fbpx

Plastyka uszu – jak wygląda zabieg?

Autor Magdalena Błaszczak
plastyka uszu

Duże lub ostające małżowiny uszne, mogą stać się ogromnym kompleksem. Jeśli nie ma wskazań medycznych i zdrowotnych do ich zoperowania, nie ma niestety też szans na refundację zabiegu przez NFZ. Rozwiązaniem jest operacja w prywatnej klinice chirurgii plastycznej.

Dr Marek Szczyt

Dr Marek Szczyt o plastyce uszu

Chirurg plastyczny

Jaka jest przyczyna odstawania uszu?

Najczęściej jest to problem genetyczny. W większości kształt uszu dziedziczymy, najczęściej po dziadkach. Więc jeżeli ktoś w rodzinie miał odstające uszy, to jest prawdopodobieństwo, że dziecko też będzie miało taką ich budowę. Zakładanie czapeczki i temu podobne rzeczy, niestety na to nie działają. Choć były takie próby. Japońscy lekarze przeprowadzili takie badania u niemowląt. Specjalne kształtki z silikonu były nakładane na uszy wraz z uciskającą czapeczką. Według tego badania, u części pacjentów przynosiło to dobre efekty.

Kiedy najlepiej zdecydować się na przeprowadzenie takiego zabiegu, w jakim wieku?

Możemy operować od 8. roku życia. Uszy rosną mniej więcej do 8-10 roku życia, przez następne lata powiększają się jedynie o 5 procent. W wieku właśnie 8-10 lat, uszy są już ukształtowane i można je wtedy operować. Po tym czasie, nie ma już ograniczeń i często również dorośli na taką operację się decydują.

Jak wygląda zabieg?

Dzieci operowane są w znieczuleniu ogólnym, żeby oszczędzić im stresu związanego z całą procedurą. Młodzież i dorośli mogą być poddani zabiegowi w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa około godziny – godziny i piętnastu minut. Po operacji uszy trochę bolą. W czasie plastyki narusza ochrzęstną, ponieważ zabieg polega na modelowaniu chrząstki, a nie skóry. Naruszona ochrzęstna jest bardzo tkliwa. Dzieci zdecydowanie lepiej to znoszą, niż dorośli. 

Jak wygląda rekonwalescencja po operacji plastycznej uszu?

Po operacji trzeba przez tydzień chodzić w dość dużym opatrunku, zabandażowana jest cała głowa z pominięciem twarzy. Po mniej więcej tygodniu, zdejmujemy szwy. W międzyczasie widzimy się jeszcze raz na zmianę opatrunku. Od momentu zdjęcia szwów, można chodzić jedynie w opasce. Nie musi być to opaska medyczna, może być nawet ozdobna, którą kobiety czasem noszą jako dodatek. Chodzi o to, by nie doszło do nadszarpnięcia ucha w czasie normalnego funkcjonowania. Opaskę tę nosi się dwa tygodnie, bez przerwy. Potem jeszcze przez dwa miesiące należy w niej spać, żeby nie odkształcić ucha o poduszkę. Po zdjęciu szwów, czyli po tygodniu, w zasadzie specjalnych ograniczeń co do funkcjonowania nie ma.

Ile kosztuje zabieg plastyki uszu?

 W zależności od znieczulenia i stopnia skomplikowania, może on kosztować od 7 do 10 tysięcy złotych.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.