fbpx

Groźne powikłania po lipolizie ud – jak skutecznie je leczyć?

Autor Magdalena Błaszczak
lipoliza

Lipoliza iniekcyjna cieszy się niesłabnącą popularnością wśród pacjentów chcących zlikwidować miejscowo zlokalizowaną tkankę tłuszczową. Jednak zabieg ten, przeprowadzony w okolicy ud, może się wiązać się ze zwiększonym ryzykiem działań niepożądanych.

dr-dominik-kalinowski

dr Dominik Kalinowski

lekarz stomatolog, lekarz medycyny estetycznej

Dlaczego lipoliza iniekcyjna ud to większe ryzyko powikłań?

Lipoliza iniekcyjna to obecnie szeroko stosowany zabieg do modelowania ciała lub twarzy, ukierunkowany na zlikwidowanie miejscowo zlokalizowanego nadmiaru tkanki tłuszczowej za pomocą kwasu deoksycholowego (DCA) lub fosfatydylocholiny (PDC). Jest wykonywany m.in. na podbródku, brzuchu, plecach, bokach bioder, a także na wewnętrznej lub zewnętrznej stronie ud. Jednak ten ostatni obszar w porównaniu z miejscami, takimi jak brzuch czy podbródek, jest trudniejszy do modelowania. Skóra w tej okolicy zwykle bywa wiotka i efekt zabiegu nie jest tak widoczny. Bardzo często na udach występuje cellulit, co sprawia, że ​​tkanka tłuszczowa tworzy więcej grudek, a to utrudnia równomierne rozprowadzenie preparatu. W tym obszarze jest też większa częstotliwość występowania zwłóknień.

Najczęstsze działania niepożądane po lipolizie w okolicy ud

Zgodnie z danymi cytowanymi przez „Aesthetics Journal” wśród osób, u których w wyniku lipolizy iniekcyjnej pojawiły się działania niepożądane na udach, wyróżniamy:

  • tkliwość obszaru zabiegowego trwająca dłużej niż 12 godzin (60% pacjentów),
  • wybroczyny (41% pacjentów),
  • uczucie ciepła w leczonym obszarze (39% pacjentów),
  • zmienione czucie i drętwienie w miejscu iniekcji (30% pacjentów),
  • zaczerwienienie (28% pacjentów),
  • guzki, które ustępowały w ciągu miesiąca (14% pacjentów),
  • obrzęk w ciągu trzech dni po zabiegu (4 75% pacjentów),
  • guzki utrzymujące się dłużej niż miesiąc (0,9% pacjentów),
  • martwica skóry (0,01% pacjentów).

Rzadkie i długotrwałe powikłania po lipolizie

W przypadku powikłań występujących rzadko uznaje się, że są one zwykle związane z techniką intralipoterapii, czyli na przykład: z nierównomiernym podaniem preparatu, przedawkowaniem preparatu i zbyt powierzchownym jego umieszczeniem w tkance. Również wiek pacjenta (powyżej 60 lat) jest czynnikiem, przez który zmniejszony metabolizm może prowadzić do powikłań z powodu nieodpowiednich odstępów czasowych między zabiegami.

Jak sobie poradzić z powikłaniem u pacjenta po lipolizie

Istnieje kilka opcji leczenia niwelującego grudki tkanki tłuszczowej, które powstały jako powikłanie po lipolizie ud. Zabiegi przynoszące najlepsze efekty to:

  • masaż tkanek głębokich, który pacjent może wykonywać również w domu masażerem ręcznym,
  • karboksyterapia przeprowadzona w klinice. Chociaż ten zabieg nie jest standardowo stosowany do leczenia powikłań po podaniu DCA, jego właściwości terapeutyczne, związane z zastosowaniem w leczeniu owrzodzeń cukrzycowych, dają pewność, że będzie to dla wielu pacjentów skuteczne leczenie. Pierwszym efektem po wstrzyknięciu CO2 jest silne rozszerzenie naczyń; w związku z tym zwiększa się natlenienie w leczonym obszarze. Poprawiają również procesy regeneracyjne tworzenie nowych naczyń włosowatych – zwanej również angiogenezą. W efekcie zwiększa krążenie i aktywność metaboliczna tkanek (efekt Bohra).

Jak zmniejszyć ryzyko powikłań

Aby zminimalizować możliwe efekty uboczne po lipolizie iniekcyjnej ud, należy:

  • Dokładnie ocenić wiotkość skóry, zwłóknienie tkanek miękkich i nasilenie cellulitu na udach,
  • Podać najmniejszą wymaganą dawkę preparatu,
  • Używać mniej traumatyzujących tkanki technik, np. kaniuli,
  • Równomiernie rozprowadzić preparat, by uniknąć kumulacji dawki preparatu w wybranych obszarach.
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.