fbpx

Najbardziej zaskakujące operacje plastyczne w historii medycyny

Autor Magdalena Błaszczak
Historia chirurgii
Magdalena Błaszczak

Magdalena Błaszczak o najbardziej zaskakujących operacjach plastycznych i zabiegach w historii medycyny

Redaktor prowadząca estetycznyportal.pl 

Operacja na samym sobie

Tak, tak, wykonał ją amerykański chirurgii i ginekolog John Mettauer, który specjalizował się głównie w usuwaniu anomalii narządów płciowych. Jako pierwszy ginekolog w USA przeprowadził udaną operację przetoki pęcherzowo-pochwowej u dorosłej kobiety.  W 1927 roku, będąc czterdziestoletnim lekarzem, na stół operacyjny położył sam siebie. Przed lustrem przeprowadził na sobie zabieg rozszczepienia podniebienia. Ba! Wykonał go samodzielnie zaprojektowanymi do tego narzędziami! Można się tylko domyślać ile odwagi go to kosztowało. To właśnie on jest często nazywany pierwszym chirurgiem plastycznym. 

Pionierskie operacje nosa

Nos jako centralna część twarzy zawsze budził duże zainteresowanie i kusił chęcią do zmiany. Jego wielkość i kształt bezskutecznie starano się poprawiać już w starożytności. Ciekawostką jest to, że w XV wieku na Sycylii chirurgią plastyczną tej części ciała zaczęli się zajmować wybrani fryzjerzy. W przyulicznych zakładach fryzjerskich, w których na co dzień strzygli i golili ludzi, pracowali również nad „nowymi nosami”. Zabiegi przeprowadzali najczęściej w duecie – ojciec wraz z synem. Odbudowywali nosy rannych żołnierzy, przeszczepiając skórę z ramion. Ich rodzinne techniki stanowiły wówczas wielką tajemnicę zawodową, strzeżono ich jak skarbu. Niestety bardzo często kończyły się niepowodzeniem z powodu zakażenia. Z kolei w czasach nowożytnych, operacji nosa dokonywano przede wszystkim na osobach chorych na syfilis. Choroba ta bardzo zniekształcała tę część twarzy. Wówczas posiadanie „nowego noska” nie było powodem do dumy i często powodowało zerwanie zaręczyn, bo świadczyło o niewierności. Logiczne: według narzeczonego dziewczyna z nowym noskiem nie była dziewicą, ponieważ miała chorobę weneryczną.

historia operacji plastycznych

Pierwsze przeszczepy twarzy

Do tej pory takich zabiegów wykonano na świecie jedynie kilkanaście. Pierwszego dokonał dr Thomas u dziewięcioletniej dziewczynki z hinduskiej wioski. Pewnego dnia młockarnia zerwała dziecku cały skalp z włosami, wraz z większą częścią twarzy. Miejscowy lekarz, ku zdziwieniu wszystkich mieszkańców wioski, a także później innych chirurgów plastyków, na twarz okaleczonej dziewczynki intuicyjnie przeniósł strzępy plastikowej torby. Zabieg się udał. Dzisiaj kobieta pracuje jako pielęgniarką i cieszy się pokrytą bliznami, lecz własną twarzą.
Obecnie jedną z najsłynniejszych ekspertek od skomplikowanych operacji twarzy jest pracująca w USA Maria Siemionow. W 2008 roku dokonała pierwszego skutecznego przeszczepu. Jej pacjentką była kobieta postrzelona przez własnego ojca z odległości 2,5 metra. Przeszczep obejmował aż  80% twarzy od dawczyni. Mimo tego połączenia nerwowe odrosły. Dwa lata po operacji kobieta odzyskała możliwość uśmiechania się, mówienia i czucia w twarzy.

Fatalne w skutkach próby powiększania piersi

Marzenie o pełnym biuście towarzyszyło kobietom od wielu wieków. Niestety lekarze nie byli w stanie dobrać odpowiednich materiałów do ich powiększania. Te metody prób i błędów powodowały bardzo bolesną, powolną śmierć pacjentek. W 1889 Robert Gersuny, chirurg, zastosował płynną parafinę do ostrzyknięcia piersi. Jak można się domyśleć – z fatalnym  skutkiem. Przez kolejnych kilkanaście lat lekarze próbowali wszczepić w piersi wiele różnych materiałów: kość słoniową, chrząstki wołowe, kauczuk, bawełnę, kawałki polietylenu, a nawet szklane kulki. Metody te były nie tylko niewyobrażalnie bolesne, ale powodowały również straszliwe powikłania, amputacje piersi, a nierzadko śmierć.
Pierwsze implanty piersi zostały pomyślnie wszczepione 26-letniej kobiecie z Teksasu. Dziewczyna dla swojego narzeczonego wytatuowała sobie na piersiach dwie czerwone róże. Po rozstaniu, gdy zapragnęła  pozbyć się tatuaży, z pomocą przyszedł jej kanadyjski chirurg. Zaproponował usunięcie rysunków za pomocą dermabrazji. Ponieważ pracował w tym czasie nad skonstruowaniem pierwszych implantów piersi, zaproponował również dziewczynie rolę królika doświadczalnego. Operacja została wykonana w 1962 roku. Udała się. Zadowolona pacjentka utorowała drogę milionom kolejnych kobiet, które w końcu mogły powiększyć piersi bez narażania zdrowia i życia. 

Wcale nie takie naturalne piękno

Marylin Monroe zawdzięczała częściowo swoją urodę zręcznym rękom chirurga plastyka. Jakiś czas temu na aukcję wystawiono jej zdjęcia rentgenowskie. Te nie pozostawiły wątpliwości. Wyszło na jaw, że w 1950 roku jej agent, Johnny Hyde, sfinansował jej dwie operacje plastyczne. Pierwsza to korekcja czubka nosa, polegająca na zmianie kształtu chrząstki. Druga to wszczepienie implantu  podbródka, który przy okazji optycznie skrócił i wysunął do przodu tę część twarzy. 

historia chirurgii plastycznej
Źródło: https://www.instagram.com/undertheloupe_/

Niecałe sto lat temu młodzieńcze rysy twarzy starała się utrzymać dłużej również  Marlena Dietrich.  Aktorka przez lata kazała sobie spinać wyjątkowo mocno włosy, aby napiąć skórę buzi. Z upływem czasu, gdy fryzura przestała „działać”, sięgnęła po ukryte taśmy chirurgiczne, które pomagały nadawać twarzy odpowiedni kształt. Podobno zdesperowana aktorka kazała również usunąć sobie zęby trzonowe, aby mocniej wyeksponować kości policzkowe. W tym czasie modne były również dziewczęce dołeczki w policzkach. W 1936 w USA wynaleziono i opatentowano maszynę, którą nazwano The Dim­ple. Jej twórczyni, Isabella Gilbert, wymyśliła ją, aby stworzyć w policzkach każdej kobiety urocze dołeczki. Produkt można było zamówić z in­struk­cją ob­słu­gi: „Noś przez 5 mi­nut – dwa lub trzy ra­zy dzien­nie, kie­dy się ubie­rasz, czy­tasz, pi­szesz lub od­po­czy­wasz. Po­patrz w lu­stro i uśmiech­nij się. Po­ja­wią się drob­ne li­nie, w tych miej­scach za­wsze po­win­naś umiesz­czać urzą­dze­nie, by po­ja­wi­ły się do­łecz­ki”. Jak się można domyślać, urządzenie nie sprawdziło się, ale Isabella Gilbert zarobiła na nim wówczas krocie. 

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.