fbpx

Dlaczego coraz więcej osób ma skórę naczyniową?

Autor Magdalena Błaszczak
skora-naczyniowa

Używając określenia „skóra naczyniowa”, mamy na myśli skórę, na której występują plamy naczyniowe i zmiany naczyniowe (czego przykładem są teleangiektazje). Możliwe jest także wystąpienie stanów zapalnych w postaci grudek, krost, guzków, obrzęku. Które osoby są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia tej dermatozy?

mgr-Claudia-Musial

Claudia Musiał

Doktorantka nauk medycznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (Katedra i Zakład Chemii Medycznej, Wydział Lekarski), wykładowca w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku, kosmetolog – specjalista kosmetologii bioestetycznej, trycholog

Cechy skóry naczyniowej

Skóra naczyniowa charakteryzuje się płytkim unaczynieniem, mniejszą wytrzymałością naczyń krwionośnych oraz uwrażliwieniem i zwiększoną podatnością na urazy. Z tego powodu jej pielęgnacja jest niezwykle istotna i powinna być w sposób prawidłowy ukierunkowana na wzmocnienie naczyń krwionośnych. Aby tak się stało, należy zgłębić genezę problemu.  Priorytetowe jest zrozumienie anatomicznego układu naczyń tętniczych w skórze. Układ ten jest złożony z trzech warstw, na które składają się kolejno:

 • sieć tętnicza powięziowa zlokalizowana w tkance podskórnej, nad mięśniami oraz powięzią,
 • sieć tętnicza skórna znajdująca się na granicy skóry właściwej oraz tkanki podskórnej,
 • sieć tętnicza podbrodawkowata umiejscowiona w warstwie brodawkowatej skóry właściwej.

Rodzaje teleangiektazji

W obrębie warstwy podbrodawkowatej skóry właściwej znajduje się splot skórny podbrodawkowaty. Trwale rozszerzone naczynia włosowate splotu brodawkowatego określane są terminem teleangiektazji. Wyróżnia się dwie postaci tych zmian – pierwotne oraz wtórne. Teleangiektazje pierwotne są tymi, które występują (zazwyczaj) od urodzenia, natomiast wtórne zwykle pojawiają się na skutek czynników zewnętrznych (np. gorącego powietrza, mrozu, wiatru czy promieniowania UV). Do zasadniczych funkcji naczyń krwionośnych zalicza się termoregulacja, dostarczanie tlenu, a także odżywianie. Rozpatrując problematykę skóry naczyniowej, kluczowe jest także przybliżenie czynników ryzyka.

U tych osób występuje zwiększone ryzyko pojawienia się skóry naczyniowej

W pierwszej kolejności jest to płeć. Jak wskazują badania kliniczne, to kobiety wykazują znacznie częściej skłonność do wystąpienia cery naczyniowej. Osoby, które mają kontakt z poniższymi czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi, również znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka:

 • promieniowanie ultrafioletowe
 • wysoka temperatura,
 • przewlekły stres,
 • menstruacja,
 • zbyt intensywny wysiłek fizyczny,
 • ostre i gorące potrawy (również gorące napoje),
 • używki (np. alkohol)
 • nieprawidłowa pielęgnacja skóry.

Terapia skóry naczyniowej

Znaczne uwrażliwienie skóry, które powiązane jest z zaczerwienieniem skóry, czy uczuciem pieczenia, jest spowodowane faktem wystąpienia zaburzenia funkcji bariery skórnej.

 • W pielęgnacji cery naczyniowej sprawdzą się również preparaty na bazie wyciągu z zielonej herbaty (który dzięki katechinom, wykazuje silne działanie przeciwzapalne), łagodzący ekstrakt z rumianku, skwalan, bisabolol, ceramidy, siarczan dekstranu (działający przeciwzapalnie, ograniczający przekrwienie naczyń krwionośnych), niacynamid, pre- i probiotyki, likochalkon, pantenol, wyciąg z kasztanowca, witaminę E i C (oraz jej pochodne).
 • W gabinecie kosmetologicznym, wskazane jest również zastosowanie terapii światłem LED (Light Emiting Diode).

Substancje zakazane przy skórze naczyniowej

W prawidłowym planie pielęgnacyjnym cery naczyniowej należy unikać takich składników w preparatach jak kamfora, mentol, kwas mlekowy, kwas glikolowy, siarczan laurylosodowy, czy drażniący alkohol. Należy również pamiętać o całorocznej ochronie przeciwsłonecznej.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.