Zabieg oczyszczania wodorowego w ciągu ostatnich kilku lat, stał się bardzo popularną procedurą w gabinetach kosmetologicznych. Oczyszczanie wodorowe otrzymało jednak „łatkę” zabiegu niwelującego zaskórniki. Kosmetolodzy, powinni jednak, dojrzeć w nim również ogromny potencjał antyoksydacyjny oraz przeciwstarzeniowy.
mgr Olga Dębowska o oczyszczaniu wodorowym
kosmetolog z Beauty Bar we Wrocławiu
W jaki sposób oczyszczanie wodorowe wykorzystuje technologię wody wodorowej?
- W pierwszej kolejności należy odróżnić oczyszczanie wodorowe od urządzeń, które nie posiadają generatora wodoru. Te drugie nie wytwarzają, tzw. „wody wodorowej”, a ich praca polega na wtłaczaniu na powierzchnię naskórka płynów, będących roztworami soli fizjologicznej z różnymi dodatkami lub bez.
- W oczyszczaniu wodorowym, elektroda umieszczona w zbiorniku z wodą, generuje jony, które nasycają wodę tę, cząsteczkami wodoru, dzięki czemu otrzymujemy „wodę wodorową” o właściwościach oczyszczających oraz silnie antyoksydacyjnych.
- Prawidłowo wykonany zabieg, z wykorzystaniem profesjonalnego urządzenia powinien zapewnić skórze efekt delikatnego peelingu, po którym pod ciśnieniem do głębszych warstw naskórka wprowadzany jest aktywny wodór.
Co o właściwościach wodoru oraz zabiegu oczyszczania wodorowego mówią badania?
- W 2007 roku I. Ohsawa, M. Ishikawa, K. Takahashi, i inni, w badaniu „Hydrogen acts as a therapeutic antioxidant by selectively reducing cytotoxic oxygen radicals” (Nature Medicine volume 13 z 2007 roku) wykazali, antyoksydacyjne działanie wodoru.
- Naukowcy wskazali, że wodór może być stosowany jako skuteczna terapia antyoksydacyjna. Dzięki swojej zdolności do szybkiej dyfuzji przez błony może docierać i reagować z cytotoksycznymi ROS, chroniąc w ten sposób przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.
- Kolejna publikacja „Molecular hydrogen as a novel antioxidant: overview of the advantages of hydrogen for medical applications” dr Shigeo Ohta z 2015 roku wskazuje, że „oprócz bezpośredniej neutralizacji wysoce reaktywnych utleniaczy, wodór pośrednio zmniejsza stres oksydacyjny poprzez regulację ekspresji różnych genów. Ponadto, regulując ekspresję genów, wodór działa jako cząsteczka przeciwzapalna, przeciwalergiczna i antyapoptotyczna oraz stymuluje metabolizm energetyczny.
Oczyszczanie wodorowe a selektywność
Selektywnosć to unikalna cecha wodoru, pozwala na łącznie się z najmocniej reaktywnymi i najbardziej szkodliwymi wolnymi rodnikami, nie zakłócając tych reaktywnych form tlenu, które wykazują aktywność biologiczną, jak np.: tlenki azotu, nadtlenki wodoru oraz anionorodniki ponadtlenkowe. Co bardzo istotne, wodór wybiórczo redukuje jedynie rodniki hydroksylowe (OH) oraz nadtlenoazotyn (ONOO-), które wchodzą w niszczące reakcje utleniania z kwasami nukleinowymi DNA, lipidami i białkami. To prowadzi do fragmentacji DNA, peroksydacji lipidów i inaktywacji białek enzymatycznych.
Oczyszczanie wodorowe skóry tłustej i trądzikowej
Z kolei, badanie przeprowadzone w Polsce przez K. Chilicką, A. M. Rogowską oraz R. Szygułę w 2021 roku dotyczyło oczyszczających oraz przeciwtrądzikowych właściwości oczyszczania wodorowego (“Effects of Topical Hydrogen Purification on Skin Parameters and Acne Vulgaris in Adult Women “).
- W badaniu wzięło udział 30 kobiet, które cechowały się wysokim poziomem sebum, wydzielanym na skórze twarzy oraz zmiany o charakterze trądzikowym.
- Grupę kontrolną stanowiło 30 zdrowych kobiet z niskim poziomem sebum.
- W trakcie badania przeprowadzono cztery sesje oczyszczania wodorowego w odstępach 7-dniowych przy użyciu urządzenia generującego „wodę wodorową”. Wyniki badania są bardzo obiecujące. 7 oraz 14 dni po zakończeniu serii zabiegów zbadano poziom przetłuszczania, nawilżenia i pH skóry.
- Osoby, które miały wykonywane zabiegi oczyszczania wodorowego, wykazały zmniejszony poziom sebum, przy jednoczesnym zwiększonym poziomie nawilżenia skóry.
Przykład czoła uczestnika: (A) z grupy z trądzikiem przed oczyszczaniem wodorowym; (B) z grupy kontrolnej przed oczyszczaniem wodorowym; (C) z grupy z trądzikiem 14 dni po oczyszczaniu wodorowym; (D) z grupy kontrolnej po oczyszczaniu wodorowym.
Czy oczyszczanie wodorowe jest bezpieczne dla skóry wrażliwej?
Naukowcy, którzy uczestniczą w sympozjach dotyczących zastosowania gazów w medycynie, w tym wodoru, nieustannie dążą do odkrywania nowych zastosowań i właściwości powszechnie znanych nam substancji. Ich baadania potwierdzają, że oczyszczanie wodorowe to nie tylko marketing i obietnice bez pokrycia. To niezwykle skuteczny zabieg, zarówno oczyszczający, jak i antyoksydacyjny, który z pewnością ujawni jeszcze wiele możliwości zabiegowych. Może być on stosowany przez cały rok, bez ryzyka wystąpienia efektów ubocznych. Cały zabieg nie wymaga regeneracji po wyjściu z gabinetu, a przed jego wykonaniem nie jest wymagane przygotowanie klienta. Zabieg z wykorzystaniem „wody wodorowej” jest zabiegiem przyjemnym w odczuciach dla klienta, daje uczucie masażu skóry. Dodatkowo, sam w sobie jest zabiegiem hipoalergicznym. W swoim gabinecie, z powodzeniem wykorzystuję zabieg oczyszczania wodorowego w połączeniu z peelingami chemicznymi lub dodatkowymi substancjami o wysokim potencjale antyoksydacyjnym, w celu maksymalizacji efektów zabiegu.
Lipoliza – jakie efekty można uzyskać za jej pomocą (ZDJĘCIA przed i po zabiegu)
Mechanizm lipolizy wykorzystuje się w medycynie estetycznej w celu redukcji tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki…
Od wielu lat zaczęto zastanawiać się nad procesami, które są w stanie zahamować procesy starzenia…
W piśmiennictwie naukowym istnieją wytyczne do fotoprotekcji z uwzględnieniem nieprawidłowego stanu skóry. Oto substancje, które zapobiegną…