fbpx

Jaki przeszczep jest wskazany u kobiet z rozległą utratą włosów?

Autor Magdalena Błaszczak
przeszczep-wlosow

Przeszczep włosów to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia łysienia. Często stanowi jedyną nadzieję dla osób, w przypadku których inne sposoby odtworzenia bujnej fryzury zawiodły.

artur-kierach

lek. Artur Kierach o przeszczepie włosów

prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacji Włosów i Trychologii, założyciel Kierach Medical Clinic

Pierwsze przeszczepy włosów

 • Historycznie pierwsza metoda rekonstrukcji włosów polegała na wycięciu owłosionego płata skóry i przeczepieniu go w miejscu pozbawionym włosów.
 • Stosowano ją powszechnie w przypadku okaleczonych weteranów po II wojnie światowej.
 • Aktualnie metoda ta wykorzystywana jest tylko w szczególnych sytuacjach, np. u osób po wypadkach i rozległych urazach głowy.
 • Wadą tej metody były widoczne blizny po szwach w miejscu wszczepienia owłosionego płata skóry. Wprawdzie można je było ukryć, zapuszczając włosy na odpowiednią długość, jednak z czasem zaczęto poszukiwać sposobu leczenia łysienia, który pozwoliłby pacjentom na cieszenie się bujną fryzurą bez takich ograniczeń.  

Metoda FUT

 • Ograniczenia estetyczne doprowadziły do powstania kolejnej metody przeszczepiania włosów, czyli FUT (od Follicular Unit Transplantation), potocznie nazywanej „stripem”.
 • FUT również wymaga wycięcia całego płata owłosionej skóry.
 • Jednak zamiast wszczepiania go w całości w miejsce bez włosów, najpierw jest on dzielony pod mikroskopem na pojedyncze mieszki włosowe.
 • Następnie tak przygotowane mieszczki są pojedynczo wszczepiane w miejsca wymagające rekonstrukcji.
 • W tym przypadku unikamy blizny w miejscu wszczepienia mieszków, jednak wciąż pozostaje ślad po pobraniu płata skóry. Dlatego też metodę FUT stosuje się coraz rzadziej.
 • Najczęściej taki zabieg przeprowadza się u kobiet z rozległą utratą włosów, kiedy do rekonstrukcji potrzeba dużej liczby mieszków włosowych, a ewentualną bliznę można zamaskować długimi włosami.
 • Jednak dla chirurgii rekonstrukcyjnej i plastycznej wciąż było to za mało. Dziedzina ta nieustannie dąży do minimalizacji jakichkolwiek blizn, a wiele wskazuje na to, że w przyszłości – dostępne będą zabiegi, które na skórze pacjentów nie będą pozostawiały zupełnie żadnych śladów. Obecnie trwają prace m.in. nad tzw. klejami tkankowymi, które sprawią, że rana będzie zrastać się jak prawidłowa tkanka skórna, a nie blizna.
 • Jednak osoby, które planują przeszczep włosów, już dziś mogą skorzystać z metody, która nie pozostawia praktycznie żadnych śladów. Jest nią FUE.
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.