Po okresie letnim wiele pacjentek dostrzega na szyi wyraźne oznaki upływu czasu. Nic w tym dziwnego, przez wiele osób fotoprotekcja tej okolicy ciała nie jest traktowana priorytetowo tak jak twarz, a skóra szyi jest bardzo podatna na procesy starzenia. Jakie zabiegi mogą przywrócić jej młodszy wygląd?
dr n. med. Michał Rutkowski
lekarz medycyny estetycznej z kliniki Dermamed, Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii we Wrocławiu
Szyja – bardzo wymagająca okolica ciała
Jednym z najbardziej newralgicznych obszarów ciała kobiety, który zdradza wiek, jest właśnie szyja. Skóra w tej okolicy jest bardzo cienka, zawiera mniej gruczołów łojowych, co jest istotnym czynnikiem, gdy chodzi o regenerację. Szyja ma także specyficzną budowę anatomiczną, co także sprzyja wczesnemu pojawieniu się oznak starzenia. Na wygląd szyi ponadto wpływają skłonność do opadania podbródka oraz kondycja mięśnia szerokiego szyi.
Kiedy warto zacząć robić zabiegi na szyję?
Profilaktyczne zabiegi rozpoczynamy już w wieku 30 lat, Szyja jest bowiem najtrudniejszym obszarem, w leczeniu objawów starzenia. Szczególnie wcześnie powinny zadbać o tę okolicę osoby z cienką skórą i bardzo szczupłe. W przypadku grubszej warstwy tkanki podskórnej zabiegi można zacząćn nieco później. Ważnym aspektem przyspieszającym starzenie się skóry na szyi jest narażanie jej na promieniowanie UV.
Zabiegi niwelujące fotouszkodzenia na skórze szyi
Dobrym sposobem na oznaki starzenia wywołane przez nadmierną ekspozycje tej części ciała na promienie UV jest następujący plan zabiegowy:
Początkowo stosujemy 1-2 razy w roku zabiegi z użyciem delikatniejszych laserów frakcyjnych, na przykład FRAX 1550 czy Fraxel.
Ostatnio przebojem jest zimny laser pikosekundowy Picocare 450 z aplikacją frakcyjną MLA.
W zależności od stopnia nawilżenia skóry warto również włączyć zabiegi mezoterapii preparatami na bazie kwasu hialuronowego lub z użyciem osocza bogatopłytkowego.
W późniejszym okresie można stosować intensywniej działające urządzenia w technologii HIFU oraz ablacyjne lasery frakcyjne Fotona F22 i lasery CO2.
Jak rozwiązać inne problemy skóry na szyi?
U pacjentek z poikilodrmią (przebarwienia na skórze szyi poniżej uszu) świetne efekty daje zabieg z użyciem submilisekundowego lasera w technologii SWT.
U osób z tendencją do opadania podbródka, które mają wąską lub cofniętą żuchwę, warto jak najwcześniej zacząć zabiegi z użyciem lasera Ulthera 3 i 4,5 mm.
Gdy opadanie podbródka jest już poważniejsze, , dobre efekty daje zabieg ThermiTight.
Jeśli pacjentka boryka się z nadmiarem tkanki tłuszczowej w okolicy szyi, można rozważyć jej usunięcie za pomocą Vaser Lipo.
Zabiegi na zmarszczki poprzeczne na szyi
Tendencja do pojawiania się tych zmarszczek często jest uwarunkowana anatomicznie. Osoby z taką skłonnością mają bruzdy już w młodości. Z wiekiem stają się one coraz głębsze i bardziej widoczne. Oprócz zabiegów poprawiających kondycję skóry, czyli tych wykonanych laserami frakcyjnymi i urządzeniem z technologią HIFU z aplikatorem 1,5 mm można przeprowadzić wypełnienie bardzo lekkim kwasem hialuronowym. Zabieg powinien wykonywać doświadczony lekarz, ponieważ na szyi łatwo tworzą się zauważalne nierówności.
Odmładzanie okolicy oka – jakie lasery są najskuteczniejsze?
Okolica oka to obszar, na którym najczęściej pojawiają się pierwsze objawy starzenia. Można je zauważyć już u osób młodych, bo zależą nie tylko od trybu życia czy działania promieni UV, ale także od predyspozycji genetycznych…