyczaj jest zawieszony w żelu nośnikowym. Jest biokompatybilnym, biodegradowalnym oraz podlegającym resorpcji produktem do poprawy jakości skóry oraz przywracania utraconej objętości tkanek. Zawarte w hydroksyapatycie wapń i fosfor są pierwiastkami naturalnie występującymi w naszych tkankach. Po podaniu zarówno żel nośnikowy jak i sam hydroksyapatyt jest stopniowo resorbowany. W skórze pozostaje nowo powstały kolagen, elastyna oraz nowo powstałe naczynia krwionośne. To odpowiada za długotrwałe efekty zabiegu, w tym poprawę jędrności i napięcia tkanek. Co ciekawe, już po 5 tygodniach, obserwowana jest poprawa stanu skóry, zwiększenie napięcia i zmniejszenie wiotkości.
Biostymulator: polinukleotydy
Są związkami, z których zbudowany jest DNA i RNA, czyli materiał genetyczny komórek. Biorą również udział w szlakach metabolicznych w naszym organizmie. Również poprzez łączenie się z receptorami na komórkach mogą oddziaływać na funkcję komórek. W medycynie estetycznej zawieszone w żelu polinukleotydy znalazły zastosowanie jako substancje stymulujące procesy naprawcze w skórze. Sam żel dzięki zatrzymaniu wody w skórze, podobnie jak powszechnie stosowany w medycynie estetycznej kwas hialuronowy, wpływa na poprawę nawilżenia skóry. Wpływa też jednocześnie na poprawę „warunków życia” odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny komórek skóry, czyli fibroblastów. W odróżnieniu od kwasu hialuronowego zawarte w żelu polinukleotydy poprzez stymulację receptorów znajdujących się na fibroblastach wpływają na funkcję tych komórek. Stymulują dojrzewanie fibroblastów, pobudzają je do zwiększonej syntezy kolagenu i elastyny. Czyli pobudzają substancje odpowiedzialne za jędrność, elastyczność, młody i zdrowy wygląd skóry. Polinukleotydy wpływają również na poprawę mikrokrążenia w skórze. Toprzekłada się na lepsze odżywienie skóry i poprawę jej kolorytu. Co więcej sama budowa chemiczna polinukleotydów umożliwia im wiązanie szkodliwych wolnych rodników, co dodatkowo wywiera działanie przeciwstarzeniowe.
Biostymulator: kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy, będący naturalnym elementem wchodzącym w skład macierzy międzykomórkowej, podany do skóry właściwej lub tkanki podskórnej będzie wywierał korzystny wpływ na skórę. Diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach. Okazuje się bowiem, że niesieciowany chemicznie kwas hialuronowy, zwłaszcza gdy zastosujemy równolegle łańcuchy o wysokiej i niskiej masie cząsteczkowej, wywiera szereg korzystnych efektów na skórę. Między innymi sprzyja szybszemu gojeniu się ran.
W badaniach in vitro wykazywano, że pod wpływem takiej mieszanki kwasu hialuronowego, zwiększa się zawartość białek macierzy międzykomórkowej, wzrasta synteza kolagenu i elastyny w skórze. Co więcej, poprawia się funkcjonowanie adipocytów (komórek tłuszczowych) w tkance podskórnej – ma to również niebagatelne znaczenie dla procesu starzenia się. Kwas hialuronowy wykorzystywany w biostymulacji powinien być podawany w głębsze warstwy skóry właściwej lub podskórnie, bo tam właśnie wywiera działanie.
Biostymulacja – wskazania
Biostymulacja jest idealnym rozwiązaniem, gdy skóra jest wiotka, odwodniona, z widocznym fotostarzeniem, ale też, gdy problemem są blizny czy rozstępy. Jest też skutecznym sposobem przygotowania skóry do innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej takich jak lifting nićmi, wolumetria, peelingi ale też i procedur z zakresu chirurgii plastycznej. Zabiegi biostymulacji można stosować kilka razy w roku także w protokołach łączonych. Na przykład z klasyczną mezoterapią – to oczywiście zależy od wyjściowego stanu skóry.
Biostymulacja – przeciwskazania
Przeciwskazaniami do biostymulacji zazwyczaj są:
- ciąża i okres karmienia piersią;
- aktywne choroby zapalne czy infekcyjne skóry np. opryszczka;
- choroby tkanki łącznej,
- skłonność do tworzenia się blizn przerosłych,
- aktywne choroby nowotworowe;
- immunosupresja i leczenie biologiczne;
- niekontrolowana cukrzyca;
- ciężkie alergie.
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
Dr Izabela Wierzbicka o ulubionych zabiegach łączonych na twarz
Nowoczesna medycyna anti-aging coraz częściej stawia na tzw. zabiegi łączone. Potęgują one efekt końcowy i znacznie przyspieszają czas od wykonania zabiegu do zobaczenia pierwszych efektów. Wszystkie protokoły zabiegowe, o których piszę niżej, stosuję zarówno na twarz, jak i szyję. Patrząc na swoje doświadczenia, mogę śmiało stwierdzić, że medycyna estetyczna w najbliższym czasie będzie opierać się głównie na zabiegach łączonych.
Podstawowym problemem po 60. roku życia jest niedobór hormonów – nie tylko płciowych, lecz także innych, np. hormonów tarczycy. Powoduje to spowolnienie procesów naprawczych, w …
Okres wiosenno-letni jest dla naszej skóry szczególnie trudny. Oprócz emitowanego przez ekrany smartfonów światła niebieskiego, na które jesteśmy narażeni przez cały rok, dochodzi do tego …