fbpx

Jak odmładzają komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej?

Autor Magdalena Błaszczak
komorki-macierzyste

Ocenia się, że 1 gram tkanki tłuszczowej (ang. Adipose-derived Stem Cells, ASCs) zawiera do 5 tysięcy komórek macierzystych. Komórki te należą do mezenchymalnych komórek macierzystych. Znajdują się również w szpiku kostnym, łożysku i w mniejszych ilościach w innych tkankach.

dr n.med. Joanna Kuschill-Dziurda

lekarz medycyny estetycznej, internista, alergolog.
 Założycielka Klinik Dr Kuschill Medestetis w Warszawie i Krakowie. 

Jak pozyskuje się komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej?

Komórki ASCs można pozyskiwać z tkanki tłuszczowej podskórnej i trzewnej, czyli tej która otacza narządy wewnętrzne. Tkankę tłuszczową  pobiera się w trakcie zabiegów liposukcji. Kluczowe jest, aby pobieranie i transport tkanki tłuszczowej, odbywały się z zachowaniem pełnej sterylności. Aby uzyskać komórki macierzyste, tkanka tłuszczowa musi zostać odpowiednio przygotowana, poddana płukaniom i trawieniu enzymami. To konieczne, ponieważ komórki macierzyste są ściśle połączone z macierzą zewnątrzkomórkową przez molekuły adhezyjne. Tak uzyskane komórki macierzyste przenoszone są do pożywek hodowlanych i tam przez podziały mitotyczne są namnażane. Komórki macierzyste bardzo silnie i szybko przywierają do naczyń hodowlanych. Dzięki temu pozostałe elementy (włókna) lub inne komórki (erytrocyty, limfocyty) są usuwane z hodowli.
W odpowiednich warunkach, mogą być hodowane przez wiele tygodni do osiągnięcia odpowiedniej liczby. Ciekawostką jest to, że w zależności od miejsca pobrania tkanki tłuszczowej, ma ona różne właściwości. Chodzi o to, że uzyskane komórki macierzyste mają różny potencjał terapeutyczny, czyli różną zdolność do podziałów i różnicowania.

Jakie znaczenie mają komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej w medycynie?

 • Przeważa pogląd, iż komórki ASCs działają w dużej mierze poprzez mechanizmy pośrednie, czyli różnego rodzaju oddziaływania na inne komórki naszego organizmu.
 • Mają zdolność do różnicowania się w inne rodzaje komórek np. chondrocyty lub osteocyty.  Mogą tworzyć in vitro odpowiednio tkanką chrzęstną lub kostną.
 • Wytwarzają szereg bardzo ważnych związków aktywnych biologicznie, np. cytokiny, czynniki wzrostu. Mają m.in. właściwości proregeneracyjne oraz immunomodulujące.
 • Mogą oddziaływać bezpośrednio z innymi komórkami, szczególnie układu immunologicznego, np. limfocytami.
 • Mogą silnie wpływać na pozostałe komórki ludzkiego organizmu, pobudzają procesy naprawy i regeneracji tkanek. Działają przeciwzapalnie i immunosupresyjnie.
 • W badaniach prowadzi się są zarówno komórki autologiczne, czyli te pochodzące od tego samego pacjenta, jak i komórki allogeniczne pochodzące od innej osoby.
 • Uważa się, że komórki ASCs należą do komórek immunologicznie uprzywilejowanych. Mogą więc być podawane różnym osobom bez ryzyka odrzucenia. Nie jest to jeszcze w pełni potwierdzone, dlatego w wielu ośrodkach klinicznych na świecie preferuje się przeszczepianie komórek w systemie autologicznym.

Leczenie komórkami macierzystymi z tkanki tłuszczowej

Komórki ASCs stosowne są w terapiach:

 • ran przewlekłych;
 • rekonstrukcji tkanek (skóry, chrząstki, kości);
 • chorobach zapalnych (np. stwardnienie rozsiane, choroba Leśniowskiego-Crohna);
 • w chorobach sercowo-naczyniowych;
 • w schorzeniach neurologicznych;
 • w medycynie estetycznej do poprawy jakości skóry (odmładzania).

Komórki te są często podawane z różnego rodzaju biomateriałami np. żelami lub związkami aktywnymi biologicznie (czynniki wzrostu, peptydy). Zwiększa to efektywność  terapii.

Zastosowanie komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej w medycynie estetycznej

 • Procedura ich pobrania przebiega w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Przeciętnie pozyskuje się zwykle od 35 do 175 g tkanki tłuszczowej.
 • Z tkanki tłuszczowej izoluje się tzw. stromalną frakcję komórkową SVF (z ang. Stromal Vascular Fraction). W jej skład wchodzą m.in. komórki macierzyste, białka, czynniki wzrostu, erytrocyty, limfocyty, komórki śródbłonka. Ta frakcja poddawana jest odpowiedniemu przygotowaniu poprzez m.in. trawienie odpowiednimi enzymami. W warunkach ambulatoryjnych nie ma możliwości namnażania komórek macierzystych, ale we frakcji stromalnej stanowią ok. 2-10%, więc jest to już bardzo dobry koktajl odmładzający skórę.
 • Taki preparat jest podawany w formie miejscowej iniekcji w miejsca, które potrzebują regeneracji.
 • Rezultaty pojawiają się stopniowo, zazwyczaj pierwsze efekty widoczne są już po miesiącu. Po ok. 3 miesiącach można zauważyć większą sprężystość skóry i spłycenie zmarszczek. Pory ulegają zmniejszeniu, a cera ma bardziej jednolity odcień. Efekty są naturalne i zazwyczaj  utrzymują się długo, bo nawet przez dwa lata.
* w materiale wykorzystano fragmenty: Brzezicka A., Kondej K., Błażyńska-Spychalska A., Spychalski P., Jankau J., Pikuła M. Zastosowanie komórek macierzystych tkanki tłuszczowej w medycynie – najnowsze trendy. Chirurgia Plastyczna i Oparzenia. 2018; Deptuła M., Zieliński J., Wardowska A., Pikuła M. Wound healing complications in oncological patients: perspectives for cellular therapy. Adv Dermatol Allergol. 2018; Pikuła M., Langa P., Kosikowska P., Trzonkowski P. Komórki macierzyste i czynniki wzrostu w gojeniu ran. Stem cells and growth factors in wound healing. Post. Hig. Med. Dośw., 2015; 69: Pikuła M., Marek-Trzonkowska N., Wardowska A., Renkielska A., Trzonkowski P. Adipose tissue-derived stem cells in clinical applications. Expert Opin Biol Ther; https://biotechnologia.pl/biotechnologia/tkanka-tluszczowa-jako-cenne-zrodlo-komorek-macierzystych,18631
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.
CZYTAJ DALEJ

Trendy w powiększaniu ust kwasem hialuronowym

Nowoczesne formy kwasu hialuronowego stworzone w oparciu o polimer PEG pozwalają osiągnąć najlepsze rezultaty przy zabiegach w obszarze czerwieni wargowej. Pozwalają wymodelować usta w niemal dowolny sposób.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.