fbpx

Liczy się pierwsze wrażenie – na czym polega atrakcyjność fizyczna?

Autor Magdalena Błaszczak
Cechy związane z atrakcyjnością fizyczną mężczyzny

Wystarczy 13 milisekund podczas pierwszego kontaktu wzrokowego, aby określić czy dana osoba jest dla nas atrakcyjna. Podświadomie wybieramy tą, które spłodziłaby lub urodziła nam zdrowe potomstwo. Taką, dzięki której przetrwają nasze geny. Nawet gdy w ogóle nie mamy w planach dzieci.

Magdalena Błaszczak

Magdalena Błaszczak  o atrakcyjności fizycznej

Redaktor prowadząca estetycznyportal.pl 

Potrzeba tylko kilkanaście milisekund, aby określić czy dana osoba „przechodzi dalej”, czyli czy jest atrakcyjna.

Tyle samo czasu zajmowało to też naszym przodkom, wieki temu.  Nawet na innych kontynentach. Bo wzór kobiecej urody zmienia się nie tylko z upływem czasu, ale jest też zmienny kulturowo. Jeszcze w niedalekiej przeszłości kobiety poddawały się zabiegom, których efekty dzisiaj określilibyśmy za obrzydliwe. Do początku XX wieku Chińczycy krępowali dziewczętom stopy, co powodowało złamanie kości śródstopia i ich deformacje na całe życie. Wszystko po to, aby je skrócić, bo takie były uznawane za najpiękniejsze i takie stanowiły fetysz. Majowie deformowali czaszki i wywoływali zeza, aby wyglądać bardzo atrakcyjnie. Aborygeni australijscy, chcąc się upiększyć, łamali sobie nosy.
To co dzisiaj wydaje się okrutne i brzydkie, kiedyś było źródłem pożądania.

Współczesne cechy które postrzegamy jako atrakcyjne są już w większości kultur podobne.

Cechy związane z atrakcyjnością fizyczną kobiety:

  • Kształtne pośladki i zaokrąglone biodra. Tu bardzo ważny jest stosunek obwodu talii do obwodu bioder, czyli współczynnik WHR. Za najatrakcyjniejsze uważane są kobiety, których WHR wynosi 0,7. Nic dziwnego, że pierwsze operacje plastyczne polegały m.in. na usuwaniu części żeber. Dzięki nim pogłębiało się wcięcie w talii. Proporcje budowy bioder związane są z ilością estrogenów, wcięcie w pasie rośnie wraz ze stężeniem tych hormonów w okresie dojrzewania. Mężczyźni od lat podświadomie preferują kobiety o wyraźnie zaznaczonej talii i szerszych biodrach, bo te mają mniej kłopotów z zajściem w ciążę. Rzadziej też dochodzi u nich do poronień. Rzadziej chorują na nowotwory jajników i piersi. Postrzeganie jako atrakcyjnego takiego ciała kobiety, przyczyniało się do sukcesu reprodukcyjnego.
  • Gładka, promienna skóra, bez zmarszczek. Świadczy o młodości i dobrym stanie zdrowia. W większości kultur mężczyźni  preferują kobiety o jaśniejszej skórze od przeciętnej. Taka wydaje się młodsza i zdrowsza. W badaniach jako zdecydowanie mniej atrakcyjne mężczyźni uznali kobiety z trądzikiem oraz męskim typ owłosienia. To wiąże się z podwyższonym poziomem androgenów. 
  • Długie nogi. Prawdopodobnie są podświadomą oznaką dojrzałości płciowej. U dzieci nogi są krótsze w stosunku do tułowia, ich wydłużenie ma miejsce w okresie dojrzewania. Może być więc traktowane jako objaw gotowości do zajścia w ciążę. 
  • Młodość. I tu – uwaga: podoba się nie tylko skóra bez zmarszczek i inne cechy wyglądu. Uwagę mężczyzn zwracają również zachowania, które są związane są z młodością: np. energiczny chód i  błyszczące oczy.
  • Symetryczna twarz i ciało.
  • Przeciętna twarz – badania dowiodły, że najbardziej atrakcyjne są twarze bliskie przeciętnym wymiarom. Jeśli 32 zdjęcia różnych twarzy nałoży się na siebie i w ten sposób wypreparuje „przeciętną twarz”, to będzie ona najprawdopodobniej oceniana jako ładniejsza od pozostałych. O tym, że twarze typowe są atrakcyjne, świadczy także fakt, że te uznawane za ładne są do siebie bardzo podobne.
  • Mniej wydatna szczęka, oczy większe w proporcji do całej twarzy oraz mniejsza odległość od ust do podbródka – te cechy według badania psychologa Davida Perreta wyróżniają najbardziej atrakcyjne kobiety od średniej populacyjnej. 
  • Niewielkie nosy. W połączeniu z dużymi oczami sprawiają, że twarz nabiera nieco dziecięcego wyglądu. Jedna z prób wyjaśnienia związku tych cech wyglądu z atrakcyjnością głosi, że w toku ewolucji mężczyźni „nauczyli się” wiązać z kobietami wiernymi. To logiczne, bo wychowanie nie swojego potomstwa  przyczyniało się do „wymarcia” własnych genów. Niewinny, dziecięcy wyraz twarzy (pełne usta, duże oczy, mały nosek) jest kojarzony z uległością, podporządkowaniem, niesamodzielnością i brakiem dominacji.
  • Gęste włosy są oznaką „pełnej kobiecości”.
  • Pełne usta
  • Wydatne piersi – istnieje kilka hipotez próbujących wyjaśnić, dlaczego są atrakcyjne. Desmond Morris sugeruje, że piersi są efektem ewolucji. Kiedyś w trakcie stosunku płciowego atrybutem seksualnym w postawie czworonożnej były pośladki. Dlatego z czasem w wyniku ewolucji, gdy ludzie zaczęli uprawiać seks w innych pozycjach, wykształciły się odpowiednie drugorzędowe cechy płciowe – piersi. Według tego twierdzenia mają one imitować pośladki. Antropolog Bobbi Low ma inną tezę ich aspektu seksualnego. Uważa, że piersi sugerują samcom, że samica jest dobrze zaopatrzona w składniki pokarmowe dla potencjalnego potomstwa.  Wydatne piersi są objawem dojrzałości płciowej i płodności. Stanowią też informację o tym, że kobieta jest wystarczająco zaopatrzona w tłuszcz, aby przetrwać całe dziewięć miesięcy ciąży. 
  • Wzrost. Wysokie kobiety niezbyt trafiają w gusta panów. Wręcz przeciwnie – najbardziej podobają się te o wzroście nieco poniżej średniej. Taki jest postrzegany jako oznaka młodości.
liczy-sie-pierwsze-wrazenie-atrakcyjnosc-fizyczna

