fbpx

Jak odmłodzić szyję? Najskuteczniejsze zabiegi

Autor Magdalena Błaszczak
jak-odmlodzic-szyje

Jej kondycja jest wyraźnym wskaźnikiem naszego wieku. Zdarza, że ktoś ma młodo wyglądającą twarz, która jednak kontrastuje z szyją. Jeśli chcemy, żeby szyja wyglądała młodo, trzeba zacząć myśleć o niej szybciej niż o twarzy, ponieważ  trudniej się ją odmładza.

Dr Marek Wasiluk Estetyczny Portal

dr Marek Wasiluk o odmładzaniu szyi

lekarz medycyny estetycznej, klinika L’experta

Ta trudność w odmładzaniu szyi wynika z kilku aspektów:

 • jej anatomia i fizjologia sprawia, że możemy w zabiegach wykorzystać mniej technik i metod, niż w przypadku twarzy;
 • aby uzyskać te same efekty odmłodzenia na twarzy i szyi, trzeba wykonać więcej zabiegów na szyję niż na twarz.

To zaskakujące, bo skóra na szyi jest delikatniejsza niż na twarzy. Wydawałoby się, że powinna lepiej reagować na zabiegi poprawiające jej napięcie, a jednak tak nie jest.

Jak starzeje się szyja?

Inaczej niż twarz. Twarz starzeje się nie tylko poprzez utratę jakości skóry, a „przestrzennie”: zanika tkanka podskórna, wiotczeją mięśnie, przebudowują się kości i zmieniają się proporcje twarzy. Odmładzając ją konieczne jest uwzględnienie jakości skóry oraz wolumetrii. Głównym problemem szyi jest utrata jędrności skóry. W jej przypadku zabiegi nakierowane są przede wszystkim na przywracanie jakości skóry. Starzenie się szyi jest więc z jednej strony kwestią innej anatomii i większej delikatności jej skóry. Z drugiej strony – mniejszej ruchomości. Mięśnie mimiczne twarzy, które powodują zmarszczki, mogą się przyczyniać do lepszej kondycji skóry twarzy, w porównaniu z szyją. Ciągły ruch mięśni wywołuje bodźce mechaniczne, jest jak gimnastyka, która pobudza krążenie, ożywia skórę, utrzymuje struktury twarzy w równowadze.

Starzenie szyi a fotostarzenie

Skóra przedniej części szyi jest u kobiet 50+ zdecydowanie bardziej „stara” niż tylnej części, zazwyczaj przysłoniętej włosami. Jest tak samo wystawiona i narażona na promieniowanie słoneczne jak twarz, ale zdecydowanie rzadziej ochrania się ją, smaruje preparatami z filtrami. Skupiamy się na twarzy, co sprawia, że szyja u 50-latki może naprawdę źle wyglądać. Wskutek fotostarzenia skóra robi się zwiotczała, zmatowiała, gąbczasta i lekko czerwona. Powstaje rumień na szyi, typowy dla starszych osób.
Nie znam odpowiedzi na pytanie, dlaczego ten sam zabieg wykonany na twarzy i na szyi daje lepsze rezultaty na twarzy.

 1. Zabiegi na szyję

1. Wiotkość skóry – zabiegi, które ją zregenerują

 • Laser frakcyjny ablacyjny. To najlepsza metoda, jednak stosuje się tu inne parametry niż na twarzy. Laser odświeży skórę, zregeneruje ją, napnie. Po zabiegu pojawia się obrzęk, strupki, kilkudniowe gojenie.
 • RF mikroigłowa – przeliczyłem, że aby uzyskać taki sam efekt jak jednym zabiegiem na twarz, trzeba wykonać przynajmniej półtora razy więcej zabiegów na szyję.
 • Osocze bogatopłytkowe. Sprawdza się u osób młodszych. Stosuje je też jako wzmocnienie lasera albo RF mikroigłowej. W ten sposób komórki stają bardziej pobudzone. Czasem to wartość dodana, czasem konieczność, żeby osiągnąć zadowalający efekt.
 • RF pulsacyjna. Działa  na rumień starzejącej się szyi. RF pulsacyjną łączę z innymi zabiegami, albo wykonuję samodzielnie (wtedy trzeba aż 5-7, więc to dość uciążliwe). Traktuję ją jako tzw. must have odmładzania szyi, bo o ile laser frakcyjny przywraca skórze świeżość i napina ją, to RF pulsacyjna przywraca wygląd zdrowej skóry. Dodatkowo likwiduje postarzający ją rumień.
 • HIFU – stosuję go bardzo rzadko, bo ta metoda ma działanie głównie liftingujące. W przypadku szyi potrzebujemy przede wszystkim działania przywracającego jakość skórze.

2. Zmarszczki poziome, tzw. obręcze na szyi

To dość częste zjawisko, które tworzy się w podobnym mechanizmie jak zmarszczki na czole. Są dość trudne w skorygowaniu. 

 • Nici sprężynkowe (spring) wprowadza się pod skórę dokładnie wzdłuż zmarszczki. Rozprostowują one zmarszczkę. Po paru miesiącach nić się rozpuszcza, ale zanim to nastąpi, lekko podrażnia tkankę, stymulując produkcję kolagenu. 
 • Biostymulator likwiduje zmarszczki–obręcze, w mechanizmie stymulacji własnych komórek. Do dobrego wykonania zabiegu niezbędna jest super precyzja i odpowiednia technika podania. 

3. Szyja indycza

Wygląda jakby od gardła do obojczyków ciągnęły się dwa grube sznury. Jest to spowodowane zanikiem tkanki podskórnej i przerostem powięzi.
Są trzy metody, które pomagają pozbyć się tego problemu:

 • toksyna botulinowa, która osłabi mięsień;
 • podcięcie zmian;
 • zabieg chirurgii plastycznej, jeśli zmiana jest mocno nasilona.

4. Zanik tkanki tłuszczowej

Bardzo trudno jest uzupełnić zanik tkanki tłuszczowej na szyi. Nie da się tu zastosować przeszczepu własnego tłuszczu czy podać kwas hialuronowy, z kilku przyczyn. Jedną z nich jest anatomia. Tkanka jest w tym miejscu dosyć delikatna i „luźna”, wypełniacze łatwo się przemieszczają i powodują nierówności, czyli dają nieestetyczny efekt. Jedynym możliwym rozwiązaniem jest biostymulator, który podajemy w mikrodawkach (bo inaczej będzie go widać). Całościowo zużyje się go sporo, bo powierzchnia szyi nie jest mała, ale niezbędne są te mikrodawki, bo będą pobudzać kolagen. Jeśli ma się opanowaną specjalną technikę podawania i posiada doświadczenie, uzyska się bardzo dobry efekty. Dotyczy to zwłaszcza osób szczupłych ze starą szyją. Proces takiego wypełniania jest kilkuetapowy, nie da się tego zrobić w czasie jednego zabiegu. Należy pamiętać, że wszelkie nierówności w tej partii ciała są bardzo trudne do skorygowania.  Wyjątkowo w tym zabiegu podaję preparat kaniulą. Szyja jest tak zbudowana, z przestrzeniami między tkankami, że nie powstają duże urazy, a preparat równomiernie się rozprowadza. Dodatkowo kaniula jest dłuższa od igły. 

Od czego zależą efekty zabiegów na szyję?

Przede wszystkim od wieku, w jakim się je rozpocznie. Najważniejszą strategią jest nie zapuścić szyi, czyli nie doprowadzić jej już do stanu bardzo dużego zwiotczenia. To jak w przypadku lwiej zmarszczki, jak się dopuści do jej pogłębienia to bardzo trudno jest potem ją skorygować. Od 35 roku życia wystarczą niezbyt mocne zabiegi, np. osocze bogatopłytkowe albo RF mikroigłowa. Jednak po 40 roku wiadomo, że jeden zabieg to za mało. Trzeba się nastawić na serię 3-5 zabiegów.

Fotostarzenie skóry – co zrobić, żeby lato nie zabierało młodości?

Fotostarzenie to proces powodujący zmiany na poziomie komórkowym. Indukowany przez promieniowanie UVA, UVB oraz HEV, jest coraz szerzej opisywany w publikacjach dermatologicznych i kosmetologicznych. ..

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.