fbpx

TAJNIKI MODELOWANIA MĘSKIEJ TWARZY

Autor Przemek
modelowanie meskiej twarzy

Z roku na rok w gabinetach medycyny estetycznej przybywa mężczyzn, którym zależy na tym, by wyglądać atrakcyjniej, ale wciąż  bardzo naturalnie. Najbardziej obawiają się tego, że ich twarze nabiorą kobiecych cech. O tym, jak wykonywać wolumetrię  bez nadania cech żeńskich, opowiada ekspertka, szkoleniowiec marki IBSA Derma.

dr Olga Bobowska-Guglas

dr Olga Bobowska-Guglas o zabiegach modelujących dla mężczyzn

Dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej.

Jakie jest obecnie zainteresowanie mężczyzn zabiegami medycyny estetycznej?

W ostatnich latach jest zdecydowanie coraz większe. W moim gabinecie panowie stanowią obecnie około 10 proc. pacjentów, a to dużo więcej w porównaniu do danych nawet sprzed pięciu lat. Wynika to przede wszystkim z coraz większej świadomości mężczyzn, ponieważ przestali oni traktować procedury medycyny estetycznej jako temat tabu. Może nie mówią o nich tak otwarcie jak kobiety i liczą na większą dyskrecję ze strony lekarza, ale na pewno chcą wyglądać lepiej, młodziej – chcą być po prostu bardziej zadbani. Często przychodzą ze swoimi partnerkami, które ich zachęcają, by też korzystali z takich zabiegów. Motywacje panów są różne: zmiana pracy, chęć wyglądania atrakcyjniej w trakcie pełnienia funkcji publicznych lub zawodowych, nowy związek, a czasem to też po prostu chęć poprawy samopoczucia. Oczywiście wszyscy oczekują efektu, by wyglądać lepiej, ale tak, by koledzy się nie zorientowali, że to zasługa lekarza.

 

Mężczyźni w jakim wieku najczęściej odwiedzają Pani gabinet?

Są to najczęściej panowie między 40. a 55. rokiem życia. Zdarzają się też młodsi pacjenci, świadomi jakichś niedoskonałości, które nie są związane z wiekiem. To zazwyczaj cechy uwarunkowane genetycznie, jak np. płaskie kości policzkowe, cofnięta broda, słabo zarysowana lub za wąska linia żuchwy. Tę grupę pacjentów stanowią nawet dwudziestoparolatkowie, którzy mają świadomość, że choć natura nie podarowała im pewnych cech zewnętrznych, mogą je uzyskać za pomocą zabiegów medycyny estetycznej.

 

Kiedyś panowało przekonanie, że zabiegi te są zarezerwowane dla mężczyzn homoseksualnych. Czy to się zmienia?

Mężczyźni heteroseksualni wciąż stanowią mniejszość w gabinetach medycyny estetycznej, ale widać, że ich liczba zdecydowanie wzrasta. Wystarczy jeden zabieg, by zdobyli zaufanie do lekarza i przekonali się, że nawet odmładzanie za pomocą iniekcji i zabiegów wolumetrycznych w żaden sposób nie sprawia, że wyglądają mniej męsko, za to o wiele lepiej. Oczywiście przed przejściem do procedur ważny jest dokładny wywiad z pacjentem, ustalenie wspólnego efektu końcowego, by w pełni spełnić jego oczekiwania. Z kolei inne potrzeby estetyczne mają mężczyźni homoseksualni, którzy często pragną nadać twarzom cechy żeńskie.

 

To prawda, że panowie boją się zabiegów z użyciem igły bardziej niż kobiety?

Nie można uogólniać, ale z moich obserwacji wynika, że mają zazwyczaj niższy próg bólowy niż panie. Zwykle jednak starają się nie dać tego po sobie poznać. Często gdy podchodzę do fotela z igłą i strzykawką, widzę po nich większy stres, który próbują umiejętnie maskować. Niesłusznie się denerwują, bo przecież zabiegi są przeprowadzane w znieczuleniu i naprawdę nie wiążą się z dużym bólem.

