fbpx

Jak ropoznać łysienie androgenowe?

Autor Magdalena Błaszczak

Łysienie androgenowe  – androgenetic  alopecia (AGA) – to zależna od androgenów utrata włosów, zazwyczaj u osób predysponowanych genetycznie. 

Dr Joanna Suseł

dr n. med. Joanna Susel o łysieniu androgenowym

specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej

Czym spowodowane jest łysienie androgenowe?

Patogeneza łysienia jest podobna u obu płci i charakteryzuje się obecnością zminiaturyzowanych mieszków włosowych w okolicach androgenozależnych. 5- alfa reduktaza typu I i II to enzym, który konwertuje przejście testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT). DHT działa aktywująco na transkrypcję genów w brodawce mieszka włosa i powoduje stopniową transformację włosów ostatecznych do włosów meszkowych.   

Jak wygląda łysienie androgenowe?

  • Łysienie androgenowe typu męskiego zwykle zaczyna się w okolicy kątów skroniowo-czołowych oraz okolicy szczytowej. Postępuje wg wzorca opracowanego w klasyfikacji Hamiltona-Norwooda w  7- stopniowej skali.
  • Łysienie androgenowe u kobiet obejmuje zazwyczaj wierzchołek głowy i  jego zaawansowanie opisuje 3-stopniowa klasyfikacja Ludwiga. Odpowiada to wzorcowi stopniowego poszerzania się przedziałka.
  • Co ciekawe niedawno wyróżniono nowy typ łysienia bliznowaciejącego fibrosing alopecia in a pattern distribution (FAPD), który spełnia kryteria zarówno łysienia androgenowego jak i lichen planopilaris. Typowo FAPD zajmuje okolicę androgenozależną, głównie u kobiet, chociaż zdarza się również u mężczyzn i jest związany z miniaturyzacją mieszków. Być może jest to nadmierna odpowiedź zapalna na uszkodzone mieszki w mechanizmie AGA.

W jaki sposób diagnozuje się łysienie androgenowe?

Podstawowym badaniem do potwierdzenia rozpoznania AGA jest  trichoskopia, czyli badanie dermatoskopem skóry owłosionej głowy, w którym  stwierdzamy typowe cechy, ułatwiające postawienie diagnozy. Te cechy to:

  • heterogenna szerokość łodyg włosów, co oznacza współwystępowanie włosów różnej grubości;
  • stwierdza się zwiększoną ilość włosów meszkowych. Włosy meszkowe u osoby bez AGA stanowią 10% włosów, są jasne, mają zwykle 2-3mm, są cienkie;
  • zmniejszenie liczby włosów wychodzących z jednej jednostki włosowej, co  często oznacza dużą liczbę jednostek włosowych zawierających jedną łodygę;
  • żółte kropki stanowią element typowej demoskopii AGA, a są to puste ujścia mieszków włosa wypełnione masami rogowymi i/lub łojem. Żółte kropki w AGA różnią się, od tych w łysieniu plackowatym, nieregularną dystrybucją oraz dużą zmiennością wielkości kształtu;
  • inną cechą dermoskopową jest  objaw okołomieszkowy. To przebarwienie, które jest obecne w okolicy mieszka włosa, koloru brązowego lub szarobrązowego i  koresponduje z obecnością nacieków limfocytarnych.

Łysienie androgenowe – dlaczego nie warto brać biotyny?

Jeden z najpopularniejszych suplementów przyjmowanych przez osoby skarżące się na wypadanie włosów, bardzo często w ogóle nie działa…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.