fbpx

Jakie są powikłania po podaniu wypełniaczy domięśniowo?

Autor Przemek
powikłania po podaniu wypełniaczy domięśniowo

Dotychczas dokładnie poznano i opisano powikłania związane z nieprawidłową donaczyniową iniekcją lub wynikające z okluzji. Warto zwrócić także uwagę na te wynikające z podania lub migracji preparatu domięśniowo.

Marta Walaszek

dr Marta Walaszek o powikłaniach po podaniu wypełniaczy domięśniowo

lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Pawlikowski w Łodzi

Przyjęło się, że preparaty wypełniające są stosowane do wypełnienia obszarów utraty objętości, głębokich bruzd i zmarszczek statycznych. Neuromodulatory z kolei do ograniczenia nadmiernej hipertonii i ruchomości mięśni lub skorygowania asymetrii wynikającej z różnej pracy mięśni. Długoterminowe obserwacje pacjentów z pewnymi brakami strukturalnymi sugerują, że prawidłowe podanie preparatów wypełniających może być również stosowane do zmiany ruchomości mięśni (miomodulacji). Podstawą jest zrozumienie koncepcji biomechanicznej, zakładającej uzyskanie równowagi między synergicznymi i antagoni- stycznymi grupami mięśni, ma ona kluczowe znaczenie dla przywrócenia młodego wyglądu i zachowania prawidłowej, naturalnej estetyki twarzy.  Brak zrozumienia wpływu utraty podparcia strukturalnego (z powodu procesów starzenia lub wrodzonych i nabytych wad strukturalnych) na stabilność i interakcję mięśni może skutkować nieprawidłowym  podaniem preparatu wypełniającego, powodując nienaturalny wygląd.

Migracja preparatu w okolicach oczu i ust

– Mięśnie o przebiegu okrężnym, jak mięsień okrężny oka lub ust, są pod wieloma względami podobne – oba służą do utrzymywania i koordynowania funkcji zamykania i otwierania oczu oraz przyczyniają się do komunikacji werbalnej i niewerbalnej.

– Ze względu na aktywność i dynamikę pracy tych mięśni każdy materiał wstrzyknięty domięśniowo prawdopodobnie zostanie przemieszczony.

– Mięśnie te cechują się bogatym unaczynieniem, o czym świadczy częstotliwość pojawiania się siniaków po iniekcjach w okolicy ust i oczu. Duże naczynia krwionośne mają tendencję do śledzenia przebiegiem mięśni, dlatego w okolicy ust najbezpieczniejsze jest podanie preparatów nad mięsień. W okolicy podoczodołowej  – głęboko pod mięsień, z pominięciem środkowej części doliny łez, gdzie mięsień okrężny oka jest ściśle związany z okostną.

Powstawanie grudek i guzków

Opisano wiele przypadków zwiększonego ryzyka powstawania grudek i guzków po iniekcjach domięśniowych.

– Najczęściej powikłania te są obserwowane podczas iniekcji preparatów zawierających kwas polimlekowy lub hydroksyapatyt wapnia, dlatego z uwagi na częstość przypadkowej domięśniowej iniekcji w okolicy oczu i ust producenci nie rekomendują podawania biostymulatorów tkankowych w tej okolicy.

– Warto także zwrócić uwagę na wąski asortyment preparatów zawierających kwas hialuronowy zarejestrowanych do podania w okolicę podoczodołową.

– Opisano też liczne przypadki opóźnionego powstawania guzków po zabiegach wypełniania doliny łez, głównie na skutek iniekcji techniką pojedynczego bolusa.

– Wystąpiło też wiele przypadków pozabiegowych obrzęków w okolicy podoczodołowej, wynikających ze zwyrodnień i zwłóknień mięśni poprzecznie prążkowanych wokół oczu.

Jakie są najczęstsze powikłania po zabiegach medycyny estetycznej?

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonywane są z trzech powodów: leczenia kompleksów i defektów, poprawy atrakcyjności pacjenta oraz zmiany wyglądu. Każda procedura medyczna niesie za sobą fizjologiczne skutki, możliwość wystąpienia działań niepożądanych oraz powikłań…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.