fbpx

Blizny po powiększaniu piersi – jakie terapie skutecznie je usuwają?

Autor Magdalena Błaszczak
blizny-po-powiekszaniu-piersi
Dr Joanna Suseł

Dr n. med. Joanna Suseł o terapiach na blizny po powiększaniu piersi

specjalista dermatolog wenerolog

Microneedling

Dobrym postępowaniem prewencyjnym jest microneedling z zastosowaniem czynników wzrostu lub osocza. Gotowe, opatentowane czynniki wzrostu są pozyskiwane z ludzkich, unieśmiertelnionych linii fibroblastów, które umieszczone w kondycjonowanych odżywkach zachowują swoją jakość. Wykorzystujemy je zarówno do mikronakłuć, jak i przy terapiach laserowych. Czynniki wzrostu wpływają na aktywację produkcji prawidłowego kolagenu, jak i hamowanie degradacji macierzy pozakomórkowej oraz przyśpieszają naturalne procesy odnowy komórkowej.

Naświetlanie lampą LED

W profilaktyce prawidłowego gojenia ważną metodą jest również naświetlanie lampą LED. Już we wczesnych etapach wykorzystujemy przeciwbakteryjny wpływ światła niebieskiego czy pobudzający do naprawy światła czerwonego. Zalecamy zaraz po zabiegu i kontynuujemy co najmniej 2-3 miesiące, 2-3 razy w tygodniu.

Terapie łączone

Postępowanie  zabiegowe w przypadku blizn przyrosłych po zabiegach operacyjnych opiera się o terapie zarówno microneedling jak i lasera frakcyjnego, wsparte o czynniki wzrostu potrzebne do przywrócenia prawidłowego procesu regeneracji. Mobilizacja manualna przez terapeutę, taping, odpowiedni masaż domowy oraz dodatkowo żele silikonowe są podstawą prawidłowej pracą z blizną z przerosłą, która zwykle po około  roku blednie, zmniejsza się i ujednolica.

Terapie keloidów

Niezwykle trudnym problemem jest terapia keloidów, które wymagają bardziej agresywnych procedur. Doogniskowe podawanie kortykosteroidów jest jednym z bardziej znanych i skutecznych metod do redukcji tych zmian. Mechanizm działania tych leków ma kilka hipotez. Donosi się o supresyjnym wpływie na proliferację fibroblastów czy nawet aktywacji produkcji kolagenazy, która  degraduje włókna kolagenowe. Zazwyczaj  stosuję triamcinolon w stężeniu 40mg/ml 1 raz w miesiącu doogniskowo. Ze względu na to, że iniekcja bywa bolesna z powodu twardej tkanki, zazwyczaj wykonuję miejscową anestezję w postaci kremu lub znieczulenia nasiękowego lignokainą. Powikłania  po iniekcji miejscowej kortykosterydów mogą obejmować zaburzenia pigmentacji oraz atrofię skóry otaczającej. Rozszerzone naczynia w obrębie keloidu  zamykam laserem naczyniowym. Dodatkowo zlecam  opatrunki silikonowe do zmiany co kilka dni. W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie krioterapii bliznowca, która wg piśmiennictwa, może doprowadzić nawet do 63% zmniejszenia objętości zmiany. Zabieg wykonuję co  miesiąc.  W przypadkach, kiedy istnieje duża oporność na leczenie, możliwa jest też radioterapia. Nowe strategie  wpływu na procesy formowania się kolagenu obejmują zastosowanie 5- fluorouracylu oraz interferonu.

Blizny zanikowe

Zdarzają się po zabiegach chirurgicznych, chociaż zdecydowanie częstsze są po trądziku, po przebyciu ospy wietrznej czy urazach. Są wklęsłe, poniżej poziomu skóry, wiotkie. Naszym celem jest tu pobudzenie metabolizmu blizny, aktywacja fibroblastów, ujednolicenie obszaru skóry w obrębie blizny. Również w tym przypadku w miarę szybka terapia ma duże znaczenia rokownicze. Przebudowujemy bliznę poprzez mikronakłuwanie bądź frakcjonowanie laserem, ostrzykujemy osoczem lub/i wykonujemy mezoterapię z kwasem hialuronowym oraz z aminokwasami. Dobrą metodą jest również podcięcie blizny kaniulą od  dna, z podaniem czynników wzrostu z żelem, jako czynników autologicznych pozyskanych z osocza pacjenta. Dodatkowo efekt wzmacniamy poprzez naświetlania LED.

Chirurgia plastyczna. Kompendium wiedzy na temat powiększania piersi

Na całym świecie rocznie wykonuje się około 12 milionów procedur chirurgii plastycznej oraz ponad dwa razy tyle zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.  Najczęściej wykonywaną operacją od lat jest właśnie powiększenie piersi implantami – potwierdzają to dane Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej (ISAPS – International Society of Aesthetic Plastic Surgery), które w swoich najnowszych statystykach podaje, że w 2019 roku wykonano aż 1,795,551 augmentacji piersi. Z moich obserwacji wynika, że dane te mają również odzwierciedlenie w naszym kraju. 

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności