Dotychczas dokładnie poznano i opisano powikłania związane z nieprawidłową donaczyniową iniekcją lub wynikające z okluzji. Warto zwrócić także uwagę na te wynikające z podania lub migracji preparatu domięśniowo.
dr Marta Walaszek o powikłaniach po podaniu wypełniaczy domięśniowo
lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Pawlikowski w Łodzi
Przyjęło się, że preparaty wypełniające są stosowane do wypełnienia obszarów utraty objętości, głębokich bruzd i zmarszczek statycznych. Neuromodulatory z kolei do ograniczenia nadmiernej hipertonii i ruchomości mięśni lub skorygowania asymetrii wynikającej z różnej pracy mięśni. Długoterminowe obserwacje pacjentów z pewnymi brakami strukturalnymi sugerują, że prawidłowe podanie preparatów wypełniających może być również stosowane do zmiany ruchomości mięśni (miomodulacji). Podstawą jest zrozumienie koncepcji biomechanicznej, zakładającej uzyskanie równowagi między synergicznymi i antagoni- stycznymi grupami mięśni, ma ona kluczowe znaczenie dla przywrócenia młodego wyglądu i zachowania prawidłowej, naturalnej estetyki twarzy. Brak zrozumienia wpływu utraty podparcia strukturalnego (z powodu procesów starzenia lub wrodzonych i nabytych wad strukturalnych) na stabilność i interakcję mięśni może skutkować nieprawidłowym podaniem preparatu wypełniającego, powodując nienaturalny wygląd.
Migracja preparatu w okolicach oczu i ust
– Mięśnie o przebiegu okrężnym, jak mięsień okrężny oka lub ust, są pod wieloma względami podobne – oba służą do utrzymywania i koordynowania funkcji zamykania i otwierania oczu oraz przyczyniają się do komunikacji werbalnej i niewerbalnej.
– Ze względu na aktywność i dynamikę pracy tych mięśni każdy materiał wstrzyknięty domięśniowo prawdopodobnie zostanie przemieszczony.
– Mięśnie te cechują się bogatym unaczynieniem, o czym świadczy częstotliwość pojawiania się siniaków po iniekcjach w okolicy ust i oczu. Duże naczynia krwionośne mają tendencję do śledzenia przebiegiem mięśni, dlatego w okolicy ust najbezpieczniejsze jest podanie preparatów nad mięsień. W okolicy podoczodołowej – głęboko pod mięsień, z pominięciem środkowej części doliny łez, gdzie mięsień okrężny oka jest ściśle związany z okostną.
Powstawanie grudek i guzków
Opisano wiele przypadków zwiększonego ryzyka powstawania grudek i guzków po iniekcjach domięśniowych.
– Najczęściej powikłania te są obserwowane podczas iniekcji preparatów zawierających kwas polimlekowy lub hydroksyapatyt wapnia, dlatego z uwagi na częstość przypadkowej domięśniowej iniekcji w okolicy oczu i ust producenci nie rekomendują podawania biostymulatorów tkankowych w tej okolicy.
– Warto także zwrócić uwagę na wąski asortyment preparatów zawierających kwas hialuronowy zarejestrowanych do podania w okolicę podoczodołową.
– Opisano też liczne przypadki opóźnionego powstawania guzków po zabiegach wypełniania doliny łez, głównie na skutek iniekcji techniką pojedynczego bolusa.
– Wystąpiło też wiele przypadków pozabiegowych obrzęków w okolicy podoczodołowej, wynikających ze zwyrodnień i zwłóknień mięśni poprzecznie prążkowanych wokół oczu.
Jakie są najczęstsze powikłania po zabiegach medycyny estetycznej?
Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonywane są z trzech powodów: leczenia kompleksów i defektów, poprawy atrakcyjności pacjenta oraz zmiany wyglądu. Każda procedura medyczna niesie za sobą fizjologiczne skutki, możliwość wystąpienia działań niepożądanych oraz powikłań…
Dr Elżbieta Anna Zielińska o powikłaniach po blefaroplastyce specjalista okulistyki i medycyny estetycznej, okuloplastyk, www.klinikazielinska.pl Blefaroplastyka – dlaczego powieki wiotczeją? Zwiotczenie skóry powiek jest spowodowane: …
Chirurgiczna korekta powiek górnych oraz dolnych, czyli blefaroplastyka, to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. dr hab. n. med. Mateusz Koziej o …