fbpx

Jak wygląda przebieg liftingu chirurgicznego?

Autor Magdalena Błaszczak
lifting-chirurgiczny

Wbrew powszechnym przekonaniom nie jest to zabieg, który powoduje długą i bolesną rekonwalescencję. Pacjenci przechodzą ją niemal bez żadnych dolegliwości, a blizny na twarzy goją się szybciej, niż te na ciele.

Dr Marek Szczyt

dr Marek Szczyt o liftingu chirurgicznym

chirurg plastyczny, Klinika Dr Szczyt

Jak wygląda przebieg operacji?

Lifting twarzy, jak każdy zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, rozpoczyna się od planowania, czyli zaznaczenia linii cięcia. Zwykle przebiegają one nad uchem – w owłosionej skórze głowy, na brzegu ucha oraz za uchem wzdłuż włosów. Blizny po lifcie są zwykle bardzo delikatne, ukryte w załamaniach skóry, co czyni je praktycznie niewidocznymi. Warto w tym miejscu dodać, że blizny na twarzy goją się najlepiej i najszybciej. Po nacięciu skóry we wcześniej wspomnianych miejscach odpreparowuje się skórę i tkankę podskórną od powięzi mięśniowej, nazywanej SMAS-em (ang. Superficial Musculoaponeurotic System). Od powięzi oddzielamy również skórę i tkankę tłuszczową, by następnie ów SMAS napiąć i podciągnąć do góry. W ten sposób podnosimy nie tylko skórę, lecz także głębiej położone struktury, dzięki czemu uzyskujemy bardziej naturalne i długotrwałe efekty. Po odpreparowaniu tkanek – ich wymodelowaniu i napięciu – napinamy również nadmiar skóry, który się pojawia (czasami są to nawet 3–4 cm). Nadmiar skóry usuwamy z obszaru wokół ucha, ponieważ właśnie to miejsce gwarantuje nam uzyskanie naturalnego efektu, bez przerysowanego napięcia. Przy głębszych warstwach stosuje się szwy wchłanialne, ostatnią warstwę stanowią klasyczne szwy. Od kilku dobrych lat stosuję również kleje tkankowe, których zadaniem jest zmniejszenie krwawienia po operacji. Pozwala mi to na rezygnację z drenów i sączków, co znacznie poprawia komfort pacjenta i ułatwia przebieg pooperacyjny poprzez ograniczenie dolegliwości bólowych. Co może się wydać zaskakujące, lifting chirurgiczny nie należy do operacji obarczonych bólem – jego pojawienie się jest raczej oznaką powikłań, takich jak na przykład krwiak.

Jakie są inne możliwe powikłania po liftingu?

Zdarzającym się powikłaniem są okresowe niedowłady gałązek nerwowych, które mogą się pojawić zwłaszcza po znieczuleniu miejscowym. Jednak są to dolegliwości, które mijają w ciągu kilku godzin od operacji, a maksymalnie 6–8 tygodni. Całkowite porażenie nerwu twarzowego jest powikłaniem opisywanym w podręcznikach, jednak zdarza się bardzo, bardzo rzadko.

Ile wynosi okres rekonwalescencji i na co pacjent powinien zwracać wtedy szczególną uwagę?

Przebieg pooperacyjny należy do łagodnych, ponieważ, jak wspomniałem wcześniej, pacjent nie odczuwa bólu. Dyskomfort może powodować dość duży opatrunek na głowie, który nosi się przez kilka dni. Mogą występować również zasinienia oraz niewielki obrzęk. Pierwsza zmiana opatrunków ma miejsce w klinice po 5 dniach od zabiegu, kiedy zdejmujemy również część szwów. Wtedy też po raz pierwszy od czasu zabiegu pacjent może umyć głowę. Może się to wydawać trywialne, ale zwykle jest to przełomowy moment w rekonwalescencji. Pozostałe szwy zdejmujemy po 10–12 dniach. Odtąd można już stylizować włosy, nie wolno ich jeszcze farbować. Należy również zrezygnować z makijażu – można do niego wrócić dopiero kilka dni po zdjęciu szwów. Pełna rekonwalescencja trwa od 2 do 3 tygodni.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.