fbpx

Oczyszczanie wodorowe – czysta skóra, czy czysty marketing?

Autor Magdalena Błaszczak
Oczyszczanie wodorowe

Zabieg oczyszczania wodorowego w ciągu ostatnich kilku lat, stał się bardzo popularną procedurą w gabinetach kosmetologicznych. Oczyszczanie wodorowe otrzymało jednak „łatkę” zabiegu niwelującego zaskórniki. Kosmetolodzy, powinni jednak, dojrzeć w nim również ogromny potencjał antyoksydacyjny oraz przeciwstarzeniowy.

Olga Dębowska

mgr Olga Dębowska o oczyszczaniu wodorowym

kosmetolog z Beauty Bar we Wrocławiu

W jaki sposób oczyszczanie wodorowe wykorzystuje technologię wody wodorowej?

  • W pierwszej kolejności należy odróżnić oczyszczanie wodorowe od urządzeń, które nie posiadają generatora wodoru. Te drugie nie wytwarzają, tzw. „wody wodorowej”, a ich praca polega na wtłaczaniu na powierzchnię naskórka płynów, będących roztworami soli fizjologicznej z różnymi dodatkami lub bez.
  • W oczyszczaniu wodorowym, elektroda umieszczona w zbiorniku z wodą, generuje jony, które nasycają wodę tę, cząsteczkami wodoru, dzięki czemu otrzymujemy „wodę wodorową” o właściwościach oczyszczających oraz silnie antyoksydacyjnych.
  • Prawidłowo wykonany zabieg, z wykorzystaniem profesjonalnego urządzenia powinien zapewnić skórze efekt delikatnego peelingu, po którym pod ciśnieniem do głębszych warstw naskórka wprowadzany jest aktywny wodór.

Co o właściwościach wodoru oraz zabiegu oczyszczania wodorowego mówią badania?

  • W 2007 roku I. Ohsawa, M. Ishikawa, K. Takahashi, i inni, w badaniu „Hydrogen acts as a therapeutic antioxidant by selectively reducing cytotoxic oxygen radicals” (Nature Medicine volume 13 z 2007 roku) wykazali, antyoksydacyjne działanie wodoru.
  • Naukowcy wskazali, że wodór może być stosowany jako skuteczna terapia antyoksydacyjna. Dzięki swojej zdolności do szybkiej dyfuzji przez błony może docierać i reagować z cytotoksycznymi ROS, chroniąc w ten sposób przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.
  • Kolejna publikacja „Molecular hydrogen as a novel antioxidant: overview of the advantages of hydrogen for medical applications” dr Shigeo Ohta z 2015 roku wskazuje, że „oprócz bezpośredniej neutralizacji wysoce reaktywnych utleniaczy, wodór pośrednio zmniejsza stres oksydacyjny poprzez regulację ekspresji różnych genów. Ponadto, regulując ekspresję genów, wodór działa jako cząsteczka przeciwzapalna, przeciwalergiczna i antyapoptotyczna oraz stymuluje metabolizm energetyczny.

Oczyszczanie wodorowe a selektywność

Selektywnosć to unikalna cecha wodoru, pozwala na łącznie się z najmocniej reaktywnymi i najbardziej szkodliwymi wolnymi rodnikami, nie zakłócając tych reaktywnych form tlenu, które wykazują aktywność biologiczną, jak np.: tlenki azotu, nadtlenki wodoru oraz anionorodniki ponadtlenkowe. Co bardzo istotne, wodór wybiórczo redukuje jedynie rodniki hydroksylowe (OH) oraz nadtlenoazotyn (ONOO-), które wchodzą w niszczące reakcje utleniania z kwasami nukleinowymi DNA, lipidami i białkami. To prowadzi do fragmentacji DNA, peroksydacji lipidów i inaktywacji białek enzymatycznych.

Oczyszczanie wodorowe skóry tłustej i trądzikowej

Z kolei, badanie przeprowadzone w Polsce przez K. Chilicką, A. M. Rogowską oraz R. Szygułę w 2021 roku dotyczyło oczyszczających oraz przeciwtrądzikowych właściwości oczyszczania wodorowego (“Effects of Topical Hydrogen Purification on Skin Parameters and Acne Vulgaris in Adult Women “).

  • W badaniu wzięło udział 30 kobiet, które cechowały się wysokim poziomem sebum, wydzielanym na skórze twarzy oraz zmiany o charakterze trądzikowym.
  • Grupę kontrolną stanowiło 30 zdrowych kobiet z niskim poziomem sebum.
  • W trakcie badania przeprowadzono cztery sesje oczyszczania wodorowego w odstępach 7-dniowych przy użyciu urządzenia generującego „wodę wodorową”. Wyniki badania są bardzo obiecujące. 7 oraz 14 dni po zakończeniu serii zabiegów zbadano poziom przetłuszczania, nawilżenia i pH skóry.
  • Osoby, które miały wykonywane zabiegi oczyszczania wodorowego, wykazały zmniejszony poziom sebum, przy jednoczesnym zwiększonym poziomie nawilżenia skóry.

Przykład czoła uczestnika: (A) z grupy z trądzikiem przed oczyszczaniem wodorowym; (B) z grupy kontrolnej przed oczyszczaniem wodorowym; (C) z grupy z trądzikiem 14 dni po oczyszczaniu wodorowym; (D) z grupy kontrolnej po oczyszczaniu wodorowym.

Czy oczyszczanie wodorowe jest bezpieczne dla skóry wrażliwej?

Naukowcy, którzy uczestniczą w sympozjach dotyczących zastosowania gazów w medycynie, w tym wodoru, nieustannie dążą do odkrywania nowych zastosowań i właściwości powszechnie znanych nam substancji. Ich baadania potwierdzają, że oczyszczanie wodorowe to nie tylko marketing i obietnice bez pokrycia. To niezwykle skuteczny zabieg, zarówno oczyszczający, jak i antyoksydacyjny, który z pewnością ujawni jeszcze wiele możliwości zabiegowych. Może być on stosowany przez cały rok, bez ryzyka wystąpienia efektów ubocznych. Cały zabieg nie wymaga regeneracji po wyjściu z gabinetu, a przed jego wykonaniem nie jest wymagane przygotowanie klienta. Zabieg z wykorzystaniem „wody wodorowej” jest zabiegiem przyjemnym w odczuciach dla klienta, daje uczucie masażu skóry. Dodatkowo, sam w sobie jest zabiegiem hipoalergicznym. W swoim gabinecie, z powodzeniem wykorzystuję zabieg oczyszczania wodorowego w połączeniu z peelingami chemicznymi lub dodatkowymi substancjami o wysokim potencjale antyoksydacyjnym, w celu maksymalizacji efektów zabiegu.

Lipoliza – jakie efekty można uzyskać za jej pomocą (ZDJĘCIA przed i po zabiegu)

Mechanizm lipolizy wykorzystuje się w medycynie estetycznej w celu redukcji tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.