fbpx

Martwica skóry – zamknięcie naczynia krwionośnego – szczegółowy plan postępowania

Autor Magdalena Błaszczak
martwica-skory-postepowanie

Podanie preparatu do naczynia krwionośnego grozi m.in. martwicą. Ryzyko zmniejsza wykonana aspiracja, której czas powinien wynosić 5–10 sekund. Należy jednak pamiętać, że nawet aspiracja nie gwarantuje stuprocentowego bezpieczeństwa zabiegu. Co zrobić gdy doszło do zamknięcia światła naczynia?

adrian-wiatrowski

lek. med. Adrian Wiatrowski o postępowaniu w zagrażającej martwicy skóry

lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Pawlikowski

Martwica skóry – szczegółowe postepowanie w przypadku częściowej obliteracji naczynia 

 • Należy wykonać test śródskórny z hialuronidazą.
 • Po podaniu hialuronidazy należy odczekać minimum 5 minut i ocenić wynik.
 • Niezbędne jest zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku osób podających uczulenie na jad błonkoskrzydłych. Konieczne jest posiadanie w gabinecie zestawu przeciwwstrząsowego i znajomość procedury leczenia w razie wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.
 • Należy podać 400 U hialuronidazy co 3–4 cm w obszar niedokrwionej skóry. Rekomendowane jest użycie igły 25 g lub kaniuli 25 g.
 • Następnie trzeba podać 600 mg kwasu acetylosalicylowego.
 • Na obszar skóry, który został poddany zabiegowi, należy zastosować okład rozgrzewający.
 • Godzinę po podaniu hialuronidazy trzeba skontrolować stan skóry. W przypadku utrzymującego się jej zbielenia i bólu należy podać ponownie hialuronidazę (jak powyżej).
 • Ponowną kontrolę należy przeprowadzić po 6 godzinach. W przypadku wciąż utrzymujących się cech obliteracji naczynia trzeba powtórzyć podanie hialuronidazy.
 • Kolejną kontrolę należy odbyć w dniu kolejnym. W przypadku nieustępowania dolegliwości zaleca się ponowne podanie hialuronidazy.

Martwica skóry – postępowanie w przypadku całkowitej obliteracji naczynia

 • W przypadkach ostrych, gdy czas oczekiwania na wynik testu z hialuronidazą mógłby spowodować większe powikłania, możliwe jest jego pominięcie.
 • Należy jednak zachować szczególną ostrożność, posiadać zestaw przeciwwstrząsowy i znać procedurę leczenia wstrząsu.
 • Postępowanie w przypadku całkowitego zamknięcia naczynia jest podobne jak w przypadku częściowego zamknięcia – z tą różnicą, że dawka hialuronidazy wynosi 1000–1500 U.
 • Do leczenia, oprócz kwasu acetylosalicylowego, należy włączyć pentoksyfilinę w dawce 400 mg – 2 razy dziennie przez minimum 2 tygodnie.

Powikłania po zabiegach pod oczy – jak ich uniknąć?

Coraz młodsi ludzie, już w wieku 20-30 lat, korzystają z zabiegów pod oczy. Najczęstszym problemem z jakim się zgłaszają są cienie pod oczami. U starszych osób dochodzą do tego: wiotkość skóry, zmarszczki oraz zapadnięcia wynikające z zanikającej tkanki tłuszczowej podskórnej. Lekarze w gabinetach próbują najczęściej radzić sobie kwasem hialuronowym, mezoterapią, botoksem, albo stymulatorami tkankowymi.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.