Nici liftingujące – wszystko co warto o nich wiedzieć

Autor Magdalena Błaszczak
nici

Producenci nici używanych w medycynie estetycznej prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych technologii używanych przy ich produkcji.

Dr n.med. Marek Rodzeń o niciach liftingujących

dr n.med. Marek Rodzeń o niciach liftingujących

specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej

Jakie nici są dostępne w Polsce?

Na polskim rynku medycyny estetycznej jest wiele firm oferujących w swoim portfolio nici. Są to produkty wchłanialne oraz permanentne. Nici przeźroczyste, białe i kolorowe. Nici zbudowane z polidioksanonu – popularne nici PDO i nici zbudowane z kwasu polimlekowego z polikaprolaktonem. Są też nici z dodatkiem kwasu hialuronowego. Nici zaopatrzone w jedną lub dwie igły, które są proste lub zakrzywione, a także nici implantowane za pomocą kaniul. Inny podział możemy zastosować ze względu na ich wykorzystanie i uzyskanie efektu końcowego, a więc nici liftingujące, rewitalizujące, wypełniające oraz nici stosowane przy korekcji nosa, uszu. Odrębną grupę stanowią nici stosowane w ginekologii estetycznej.

Z czego wynika popularność nici liftingujących?

Rodzi się pytanie: dlaczego obecnie mamy „boom” na nici i każdy z pacjentów pyta o zabiegi z ich wykorzystaniem. Odpowiedź nie jest prosta i łatwa.

  • Z jednej strony łatwa dostępność nici, szkoleń z technik ich implantacji i szerokiego zastosowania oraz cena. Zabiegi z zastosowaniem nici stają się bardziej dostępne i oferowane są w wielu gabinetach lekarskich i nie tylko lekarskich, za przystępną cenę.
  • Ponadto łatwość wykonania zabiegu implantacji nici oraz uzyskanie natychmiastowego oczekiwanego efektu dodatkowo potęgują ich popularność.
  • Z drugiej strony cena urządzeń medycznych stosowanych w medycynie i kosmetologii estetycznej  w ostatnich czasach poszybowała znacznie w górę. To z kolei spowodowało wzrost cen zabiegów wykonywanych za pomocą tych urządzeń, przez to nie każdy gabinet może pozwolić sobie na ich zakup nie tylko za gotówkę, ale i w formie leasingu. Ceny zabiegów chirurgii plastycznej też nie należą do najniższych.
  • Dlatego właśnie wytworzyła się luka, którą wykorzystują firmy produkujące nici. Cena zakupu nici i zabiegów wykonywanych przy ich udziale staje się bardziej akceptowalna. Ktoś obruszy się i powie, że ceny popularnych kwasów hialuronowych i toksyny botulinowej stosowanych w medycynie estetycznej są również akceptowalne, a preparaty te są bardzo popularne na rynku estetycznym. Jednak być może to, że człowiek oczekuje nowości lub alternatywy spowodowało, że zabiegi z nićmi zyskały tak wielu zwolenników.
  • Zabiegi rewitalizujące i liftingujące dają spektakularne efekty natychmiast i reklamowane są jako lifting bez użycia skalpela. W ten sposób stanowią konkurencję dla chirurgii plastycznej, toksyny botulinowej za znacznie niższą cenę. Zabiegi wolumetryczne stosowane w wielu partiach ciała dają również znakomite efekty od razu i są alternatywą dla kwasu hialuronowego i lipotransferu, a cena ich jest także akceptowalna przez pacjentów. Zastanawiając się nad zastosowaniem nici do danej partii ciała, należy stwierdzić, że znajdują one swoje miejsce do implantacji od głowy aż do kończyn dolnych.

Na jakie partie twarzy warto stosować nici liftingujące?

  • Głowa mimo że stanowi około 1% powierzchni ciała, stała się najbardziej popularnym terytorium ich implantacji.
  • Redukcja zmarszczek poprzecznych na czole, kurzych łapek, lwiej zmarszczki czy tez zmarszczek na wardze górnej, szyi lub dekolcie nie stanowi już żadnego problemu dla nici rewitalizujących.
  • Opadające łuki brwiowe lub policzki, zaburzona linia żuchwy lub obwisły drugi podbródek to pole popisu dla nici liftingujących.
  • Utrata objętości tkankowej w obrębie skroni, policzków, doliny łez lub brody to miejsce, gdzie najlepszy efekt przyniesie zastosowanie nici wypełniających.
  • Zbyt mało wydatne lub wąskie usta można zwiększyć poprzez implantację nici rewitalizujących w kontur czerwieni wargowej.
  • Bruzdy nosowo wargowe lub tzw. linie marionetki?  Nici wypełniające dadzą radę i po ich implantacji efekt będzie natychmiastowy.
  • Pozostał jeszcze nos i uszy. Z tym także dadzą sobie świetnie radę nici dedykowane korekcji odstających uszu czy też poprawie kształtu nosa.

