fbpx

UWAGA! Powikłanie naczyniowe po modelowaniu brody kwasem hialuronowym (ZDJĘCIA)

Autor Przemek
Powikłanie naczyniowe po modelowaniu brody kwasem hialuronowym

24-letnia pacjentka została przekierowana do mnie z gabinetu kosmetycznego z powodu niepokojących objawów po podaniu kwasu hialuronowego w okolicy brody. Zabieg miał miejsce przed 5 dniami, kosmetolożka, w 3 dobie od iniekcji, podała 1500 U hialuronidazy. Mimo intensywnego masażu brody, ból nasilał się. W kuracji niezbędne okazało się USG. 

dr Barbara Parda

dr Barbara Parda o powikłaniu naczyniowym po modelowaniu brody kwasem hialuronowym

lekarz medycyny estetycznej

Objawy po przyjęciu pacjentki

– Pacjentka  zgłaszała silny ból w okolicach brody, uczucie drętwienia, pieczenia, sztywności.

– Podawała trudności z przesypianiem nocy, była napięta, zmęczona psychicznie, w silnym niepokoju.

–  Na brodzie, oprócz spodziewanej marmurkowatości, stwierdzono liczne nadżerki (zdj), wynikające z zarówno z rozdrapanych przez pacjentkę mini ropniaczków (ang. pustules), które pojawiły się już w 2 dobie, jak i z dużego urazu spowodowanego silnym masażem.

– Broda sprawiała wrażenie nieadekwatnie za dużej, w stosunku do proporcji twarzy (obrzęk tkanek?).

Rola USG skóry

– Z powodu urazu skóry badanie usg wykonano bardzo ostrożnie, używając sterylnego żelu.

– W obrazie usg stwierdzono brak unaczynienia w przebiegu tętnicy podbródkowej lewej.

– Podano 90 U medycznej hialuronidazy w okolicy „ciszy hypowaskularnej”, zgodnie z teorią wasospasmu wg Cutaneous.nl, uzyskując praktycznie natychmiastowo złagodzenie bólu i uczucia sztywności brody.

Zalecenia dla pacjentki

– Zalecono regenerację niedotlenionego obszaru w komorze hiperbarycznej a następnie uruchomienie procesów naprawczych skóry serią zabiegów z fibryną/PRP/CGF/egzosomów, w zależności od zasobów gabinetowych.

– Pacjentka zamiejscowa. Zalecono wizytę kontrolną po 2 tygodniach, z zastrzeżeniem natychmiastowego zgłoszenia się, gdyby intensywny ból powrócił.

Kontrola po 5 tygodniach

– Pacjentka zgłosiła się na kontrolę po 5 tygodniach, bez dolegliwości, z naturalnym, młodzieńczym wyglądem dolnej części twarzy, po 15 sesjach w komorze hiperbarycznej.

– Nie ukrywała zadowolenia z powodu powrotu do zdrowia.

– Dalszą opiekę zalecono u lekarza medycyny estetycznej w miejscu zamieszkania, wskazując konkretny gabinet.

Podsumowanie

Opisany przypadek jest kolejnym dowodem na skuteczność nawet jednorazowego podania niewielkiej dawki hialuronidazy w sytuacji powikłania naczyniowego, ale z zastrzeżeniem celowanej iniekcji pod kontrola usg o wysokiej częstotliwości (20 MHZ)

Niestety, w codziennej pracy, obserwujemy coraz więcej powikłań o innym niż waskularnym charakterze, najczęściej typu późnych grudek po iniekcji fillerów (ang. DONS). Wówczas, szczególnie w sytuacji przetrwałego obrzęku pod oczyma, nawet kilkukrotnie powtarzamy iniekcje hialuronidazy w sposób celowany, precyzyjnie do każdego „zawinionego „depozytu, ale w minimalnych dawkach, tak aby nie zniweczyć wcześniejszego efektu estetycznego.

Podsumowując, chciałabym zauważyć, że wraz z dynamicznym wzrostem ilości wykonywanych procedur estetycznych, sięganie po narzędzia służące poprawie bezpieczeństwa zabiegowego to niewątpliwie nasza lekarska odpowiedzialność. Pamiętajmy też, że bezpieczeństwo zabiegów to nie tylko minimalizowanie ryzyka powikłań, ale też odpowiedzialność za wygląd twarzy naszych pacjentów w długofalowej perspektywie. Zgodnie z prawami statystyki, im więcej wykonujemy iniekcji, tym generujemy więcej powikłań, których nawet często sobie nie uświadamiamy. Jeśli bowiem powikłanie występuje natychmiast po iniekcji, jak to opisane powyżej, to rzecz jasna, że reagujemy natychmiast lub prawie natychmiast, ale jeżeli pacjent zgłasza się do nas z obrzękiem pod oczyma po wielu latach, nie wiążemy skutku z przyczyną, a nawet negujemy ich bezpośredni związek.

Pamiętajmy, że ultrasonografia to umiejętność, którą każdy z nas może nabyć. Od ponad roku organizujemy W Polsce kursy podstawowe i zaawansowane, indywidualne bądź grupowe dla lekarzy z usg twarzy. Dbajmy o bezpieczeństwo i naturalny wygląd naszych pacjentów! GO ultrasound!

Jakie są powikłania po podaniu wypełniaczy domięśniowo?

Dotychczas dokładnie poznano i opisano powikłania związane z nieprawidłową donaczyniową iniekcją lub wynikające z okluzji. Warto zwrócić także uwagę na te wynikające z podania lub migracji preparatu domięśniowo…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności