fbpx

Lipoliza iniekcyjna czy liposukcja – jak wyszczuplić podbródek?

Autor Magdalena Błaszczak
Lipoliza iniekcyjna

Dodatkowy podbródek, to dość często spotykany defekt estetyczny, który może wystąpić u każdego. Nie jest to, jak często się uważa, problem osób w średnim wieku i otyłych, ale może on dotyczyć również osób młodych i szczupłych.

dr Ewa Jaźwiecka - Kościelniak o niciach liftingujących

Dr n. med. Ewa Jaźwiecka-Kościelniak

lekarz medycyny estetycznej, Klinika Pawlikowski

Przyczyny powstawania drugiego podbródka

  • Uwarunkowania genetyczne, między innymi elastyczność skóry, za którą odpowiedzialna jest jakość i ilość produkowanego kolagenu oraz skłonność do gromadzenia się tzw. tłuszczu brunatnego. Jeśli członkowie naszej rodziny mają „podwójny podbródek” to prawdopodobieństwo wystąpienia go u nas jest bardzo duże.
  • Nieprawidłowa postawa ciała – problem bardzo często spotykany, zwłaszcza w ostatnim okresie czasu, kiedy nadmiernie długo korzystamy z telefonów komórkowych, mając nienaturalnie pochyloną głowę do przodu. Jednak przyczyn nieprawidłowej postawy ciała jest więcej, takich jak spanie z uniesioną głową, noszenie ciężkiego plecaka, brak aktywności fizycznej prowadząca do osłabienia mięśni szyi i górnej części pleców, garbienie się.
  • Za powstanie drugiego podbródka odpowiedzialny jest również postępujący proces starzenia się, którego objawem jest utrata elastyczności włókien kolagenowych i pojawienie się obwisłej skóry. Dodatkowo częsta ekspozycja na słońce lub korzystanie z solarium pogłębiają proces starzenia się i wiotkości skóry.
  • Wahania wagi mogą również w konsekwencji doprowadzić do powstania drugiego podbródka. Mamy wówczas do czynienia z nadmiarem tkanki tłuszczowej przy wzroście wagi lub nadmiarem skóry w okolicy podbródka przy nadmiernym, szybkim schudnięciu.
  • Czasami przyczyną podwójnego podbródka mogą być wahania hormonów, związane z chorobami tarczycy lub okres menopauzy. Przy schorzeniach tarczycy może dojść do powstania tzw. wola tarczycy, co wymaga przede wszystkim leczenia choroby podstawowej i nierzadko konieczności operacji tarczycy.

Metody terapeutyczne 

W mojej praktyce, około 10% pacjentów, zarówno mężczyzn i kobiet, to pacjenci, dla których podwójny podbródek jest najważniejszym problemem skłaniającym ich do wizyty w klinice. Zakres usług, który mogę zaproponować pacjentom jest bardzo szeroki, jednak najważniejsze jest ustalenie przyczyny oraz dokładne zaplanowanie możliwości leczenia w zależności od problemu. W celach diagnostycznych warto posłużyć się badaniem USG, aby określić ilość i zakres tkanki tłuszczowej w tym ważnym anatomicznie obszarze. Często terapia tego miejsca jest złożona, mająca za zadanie zarówno zlikwidowanie nadmiaru tłuszczu, jak i zabiegi podtrzymujące i dopełniające efekt.

W przypadku nadmiaru tkanki tłuszczowej moim pacjentom mogę zaproponować zabiegi lipolizy lub liposukcji w zależności od ilości nagromadzonego tłuszczu w podbródku. Oba zabiegi przynoszą bardzo dobre efekty przy dobrej kwalifikacji do zabiegu.

Lipoliza iniekcyjna – dla kogo będzie najlepsza?

Jest skierowana głównie do osób szczupłych, z niewielkim nadmiarem tkanki tłuszczowej w okolicy podbródka. W obszar wymagający odchudzenia podaje się preparat rozpuszczający tłuszcz. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu igłą bądź kaniulą. Efekt możemy osiągnąć po zastosowaniu serii 2-3 zabiegów. Nie jest to zabieg mocno inwazyjny, ale na rezultat należy poczekać, gdyż rozpuszczony tłuszcz musi zostać zmetabolizowany i wydalony z organizmu. Bezpośrednio po zabiegu okolica podbródka może być zaczerwieniona, opuchnięta, mogą pojawić się siniaki i nadwrażliwość na dotyk. Okres rekonwalescencji to około tydzień.

Liposukcja podbródka

To mój ulubiony zabieg, ze względu na stosunkowo małą inwazyjność przy spektakularnych efektach. Po dokładnym wywiadzie uwzględniającym choroby ogólne i alergie oraz badaniu przedmiotowym, omówieniu z pacjentem przebiegu zabiegu, przedstawieniu zaleceń przed i pozabiegowych, umawiam termin zabiegu. Sam zabieg to około godzina, wraz z formalnościami pobyt w klinice to około 1,5 do 2 godzin. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, jest całkowicie bezbolesny. Najczęściej wykonywane jest jedno nacięcie długości 2-3mm, przez które wprowadzana jest kaniula, czyli rodzaj pustej w środku igły zakończonej otworami, przez które odsysa się tłuszcz pod ciśnieniem.

Postępowanie po zabiegu liposukcji podbródka

Po zabiegu może wystąpić lekka bolesność, którą niwelujemy lekami przeciwbólowymi, obrzęk i zasinienie. Pacjentom zalecam do noszenia opaskę elastyczno-uciskową przez okres dwóch tygodni, co zmniejsza obrzęk, ewentualne dolegliwości bólowe oraz pozwala na prawidłowe dopasowanie się skóry do tkanki podskórnej. Następnie przez kolejny miesiąc zalecane jest użytkowanie opaski w okresie nocnym.

Liposukcja podbródka i nici liftingujące

Bardzo często w przypadku odsysania dużej ilości tkanki tłuszczowej proponuję pacjentom zabieg nićmi Aptos, które zakładane są w formie hamaka od płatka ucha do płatka ucha. Dzięki wykorzystaniu nici mamy możliwość uzyskania długotrwałego efektu podciągnięcia i zliftingowania nadmiaru luźnej, opadającej skóry. Dopełnieniem całej procedury są zabiegi endermologii podbródka wykonywane przez kosmetolog. Zalecany jest jeden zabieg przed liposukcją celem przygotowania obszaru do zabiegu, co ułatwia odessanie tłuszczu.  Następnie zalecam serię 5 zabiegów, po około 2-3 tygodniach od liposukcji, w odstępach 2-3 dniowych. Endermologia skraca okres rekonwalescencji, zmniejsza obrzęk, przyspiesza likwidację tymczasowej asymetrii, napina skórę. Liposukcja jest zarazem jednym z najskuteczniejszych zabiegów wyszczuplających i modelujących twarz.  Jest to jednorazowa procedur, która przynosi stabilne rezultaty utrzymujące się w czasie. Pierwszy efekt można ocenić po około miesiącu. Pełne efekty to czas około 3-4 miesiące.

Groźne powikłania po lipolizie ud – jak skutecznie je leczyć?

Lipoliza iniekcyjna cieszy się niesłabnącą popularnością wśród pacjentów chcących zlikwidować miejscowo zlokalizowaną tkankę tłuszczową. Jednak…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.