fbpx

Jakie są najczęstsze powikłania po liftingu chirurgicznym?

Autor Magdalena Błaszczak
powiklania-po-liftingu

Co może się wydać zaskakujące, lifting chirurgiczny nie należy do operacji obarczonych bólem – jego pojawienie się jest raczej oznaką powikłań. Do najczęstszych należy krwiak, inne zdarzają się zdecydowanie rzadziej.

Dr Marek Szczyt

Dr Marek Szczyt o powikłaniach po liftingu chirurgicznym

Podczas liftingu chirurgicznego nadmiar skóry usuwa się z obszaru wokół ucha, ponieważ właśnie to miejsce gwarantuje  uzyskanie naturalnego efektu, bez przerysowanego napięcia. Przy głębszych warstwach stosuje się szwy wchłanialne, ostatnią warstwę stanowią klasyczne szwy. Od kilku dobrych lat stosuję również kleje tkankowe, których zadaniem jest zmniejszenie krwawienia po operacji. Pozwala mi to na rezygnację z drenów i sączków, co znacznie poprawia komfort pacjenta i ułatwia przebieg pooperacyjny poprzez ograniczenie dolegliwości bólowych. 

Jakie są możliwe powikłania po liftingu?

  • Ból po operacji najczęściej świadczy o tym, że pojawił się krwiak. To najczęstsza przyczyna dolegliwości bólowej.
  • Zdarzającym się powikłaniem są okresowe niedowłady gałązek nerwowych, które mogą się pojawić zwłaszcza po znieczuleniu miejscowym. Jednak są to dolegliwości, które mijają w ciągu kilku godzin od operacji, a maksymalnie 6–8 tygodni.
  • Całkowite porażenie nerwu twarzowego jest powikłaniem opisywanym w podręcznikach, jednak zdarza się bardzo, bardzo rzadko.

Ile wynosi okres rekonwalescencji i na co pacjent powinien zwracać wtedy szczególną uwagę?

  • Przebieg pooperacyjny należy do łagodnych, ponieważ, jak wspomniałem wcześniej, pacjent nie odczuwa bólu.
  • Dyskomfort może powodować dość duży opatrunek na głowie, który nosi się przez kilka dni.
  • Mogą występować również zasinienia oraz niewielki obrzęk.
  • Pierwsza zmiana opatrunków ma miejsce w klinice po 5 dniach od zabiegu, kiedy zdejmujemy również część szwów. Wtedy też po raz pierwszy od czasu zabiegu pacjent może umyć głowę. Może się to wydawać trywialne, ale zwykle jest to przełomowy moment w rekonwalescencji.
  • Pozostałe szwy zdejmujemy po 10–12 dniach. Odtąd można już stylizować włosy, nie wolno ich jeszcze farbować.
  • Należy również zrezygnować z makijażu – można do niego wrócić dopiero kilka dni po zdjęciu szwów.
  • Pełna rekonwalescencja trwa od 2 do 3 tygodni.

Jakie są nietypowe zastosowania toksyny botulinowej?

Toksyna botulinowa typu A zwana potocznie botoksem pojawiła się w medycynie w latach 70-tych. Jest to neurotoksyna, którą pozyskuje się z wyizolowanych oczyszczonych beztlenowych bakterii Clostridium botulinum. W nadmiernych dawkach substancja ta może być silnie trująca dla organizmu człowieka…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.