fbpx

Starzenie się okolicy oka – kiedy warto zdecydować się na plastykę powiek?

Autor Magdalena Błaszczak
okolica-oka

W procesie starzenia okolicy oka zachodzi szereg zmian. Począwszy od zwiotczenia, rozciągnięcia skóry powiek. Jest to najcieńsza skóra na naszym ciele, bez tkanki podskórnej, dlatego procesy starzenia widoczne są na niej dużo szybciej.

magdalena-dabrowska

lek.med. Magdalena Dąbrowska o starzeniu się okolicy oka

okulista

W okolicy oka z wiekiem dochodzi do:

  • zwiotczenia cienkiej skóry powiek;
  • dodatkowo obniża się linia brwi, która spycha skórę powieki górnej, tworząc od skroni fałd nadający wygląd smutnych, zmęczonych oczu;
  • ponadto u części pacjentów z powodu wiotkości przegrody oczodołu uwidaczniają się przepukliny tłuszczowe, mylone często z obrzękiem powiek, nadające ciężkości spojrzeniu;
  • mogą one lokalizować się zarówno w górnej, jak i dolnej powiece.
  • Jest też druga grupa pacjentek, u których z wiekiem dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej w obrębie oczodołu, wówczas pogłębia się bruzda powieki górnej, tworzy się pusta przestrzeń pomiędzy gałką oczną a łukiem brwiowym, dając wygląd zapadniętej gałki ocznej, obraz osoby wyniszczonej, schorowanej.

Inne zmiany wpływające na wygląd powiek

  • Zmiany inwolucyjne takie jak zanik objętości tkanki tłuszczowej i kostnej, w środkowej części twarzy wpływają na wygląd powieki dolnej.
  • W wyniku przesunięcia masy mięśniowej i tłuszczu (będących podporą dla  policzka) do przyśrodka dochodzi do spłaszczenia i rozciągnięcia połączenia powieki dolnej i policzka, co uwidacznia dolinę łez – tworzy się zagłębienie.

Jak rozwiązuje te problemy zabieg plastyki powiek?

  • Klasyczny zabieg plastyki powiek obejmuje w przypadku powiek górnych: wycięcie skóry z mięśniem okrężnym oraz fragmentami przepuklin tłuszczowych, cięcie powinno być zlokalizowane w bruździe powieki.
  • Plastyka powiek dolnych polega przede wszystkim na usunięciu przepuklin tłuszczowych z minimalnym usunięciem skóry.

Jednak z uwagi na częste współistnienie kilku problemów w obrębie oka, techniki operacyjne uległy modyfikacji jeżeli chodzi o zakres zabiegu (nie u każdego pacjenta należy usuwać mięsień, czy tkankę tłuszczową) przebieg cięcia (może wychodzić poza bruzdę powieki, w przypadku powiek dolnych może być wykonane od strony spojówki) oraz coraz częściej wykonujemy zabiegi łączone.

Sposób na „kurze łapki” – jak EYETOUCH20 Dives Med odmładza okolice oczu?

Ten specjalistyczny biorewitalizant skutecznie nawilża, poprawia wygląd konturu oka i minimalizuje widoczność zmarszczek mimicznych w okolicy skroni…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.