fbpx

Kiedy warto zdecydować się na lifting chirurgiczny twarzy?

Autor Magdalena Błaszczak
lifting

Jest to najstarsza operacja plastyczna, która ma na celu odmłodzenie twarzy. Okazuje się, że wykonuje się ją u dorosłych niemal w każdym wieku.

Dr Marek Szczyt

Dr Marek Szczyt o liftingu chirurgicznym twarzy

chirurg plastyczny

Chirurgia plastyczna jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi medycyny. Większość naszych procedur wraz z upływem lat ewoluuje, co pozwala nam posługiwać się nowymi – bezpieczniejszymi dla pacjenta technikami operacyjnymi. Pierwsze liftingi polegały po prostu na usunięciu nadmiaru skóry, bez ingerencji w głębsze warstwy tkanek. Efekt takich liftingów był widoczny, ale dyskusyjny, gdyż dawał nienaturalny efekt. Dzisiejsze lifty twarzy łączą w sobie wiele technik, które komponuje się tak by uzyskać oczekiwany przez pacjenta efekt. Dodatkowo jesteśmy w stanie połączyć lift z innymi procedurami – jak plastyka powiek, lift brwi czy lip lift. Zmieniło się również wiele w przebiegu pooperacyjnym, gdzie stosuje się kleje tkankowe zamiast drenów. Wszystko to zasługa nauki.

Jakie są wskazania do liftingu chirurgicznego twarzy?

Zwykle już po 40. roku życia pojawiają się zmarszczki i bruzdy, a także zmienia się ogólny owal twarzy. W okolicy żuchwy gromadzi się nadmiar zwiotczałej skóry, usta i brwi tracą dawny kształt, a powieki wraz z policzkami opadają. Lifting to zabieg umożliwiający podniesienie i naciągnięcie zwiotczałej skóry twarzy. Ma przede wszystkim działanie odmładzające, jednakże dodatkowo może pomóc delikatnie skorygować rysy twarzy. Niekwestionowaną zaletą liftingu jest fakt, że po zabiegu twarz wygląda zdecydowanie młodziej, a przy tym niezwykle naturalnie. Ingerencja chirurgiczna praktycznie nie jest zauważalna. Liftingu twarzy nie należy mylić z zabiegiem przeciwzmarszczkowym – chociaż w pewnym stopniu on również likwiduje zmarszczki, napinając skórę. W tej procedurze chirurgicznej chodzi nam głównie o przemieszczenie tkanek policzka, które wraz z wiekiem tracą swoją jędrność. Dodatkowo podczas liftu modelujemy również szyję, a dokładnie brzeg mięśnia szerokiego szyi, usunięcie nadmiaru skóry z tej okolicy pozwala nam na napięcie skóry i zarysowanie owalu.

Jak wygląda kwalifikacja pacjenta, jakie są przeciwskazania do tej operacji?

Wiek pacjentów, których kwalifikuje się do tej operacji nie ma właściwie żadnego znaczenia. Zupełnie niesłusznie przyjęło się, że lift to zabieg przeznaczony dla osób w dojrzałym wieku. Oczywiście znaczne grono moich pacjentów stanowią kobiety, których skóra twarzy i szyi wraz z upływem czasu straciła swoją jędrność. Nie jest to jednak reguła, ponieważ najstarszy pacjent, u którego wykonywałem lifting miał 82 lata. Najmłodsza pacjentka miała 28 lat borykała się z wiotkością skóry twarzy, zwłaszcza policzków, tak naprawdę od dziecka. Dla mnie podstawą do kwalifikacji jest stan zdrowia pacjenta i wskazania estetyczne – głównie opadające policzki. Dlatego podstawą kwalifikacji jest, aby pacjent był w dobrej kondycji zdrowotnej. Wykluczające są między innymi choroby autoimmunologiczne, nowotworowe czy aktywna choroba zatorowo-zakrzepowa. Przeciwwskazaniem są również ciąża i karmienie piersią.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności