fbpx

NOWOŚĆ! Jest nowe wskazanie do stosowania botoksu – łysienie androgenowe (AGA)

Autor Magdalena Błaszczak
botoks-wlosy

Toksyna botulinowa jest neurotoksyną, która znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, przynosząc ulgę niezliczonym chorym. W medycynie estetycznej i dermatologii jest powszechnie stosowana w celu neuromodulacji siły mięśni mimicznych twarzy, czy w leczeniu nadpotliwości. W niniejszym artykule przedstawię Państwu nowe zastosowanie toksyny botulinowej w leczeniu łysienia androgenowego.

ewa-rybicka

lek. med. Ewa Rybicka o leczeniu łysienia androgenowego botoksem

Klinika Estetica Nova

Jak botoks wpływa na łysienie androgenowe?

Podanie botoksu powoduje osłabienie siły skurczu mięśnia poprzez blokadę wydzielania acetylocholiny do synaps. Zastosowanie w obrębie skóry owłosionej głowy promuje rozluźnienie mięśni skalpu, co zmniejsza nacisk na naczynia doprowadzające krew tętniczą do tego obszaru. Dzięki temu w skórze całej głowy, a co najbardziej nas interesuje, wokół mieszków włosowych w okolicach androgenodależnych, notujemy wyraźne zwiększenie poziomu tlenu. Okolica androgenozależna to z medycznego punktu widzenia obszar, gdzie znajdują się w mieszki włosowe z receptorami dla DHT. Dla niebędących medykami osób wyjaśniam, że to te obszary gdzie obserwujemy łysienie.  W AGA u mężczyzn to okolica skroni i czubek głowy, a u kobiet okolica przedziałka. Działanie DHT powoduje postępującą miniaturyzację mieszków, co pacjenci obserwują jako przerzedzenie włosów. DHT powstaje z testosteronu, przy czym proces ten szybciej zachodzi w środowisku ubogim w tlen. Zatem jeżeli w wyniku działania toksyny zdecydowanie zwiększa się przepływ krwi w skórze owłosionej, to wyższe stężenie O2 prowadzi do zahamowania przekształcania testosteronu w jego metabolit DHT bezpośrednio odpowiedzialny za postępująca miniaturyzację mieszków włosowych.  Z tego powodu oraz jako rezultat zwiększonego przepływu krwi obserwujemy zmniejszenie stężenia DHT. Jest to efekt nazywany „wash out” .

Pacjenci stosujący toksynę botulinową obserwują:

  • pogrubienie włosów;
  • zmniejszenie przetłuszczania się włosów;
  • zmniejszenie świądu;
  • zmniejszenie potliwości skóry głowy.

Kto jest dobrym kandydatem do leczenia toksyna botulinową łysienia androgenowego?

  • Pacjenci z AGA, którzy chcą „czegoś więcej” i „czegoś nowego”.
  • Kobiety z AGA planujące ciążę.
  • Mężczyżni, którzy nie chcą używać blokerów DHT.

Ponadto są dwie grupy pacjentów do decyzji lekarzy prowadzących:

  • dzieci chorujące na AGA
  • kobiety karmiące piersią z AGA

Mezobotoks – jak odmładza skórę?

Jest idealnym sposobem na szybkie odświeżenie i odmłodzenie skóry. Jednocześnie zmniejsza wydzielanie sebum i obkurcza rozszerzone pory.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.