Jakie są różnice w modelowaniu twarzy mężczyzn i kobiet za pomocą wypełniaczy? Na co zwracać uwagę, by nie nadać męskim twarzom cech żeńskich?

To chyba największa obawa mężczyzn – by nie przypominać kobiety, tylko zachować męskie cechy. Różnice w technikach modelowania wynikają z odmiennej budowy twarzoczaszki u obydwu płci oraz z pewnych kanonów piękna twarzy żeńskiej i męskiej, które ukształtowały się w naszej kulturze. Mężczyźni mają wyraźniej zaznaczone łuki brwiowe, bardziej płaskie czoło, szerszą i bardziej kwadratową brodę, szersze dolne piętro twarzy. O ile u kobiet dążymy do nadania twarzy kształtu owalnego lub odwróconego trójkąta, to w przypadku panów staramy się nadać twarzy kształt zbliżony do kwadratu. Różnica jest też w modelowaniu łuków jarzmowych – te powinny iść liniowo horyzontalnie w kierunku ucha, a nie do góry – w stronę skroni, jak to jest postrzegane za atrakcyjne u kobiet. Mężczyźni mają bardziej płaskie czoło, również policzek w części środkowej jest bardziej płaski niż u kobiet. Zdarza się, że panowie przychodzą również na zabieg modelowania ust. Kiedyś było to rzadkością i dotyczyło głównie mężczyzn homoseksualnych, obecnie coraz częściej również pacjenci heteroseksualni są świadomi tego, że usta można odmłodzić i odświeżyć, nie zmieniając przy tym ich kształtu. Jest to sztuka lekarska, by nie sfeminizować męskich ust. Ta część twarzy charakteryzuje się również innymi proporcjami. Stosunek wargi górnej do dolnej jest inny niż u kobiet – u pań powinien wynosić 1:1,4–1:1,6, a u panów 1:1,2–1:1,3. Szerszy jest męski łuk kupidyna, nie dążymy u panów do wywinięcia i zaokrąglenia warg. U kobiet chcemy, by miały one kształt serca, u mężczyzn – prostokąta. Usta męskie są szersze niż u kobiet, czyli równe lub wychodzące poza linię środkowoźreniczną, dążymy do tego, by ich szerokość równała się szerokości brody. U kobiet zaś broda nie powinna przekraczać szerokości skrzydełek nosa.

 

Czy to prawda, że mężczyźni bardziej niż kobiety zwracają uwagę na kompetencje lekarza wykonującego zabieg?

To dość ciekawe pytanie. Wydaje mi się, że mężczyźni nie szukają specjalistów np. w reklamach na Instagramie. Raczej ufają poczcie pantoflowej, poleceniu przez znajomych. Jednak odnoszę wrażenie, że przed wizytą faktycznie sprawdzają te kompetencje, może to wynika z ich obaw przed zabiegami. W moim gabinecie jest nieco inaczej, ponieważ jestem dermatologiem i wielu panów, którzy korzystają z procedur medycyny estetycznej, wcześniej leczę dermatologicznie. Przychodzą, bo mają kłopoty ze skórą, z wypadaniem włosów. I duża część, widząc, że może skorzystać też z zabiegów poprawiających wygląd i odmładzających, decyduje się na nie. Warto jednak, by zaczynali przygodę z medycyną estetyczną wcześniej, bo statystycznie kobieta korzysta z usług lekarza medycyny estetycznej zaraz po 30. roku życia, a mężczyzna dopiero około 10 lat później, gdy już zauważy widoczne oznaki starzenia.

Stosowanie  wypełniaczy – różnice między twarzami mężczyzn i kobiet

Twarze męskie i kobiece rządzą się różnymi prawami pod względem planowania leczenia. Występują w nich znaczne różnice, jeśli chodzi o anatomię i estetykę…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.