Cechy związane z atrakcyjnością fizyczną mężczyzny:

  • Symetryczna twarz i symetryczne ciało. To ważne, bo asymetria może być informacją o chorobach. Dodatkowo jest dla nas informacją o wieku, bo z upływem lat rośnie asymetria budowy ciała.
  • Wzrost. Niewiele osób wie, że jest silnie kojarzony z autorytetem. Badania wykazały, że ten sam mężczyzna przedstawiony kobiecie jako osoba z wyższym wykształceniem (np. profesor) wydaje się jej wyższy o ok. 6 cm.,  niż gdy jest przedstawiony np. jako sprzedawca w supermarkecie. Badania wykazały, że kobietom bardziej podobają się mężczyźni średniego wzrostu, gdy biorą pod uwagę długoterminowe zaangażowanie. Do krótkotrwałych relacji preferują mężczyzn dużo wyższych od siebie.  Te wybory kobiet zależą również od fazy cyklu miesiączkowego,  wyżsi mężczyźni wydają się im bardziej atrakcyjni w czasie dni płodnych.
  • Wyprostowana postawa. Kobiety zwracają częściej większą uwagę na wyprostowaną postawę, niż na wzrost, chociaż obie cechy świadczą  o atrakcyjności. Wyprostowana postawa jest oznaką pewności siebie, siły fizycznej i wytrzymałości. 
  • Niska różnica między talią i biodrami oraz duża różnica między talią a barkami – te proporcje związane są z obecnością odpowiedniej ilości testosteronu.
  • Zdrowe zęby – oznaka dojrzałości, zdrowia i dominacji.
  • Mocna linia żuchwy – zarysowuje się w okresie dojrzewania, świadczy o dojrzałości płciowej.
  • Płaski brzuch i jędrne pośladki.
  • Wyraziste oczy.
  • Muskulatura – według badań kobiety preferują bardziej umięśnionych mężczyzn w czasie dni płodnych cyklu miesiączkowego. W trakcie reszty cyklu wolą mężczyzn o przeciętnej budowie ciała. To przemawia za hipotezą ewolucyjnej korzyści dla kobiet. Według niej wolą mieć za ojców swoich dzieci mężczyzn, którzy są bardziej umięśnieni od nawet najlepszych opiekunów.

Ciekawostka: 

Według badań na atrakcyjność fizyczną mężczyzny nie mają wpływu: włosy (kolor i gęstość), usta, zarost, rozmiar penisa.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.