Zastosowanie nici na poszczególne części ciała

  • Na szyi lub dekolcie a także powłokach brzusznych znajdują zastosowanie nici rewitalizujące, liftingujące lub wypełniające.
  • Na kończynach dolnych lub górnych używa się głównie nici rewitalizujących lub liftingujących, które pomagają w defektach w postaci obwisłych ramion, kolan lub pomarszczonej skóry ramion lub ud.
  • Nici stosuje się również w zaburzeniach oddawania moczu lub korekcja sromu po porodzie.
  • Wykonywanie zabiegów z użyciem nici liftingujących jest dyskusyjne. Ze względu na masę piersi, ich ruchomość i obszar uniesienia, odstąpiono od ich wykonywania. Powodem tego było pękanie nici lub niedostateczny efekt liftingu, dlatego pozostawiono zabiegi chirurgicznego liftingu, w postaci implantacji silikonowych implantów lub lipofillingu jako wiodące w tym obszarze ciała.
  • Nici stosowane do liftingu pośladków lub do zwiększania ich objętości nie znalazły też entuzjazmu wśród lekarzy, a powody były podobne jak w przypadku piersi.

Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?

Jednym z często zadawanych pytań przez pacjentów, jest pytanie o trwałość zabiegów przy użyciu nici. Odpowiedź na nie jest złożona. Wszystko zależy od rodzaju nici i miejsca ich implantacji oraz od powodu ich zastosowania.

  • Nici rozpuszczalne ulegają całkowitej degradacji po 6-8 miesiącach. Jednak nie oznacza to, że efekt ich zastosowania znika natychmiast. W zależności od rodzaju nici i miejsca ich zastosowania efekt ten utrzymuje się od 6 do 24, a nawet 36 miesięcy.
  • Korekcja uszu przy użyciu nici utrzymuje się bardo długo, a efektem można się cieszyć nawet przez 10 lat lub dłużej.
  • Nieco krótszych efektów będzie można się spodziewać przy korekcji nosa.
  • Zabiegi implantacji nici wykonuje się okresowo, gdy efekty poprzednio wykonanego zabiegu ulegają zanikowi, czyli są są to zabiegi powtarzalne. 

Możliwe powikłania po zabiegu z użyciem nici liftingujących

  • Przede wszystkim powstawanie przy implantacji nici rozległych krwiaków, w następstwie czego dochodzi do zakażeń tkanki podskórnej i tworzenia się ziarniniaków.
  • Zbyt płytkie wprowadzanie nici pod skórę może powodować objaw tzw torów kolejowych powodujących liniowe napięcie skóry objawiających się deformacją skóry.
  • Pękanie nici po implantacji również ma miejsce i choć zdarza się to rzadko, stanowi to problem nie tylko dla pacjenta ale również i lekarza wykonywającego zabieg.
  • Brak zachowania aseptyki i antyseptyki przy zabiegach z użyciem nici to przyczyna miejscowych lub regionalnych zakażeń tkanki podskórnej, wymagające stosowania antybiotykoterapii lub innych metod leczenia.
  • Czasami podczas implantacji nici może dojść do uszkodzenia czasowego lub trwałego nerwów i naczyń, co może prowadzić do trwałych powikłań w postaci zaburzeń czucia, porażeń mięśni czy też krwotoków wymagających interwencji chirurgicznej.
  • Asymetria danych obszarów ciała (najczęściej twarzy) to również jedno ze zdarzeń niepożądanych po zabiegach implantacji nici.
  • Powstawanie zbliznowaceń w tkance podskórnej, to również jedno ze zdarzeń niepożądanych związanych z użyciem nici. 

Które nici PDO najlepiej sprawdzą się w delikatnej okolicy oka?

Spektakularne efekty liftingu i odmłodzenia, jakie dają nici PDO, sprawiły, że zabiegi tego typu zyskują coraz większą popularność wśród pacjentek gabinetów medycyny estetycznej. Dzięki dobrze dobranym niciom PDO można bardzo skutecznie zrewitalizować okolice oka, zniwelować kurze łapki i worki pod oczami, a także poprawić jędrność skóry…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności