Dodatkowy podbródek, to dość często spotykany defekt estetyczny, który może wystąpić u każdego. Nie jest to, jak często się uważa, problem osób w średnim wieku i otyłych. Może dotyczyć również osób młodych i szczupłych. W większości przypadków jest to faktycznie konsekwencja nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Zbyt duża ilość spożywanego alkoholu, tłuszczy, cukru i soli, prowadzą do wzrostu tkanki tłuszczowej oraz retencji wody w organizmie, dając wrażenie opuchniętej twarzy.

Dr n. med. Ewa Jaźwiecka-Kościelniak o podwójnym podbródku
lekarz medycyny estetycznej, Klinika Pawlikowski
Inne przyczyny to:
Uwarunkowania genetyczne
To między innymi elastyczność skóry, za którą odpowiedzialna jest jakość i ilość produkowanego kolagenu oraz skłonność do gromadzenia się tzw. tłuszczu brunatnego. Jeśli członkowie naszej rodziny mają „podwójny podbródek” to prawdopodobieństwo wystąpienia go u nas jest bardzo duże;
Nieprawidłowa postawa ciała
Problem bardzo często spotykany, zwłaszcza w ostatnim czasie, kiedy nadmiernie długo korzystamy z telefonów komórkowych, mając nienaturalnie pochyloną głowę do przodu. Jednak przyczyn nieprawidłowej postawy ciała jest więcej, takich jak spanie z uniesioną głową, noszenie ciężkiego plecaka, brak aktywności fizycznej prowadząca do osłabienia mięśni szyi i górnej części pleców, garbienie się.
Proces starzenia się
Jego objawem jest utrata elastyczności włókien kolagenowych i pojawienie się obwisłej skóry. Dodatkowo częsta ekspozycja na słońce lub korzystanie z solarium pogłębiają proces starzenia się i wiotkości skóry.
Wahania wagi
Mogą również w konsekwencji doprowadzić do powstania drugiego podbródka. Mamy wówczas do czynienia z nadmiarem tkanki tłuszczowej przy wzroście wagi lub nadmiarem skóry w okolicy podbródka przy nadmiernym, szybkim schudnięciu.
Wahania hormonów
Są związane z chorobami tarczycy lub okres menopauzy. Przy schorzeniach tarczycy może dojść do powstania tzw. wola tarczycy, co wymaga przede wszystkim leczenia choroby podstawowej i nierzadko konieczności operacji tarczycy.
Lipoliza iniekcyjna czy liposukcja – jak wyszczuplić podbródek?
Dodatkowy podbródek, to dość często spotykany defekt estetyczny, który może wystąpić u każdego. Nie jest to, jak często się uważa, problem osób w średnim wieku i otyłych, ale może on dotyczyć również osób młodych i szczupłych.
Ten gęsty preparat wypełniający idealnie sprawdza się do korekcji zmarszczek głębokich i bardzo głębokich oraz do wolumetrii twarzy. Zwiększa objętość tkanek miękkich, poprawia prawidłowe proporcje …
Najskuteczniejszymi zabiegami redukującymi tkankę tłuszczową są lipoliza iniekcyjna, kriolipoliza i ciepły laser. Jeśli wykonuje się je prawidłowo, z wykorzystaniem urządzeń wysokiej jakości, można przewidzieć efekty. …