Lipofilowa struktura melatoniny umożliwia jej łatwą penetrację warstwy rogowej naskórka. Dzięki temu jest odpowiednią terapią miejscową.
Dr Bartosz Pawlikowski o melatoninie
specjalista dermatolog-wenerolog
Kilka badań sugeruje, że melatonina zapobiega fotouszkodzeniom, które są głównym czynnikiem przyczyniającym się do starzenia skóry, gdy jest stosowana przed ekspozycją na słońce. Ostatnie badania wykazały, że melatonina stosowana miejscowo może również odwracać oznaki starzenia się skóry.
Jakie są najnowsze wyniki badań nad melatoniną?
- W otwartym, prospektywnym badaniu wzięło udział 15 kobiet w wieku powyżej 45 lat. 2-miesięczne leczenie kremem do stosowania miejscowego zawierającym glicerynę i 0,1% melatoniny znacząco wpłynęło na zmniejszenie ilości zmarszczek głębokich, drobnych i okołooczodołowych oraz zawartość melaniny.
- Wyniki Investigator Global Assessment (IGA), system oceny elastozy skóry, szorstkości, dyschromii i suchości, potwierdził powyższe wnioski. Było to zaślepione, prospektywne 3-miesięczne badanie z udziałem 22 kobiet z umiarkowanym do ciężkiego starzenia się skóry. Wykazało, że u grupy kobiet stosujących codziennie krem na dzień i na noc na bazie melatoniny, znacznie zmniejszyły się kurze łapki i znacząco poprawiła mikrorzeźba powierzchni skóry, profilometria skóry oraz napięcie i poziom nawilżenia.
Wpływ melatoniny na stan włosów
Melatonina stosowana miejscowo była również badana jako środek pobudzający wzrost włosów. Szacowana częstość występowania łysienia androgenowego na 30-40% kobiet w wieku 70 lat i starszych oraz znaczny wpływ na samoocenę i jakość życia stawiają AGA jako jeden z głównych problemów estetycznych.
- W podwójnie ślepym, randomizowanym, kontrolowanym placebo badaniu z udziałem 40 kobiet z rozlanym łysieniem lub AGA, leczenie 0,1% melatoniną codziennie przez 6 miesięcy znacznie zwiększyło odsetek włosów anagenowych w fazie wzrostu.
- Seria 5 badań klinicznych nad miejscowym roztworem melatoniny, dodatkowo potwierdziła bezpieczeństwo i skuteczność miejscowego stosowania melatoniny we wspomaganiu wzrostu włosów.
- W 3-miesięcznym, wieloośrodkowym badaniu z udziałem ponad 1800 ochotników w 200 ośrodkach, odsetek pacjentów z 2-3-krotnie dodatnim wynikiem testu wyrywania włosów zmniejszył się z 61,6% do 7,8%, podczas gdy odsetek pacjentów z ujemnym wynikiem testu wyrywania włosów wzrósł z 12,2% do 61,5%.
- Inne godne uwagi wyniki badań klinicznych obejmują znaczną redukcję nasilenia łysienia po 30 i 90 dniach, znaczne zwiększenie gęstości włosów, znaczne zmniejszenie wypadania włosów u kobiet oraz zmniejszenie łojotoku i łojotokowego zapalenia skóry głowy.
Badania kliniczne wykazały również, że melatonina stosowana miejscowo jest doskonale tolerowana, ponieważ nie wpływa znacząco na poziom melatoniny w osoczu endogennym i ma minimalne skutki uboczne.
Jakie badanie pokazuje czy skóra jest odpowiednio odżywiona?
Skóra podlega nieustannym przemianom, do których potrzebuje licznych składników odżywczych. Ma szczególną zdolność do magazynowania substancji dostarczanych z pożywieniem. Jej kondycja odzwierciedla stan zdrowia, układu pokarmowego czy mikrobioty jelit. Jednym z najważniejszych skłądników, które ją odżywiają są nienasycone kwasy tłuszczowe.
Dr n. med. Elżbieta Radzikowska – Büchner opowiada nam o swojej przygodzie z medycyną. Od 21 lat operuje Polaków i w ten sposób pomaga im …
Aliaxin, to nowa gama wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego o unikalnych właściwościach reologicznych. Jego producentem jest szwajcarska firma IBSA – znana w Polsce jako producent …