Sposobów na zatrzymanie lub spowolnienie procesu łysienia anagenowego jest sporo, jednak wciąż niewiele się mówi o tym, że istotne znaczenie ma przy tym schorzeniu prawidłowy poziom witaminy D w organizmie. Niedobory tej witaminy mocno się odbijają na stanie mieszków włosowych i cyklu wzrostu włosa.

Anna Mackojć
trycholog z Instytutu Trychologii
Łysienie anagenowe – coraz powszechniejsze zjawisko
Łysienie anagenowe to problem, który może dotknąć osób w każdym wieku. Utrata włosów diagnozowana jako łysienie anagenowe jest związana z czynnikami zewnętrznymi, które uszkadzają mieszki włosowe. Mogą to być na przykład naświetlania, podawanie niektórych leków, silny uraz psychiczny, skumulowany stres, nadciśnienie tętnicze.
Jeden ze sposobów na zatrzymanie łysienia anagenowego
Jak się okazuje, jednym z elementów terapii, która ma na celu przerwać lub spowolnić proces łysienia anagenowego, jest prawidłowa suplementacja witaminy D. Odpowiada ona nie tylko za stan kości czy układu nerwowego, stymuluje również wzrost komórek i pomaga tworzyć nowe mieszki włosowe. O tym, jaki wpływ ta witamina ma na stan włosów, również u osób dotkniętych łysieniem anagenowym, wyjaśnia ekspertka Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.
Wpływ witaminy D na skórę i włosy
Witamina D syntetyzowana w skórze wywiera korzystny wpływ na jej wygląd. Oddziałuje także na przydatki skóry, czyli włosy i paznokcie.
- Reguluje cykl odnowy biologicznej naskórka, reguluje procesy jego złuszczania, zwiększa odporność na działanie czynników zewnętrznych oraz wspomaga jej regenerację.
- Spowalnia również procesy starzenia, a jej dostarczenie powinno być codziennym rytuałem w trosce o piękno.
- Witaminę D można pozyskać zarówno za pomocą diety, jak i skórnej syntezy. Po wpływem promieniowania słonecznego nasz organizm sam syntetyzuje tą witaminę w skórze, która następnie ulega aktywacji w nerkach i wątrobie do aktywnej formy. Magazynowana jest w tkance tłuszczowej i stopniowo uwalniana do krwioobiegu.
- Jej braki wiążą się z negatywnym wpływem na zdrowie oraz odbijają niekorzystnie na wyglądzie. Szereg objawów, takich jak wypadanie włosów, może wystąpić, gdy w organizmie brakuje zalecanej ilości witaminy D.
- Niedobór witaminy D związany jest z łysieniem, znanym również jako łysienie punktowe i szereg innych chorób.
Znaczenie witaminy D w leczeniu łysienia anagenowego
Wszechstronny wpływ witaminy D na skórę wynika z obecności w skórze licznych receptorów dla witaminy D (VDR). Receptory te obecne są również w mieszkach włosowych, zatem witamina D wpływa również korzystnie na kondycję włosów. Reguluje pracę gruczołów łojowych skóry głowy oraz cykl wzrostu włosa, ogranicza stany zapalne mieszków włosowych a także minimalizuje nadmierne rogowacenie skóry.
- Witamina D oddziałuje na odpowiednie komórki, znajdujące się między innymi w keratynocytach i komórkach brodawki mieszka włosowego, za pomocą receptora jądrowego. Receptory to miejsce gdzie witamina D zostanie związana i będzie mogła pełnić funkcje dla włosa.
- Obecność tych receptorów dla witaminy D jest niezbędna do prawidłowego przebiegu wzrostu cyklu włosa. Brak ekspresji receptorów, może spowodować zmniejszenie różnicowania komórek naskórka i zahamowaniem rozwoju mieszka włosowego. Dlatego też jej niedobór może skutkować nadmiernym wypadaniem włosów.
- Witamina D wykorzystywana jest m.in. w leczeniu łuszczycy skóry głowy, łysienia plackowatego oraz łysienia anagenowego. Wykazano również protekcyjny wpływ witaminy D na utratę włosów spowodowaną chemioterapią. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę D potrzebują kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby cierpiące na alergie i choroby autoimmunologiczne.
Suplementacja witaminy D jako uzupełnienie kuracji trychologicznej
Witamina D pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, musi być jednak dostarczana w odpowiednich dawkach. Cennym uzupełnieniem jej niedoborów mogą być różnego rodzaju suplementy. Dawkowanie jednak należy skonsultować ze specjalistą, ponieważ jej nadmiar może zaszkodzić. Jest ona skutecznym sposobem na uzupełnienie wielu terapii dermatologicznych i trychologicznych, dlatego szczególnie w okresie letnim powinniśmy zadbać o jej dostarczenie, przebywając około 20 minut dziennie na słońcu.
W tekście wykorzystano fragmenty materiału prasowego Instytutu Trychologii
Gęste, szerokie brwi to niezmieniający się od kilku sezonów trend. Ale co zrobić, gdy zamiast…
FUE (od Follicular Unit Extraction/Excision) to najbardziej zaawansowana metoda przeszczepiania włosów, która . Polega ona…