Ocenia się, że 1 gram tkanki tłuszczowej (ang. Adipose-derived Stem Cells, ASCs) zawiera do 5 tysięcy komórek macierzystych. Komórki te należą do mezenchymalnych komórek macierzystych. Znajdują się również w szpiku kostnym, łożysku i w mniejszych ilościach w innych tkankach.
Jak pozyskuje się komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej?
Komórki ASCs można pozyskiwać z tkanki tłuszczowej podskórnej i trzewnej, czyli tej która otacza narządy wewnętrzne. Tkankę tłuszczową pobiera się w trakcie zabiegów liposukcji. Kluczowe jest, aby pobieranie i transport tkanki tłuszczowej, odbywały się z zachowaniem pełnej sterylności. Aby uzyskać komórki macierzyste, tkanka tłuszczowa musi zostać odpowiednio przygotowana, poddana płukaniom i trawieniu enzymami. To konieczne, ponieważ komórki macierzyste są ściśle połączone z macierzą zewnątrzkomórkową przez molekuły adhezyjne. Tak uzyskane komórki macierzyste przenoszone są do pożywek hodowlanych i tam przez podziały mitotyczne są namnażane. Komórki macierzyste bardzo silnie i szybko przywierają do naczyń hodowlanych. Dzięki temu pozostałe elementy (włókna) lub inne komórki (erytrocyty, limfocyty) są usuwane z hodowli.
W odpowiednich warunkach, mogą być hodowane przez wiele tygodni do osiągnięcia odpowiedniej liczby. Ciekawostką jest to, że w zależności od miejsca pobrania tkanki tłuszczowej, ma ona różne właściwości. Chodzi o to, że uzyskane komórki macierzyste mają różny potencjał terapeutyczny, czyli różną zdolność do podziałów i różnicowania.
Jakie znaczenie mają komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej w medycynie?
- Przeważa pogląd, iż komórki ASCs działają w dużej mierze poprzez mechanizmy pośrednie, czyli różnego rodzaju oddziaływania na inne komórki naszego organizmu.
- Mają zdolność do różnicowania się w inne rodzaje komórek np. chondrocyty lub osteocyty. Mogą tworzyć in vitro odpowiednio tkanką chrzęstną lub kostną.
- Wytwarzają szereg bardzo ważnych związków aktywnych biologicznie, np. cytokiny, czynniki wzrostu. Mają m.in. właściwości proregeneracyjne oraz immunomodulujące.
- Mogą oddziaływać bezpośrednio z innymi komórkami, szczególnie układu immunologicznego, np. limfocytami.
- Mogą silnie wpływać na pozostałe komórki ludzkiego organizmu, pobudzają procesy naprawy i regeneracji tkanek. Działają przeciwzapalnie i immunosupresyjnie.
- W badaniach prowadzi się są zarówno komórki autologiczne, czyli te pochodzące od tego samego pacjenta, jak i komórki allogeniczne pochodzące od innej osoby.
- Uważa się, że komórki ASCs należą do komórek immunologicznie uprzywilejowanych. Mogą więc być podawane różnym osobom bez ryzyka odrzucenia. Nie jest to jeszcze w pełni potwierdzone, dlatego w wielu ośrodkach klinicznych na świecie preferuje się przeszczepianie komórek w systemie autologicznym.
Leczenie komórkami macierzystymi z tkanki tłuszczowej
Komórki ASCs stosowne są w terapiach:
- ran przewlekłych;
- rekonstrukcji tkanek (skóry, chrząstki, kości);
- chorobach zapalnych (np. stwardnienie rozsiane, choroba Leśniowskiego-Crohna);
- w chorobach sercowo-naczyniowych;
- w schorzeniach neurologicznych;
- w medycynie estetycznej do poprawy jakości skóry (odmładzania).
Komórki te są często podawane z różnego rodzaju biomateriałami np. żelami lub związkami aktywnymi biologicznie (czynniki wzrostu, peptydy). Zwiększa to efektywność terapii.
Zastosowanie komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej w medycynie estetycznej
- Procedura ich pobrania przebiega w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Przeciętnie pozyskuje się zwykle od 35 do 175 g tkanki tłuszczowej.
- Z tkanki tłuszczowej izoluje się tzw. stromalną frakcję komórkową SVF (z ang. Stromal Vascular Fraction). W jej skład wchodzą m.in. komórki macierzyste, białka, czynniki wzrostu, erytrocyty, limfocyty, komórki śródbłonka. Ta frakcja poddawana jest odpowiedniemu przygotowaniu poprzez m.in. trawienie odpowiednimi enzymami. W warunkach ambulatoryjnych nie ma możliwości namnażania komórek macierzystych, ale we frakcji stromalnej stanowią ok. 2-10%, więc jest to już bardzo dobry koktajl odmładzający skórę.
- Taki preparat jest podawany w formie miejscowej iniekcji w miejsca, które potrzebują regeneracji.
- Rezultaty pojawiają się stopniowo, zazwyczaj pierwsze efekty widoczne są już po miesiącu. Po ok. 3 miesiącach można zauważyć większą sprężystość skóry i spłycenie zmarszczek. Pory ulegają zmniejszeniu, a cera ma bardziej jednolity odcień. Efekty są naturalne i zazwyczaj utrzymują się długo, bo nawet przez dwa lata.
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.
Trendy w powiększaniu ust kwasem hialuronowym
Nowoczesne formy kwasu hialuronowego stworzone w oparciu o polimer PEG pozwalają osiągnąć najlepsze rezultaty przy zabiegach w obszarze czerwieni wargowej. Pozwalają wymodelować usta w niemal dowolny sposób.
Prawidłowy zgryz, wysokość zwarcia i odbudowa braków zębowych mają fundamentalne znaczenie dla zachowania prawidłowych proporcji twarzy oraz uzyskania trwałego podparcia tkanek miękkich. lek. stom. Marta …
Środkowe piętro twarzy należy traktować kompleksowo. Odchodzi się od wypełniania jedynie bruzd nosowo-wargowych, czy budowania szerokich i mocno podkreślonych łuków jarzmowych, dających efekt „napompowanych” policzków, …