fbpx

Do trychologów trafia coraz więcej pacjentów z trichotillomanią

Autor Magdalena Błaszczak
trichotillomania

Trichotillomania i inne problemy psychiczne dotyczące włosów, z którymi spotykają się trychologowie w swoich gabinetach, dotyczą wcale niemałej grupy pacjentów. Jakie zaburzenia związane z włosami są najczęstsze?

anna-mackojc-trycholog

Anna Mackojć

trycholog, założycielka Instytutu Trychologicznego

Czym jest trichotillomania?

To zaburzenie psychiczne, które polega na niekontrolowanym i uporczywym przymusie wyrywanie sobie włosów. Skutkiem trichotillomanii może być pojawienie się na skórze miejsc kompletnie pozbawionych włosów oraz trudności w funkcjonowaniu społecznym.

– Głównym objawem trichotillomanii jest chęć ciągłego wyrywania sobie włosów z różnych części ciała, najczęściej z głowy. Zwykle przynosi to choremu chwilową ulgę, która niestety szybko zmienia się w przymus powtórzenia tej czynności. Trichotillomania, jak wynika z obserwacji specjalistów, dotyczy zarówno dzieci, ale także osób dorosłych obu płci. Szacuje się, że występowanie tego zaburzenia w całej populacji sięga 2-3 procent – wyjaśnia trycholog Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Skąd się bierze trichotillomania?

  • Przyczyn trichotillomanii specjaliści doszukują się w określonych genach – w dużym stopniu mogą one zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia tej dolegliwości.

  • Czynnikiem wywołującym to zaburzenie mogą być także traumatyczne przeżycia oraz depresja.

  • Większym ryzykiem wystąpienia trichotillomanii mogą być obarczone osoby nieradzące sobie ze stresem.

Trichotillomania to niejedyne zaburzenie psychiczne związane z włosami

Innym zaburzeniem, które może także dotyczyć włosów, jest dysmorfofobia. Dotyczy ona pacjentów, którzy przesadnie koncentrują się na swoim wyglądzie i zazwyczaj na wybranej części swojego ciała. Osoby cierpiące na dysmorfofobię nie potrafią sobie poradzić z akceptacją własnego ciała i ma tendencje do wyolbrzymiania swoich defektów, jednym z nich może być na przykład to, że w ich opinii mają zbyt mało włosów.

W badaniach przeprowadzonych pod kierownictwem dr Katharine Philips na ponad pięciuset chorych wskazano, że problemy z włosami pojawiły się na drugim miejscu – wymieniło je aż 50% przebadanych osób (na pierwszym miejscu znalazła się skóra, aż 73% chorych wskazało ją jako obiekt częstych fiksacji).

Fobie dotyczące włosów

Formą zaburzeń psychicznych, które mogą utrudniać funkcjonowanie społeczne i powodować dyskomfort w codziennym życiu, są także fobie związane z włosami.

Trichofobia to silnym lękiem przed włosami, który wzbudza obrzydzenie na widok włosów leżących na przykład na podłodze czy poduszce.

Falakrofobia to przesadny lęk przed łysieniem. Cierpią na nią osoby, którym przeszkadza w funkcjonowaniu sama myśl o utracie włosów. Ten strach może występować nawet u osób z obfitymi włosami i bez oznak, że nastąpi wypadanie.

Peladofobia to lęk przed osobami łysymi, z którym mogą zmagać się zarówno kobiety i mężczyźni. Osoby cierpiące na peladofobię mierzą się ze strachem, a nawet przed wstrętem przed osobami pozbawionymi włosów. Irracjonalny lęk może pojawiać się zarówno w stosunku do osób dorosłych, jak i niemowląt, którym nie zdążyły jeszcze urosnąć włosy.

W artykule wykorzystano materiały prasowe Instytutu Trychologii.

Przewlekły stres, alergia… Co jeszcze może wywołać łysienie?

Łysienie plackowate to choroba, o której w ostatnich miesiącach mówi się coraz więcej. Cierpi na nią 147 milionów ludzi na całym świecie, również osoby znane z mediów. Mimo to przyczyny występowania tej autoimmunologicznej choroby nie są do końca poznane. Jakie zabiegi trychologiczne mogą pomóc w leczeniu objawów tego rodzaju łysienia?

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.